Пошук статті
Кількість користувачів
Сьогодні : 27
За місяць : 27
Кількість
статей : 943
А
Б
В
Г
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Й
Ї
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ю
Я
Чернігівська обласна бібліотека для дітей
Рубрики : Бібліотеки
Чернігівська обласна бібліотека для дітей

imageЧернігівська обласна бібліотека для дітей – комунальний заклад культури, найстаріша в Україні спеціалізована установа для бібліотечного обслуговування дітей і підлітків, найбільша книгозбірня дитячої літератури в області, центр з питань організації та промоції дитячого читання в регіоні, надання методичної, консалтингової допомоги дитячим, сільським і шкільним бібліотекам Чернігівщини.

Історія бібліотеки бере початок від 5 травня 1898 р., коли із загальної читальні Чернігівської громадської бібліотеки (згодом – центральна міська, нині – Чернігівська обласна універсальна наукова бібліотека ім. В. Г. Короленка) за рішенням загальних зборів її передплатників («подписчиков») від 21 грудня 1897 р. було виокремлено дитячий відділ, де упродовж 27 місяців обслуговували дітей, навіть із родин найбідніших містян. 20 серпня 1900 р. згідно з розпорядженням губернатора був закритий. Завдяки зусиллям правління громадської бібліотеки, активним членом якого був видатний письменник і громадський діяч М. Коцюбинський, у 1901 р. відділ відновив діяльність, яка тривала до 1904 р. Правління бібліотеки й надалі переймалося питанням діяльності книгозбірні. Так, у газеті «Наші дні» за 9 січня 1905 р. повідомлялося про збори членів громадської бібліотеки й виступ М. Коцюбинського (як члена правління) на захист дитячої бібліотеки: він обурювався тим, що «просвітницька справа громадської бібліотеки всіляко переслідується адміністрацією, а дитяча бібліотека була взагалі зачинена нею».

Протягом 1905–1919 рр. дитячий відділ неодноразово (1908,1910 рр.) відкривали і закривали за наказами влади (через доноси поліції про політичну неблагонадійність деяких членів правління), а в 1919 р. за браком приміщення в міській громадській бібліотеці дитячій відділ було виокремлено в самостійну дитячу бібліотеку з приміщенням спочатку на вул. Бульварній, згодом – на вул. Святославській.

З перших днів відкриття бібліотеки в 1919 р. її очолила Олена Гозенпуд. На той час фонд бібліотеки становив понад 2 тис. пр., у т. ч. журнали «Товарищ», «Юний читатель»; щоденно її відвідували до 85 дітей. З 1922 р. бібліотеку очолила Любов Щелкановцева, бібліотечний фонд збільшився до 3 тис. пр., у т. ч. 300 пр. іноземних видань. З 1923 р. дитяча бібліотека працювала за новою адресою – вул. Радянська, 12. У щорічному звіті про мережу бібліотек міста повідомляється, що дитяча бібліотека має 279 «подписчиков»: з них учнів – 241, дошкільників – 38.

Наприкінці 1923 р. на Губернській економічній нараді було прийняте рішення об’єднати всі бібліотеки міста Чернігова в одну бібліотеку з дитячим відділом при ній, який працював до 1934 р.

Відповідно до наказу Наркомосу УРСР «Про розгортання бібліотечної роботи з дітьми в УРСР» (п. 4) від 5 липня 1934 р. Чернігівський обласний відділ народної освіти організував у м. Чернігові на базі дитячого відділу центральну бібліотеку для дітей та юнацтва з консультаційно-методичним бюро в питаннях дитячого читання. У новому статусі в підпорядкуванні обласного відділу народної освіти вона працювала в приміщенні Державної обласної бібліотеки ім. В. Г. Короленка вже з фондом 17 тис. пр. У грудні 1937 р. вже як обласна бібліотека для дітей та юнацтва отримала окреме приміщення у новому чотириповерховому будинку вчителя, за адресою: вул. К. Маркса, 2.

На початку Другої світової війни під час бомбардування міста бібліотека і її фонди майже повністю згоріли. Бібліотека відновила свою діяльність лише в листопаді 1945 р. (у приміщенні на вул. Пушкіна, 25) завдяки небайдужим чернігівцям, які збирали для неї книжки. Перший директор бібліотеки в повоєнні часи – Тетяна Лиманська. У 1949 р. бібліотеці присвоєно ім’я радянського письменника М. Островського, яке у 2016 р. згідно із вимогами законодавства України про декомунізацію за рішенням Чернігівської обласної ради № 42/VII вилучено з назви бібліотеки.

До 1963 р. у структурі бібліотеки були виокремлені лише три підрозділи: абонемент, читальний зал, відділ обробки та комплектування; у 1963 р. відкрито методико-бібліографічний кабінет, а з 1967 р. діє розгорнута структура бібліотеки: відділ обслуговування 1-4 класів (абонемент, читальний зал); відділ обслуговування 5-9 класів (абонемент, читальний зал); методико-бібліографічний відділ; відділ комплектування та обробки; відділ зберігання. З 1969 р. методичний і бібліографічний відділи працюють як самостійні відділи; створено відділ нотно-музичної літератури (з 2015 р. – відділ мистецтв). 1969 р. бібліотека з обласної бібліотеки для дітей та юнацтва реорганізована в обласну бібліотеку для дітей.

image
Вітраж за мотивами «Слова о полку Ігоревім»

До свого 90-річчя бібліотека отримала нове приміщення на вул. Рокосовського, 22 а, загальною площею 1130,5 м2. Це – двоповерхове, вбудовано-прибудоване приміщення, оздоблене творами відомих чернігівських художників: керамічне панно за творами Л. Українки (художник Т. Федоритенко), художня ковка на сходах (майстер-коваль Художнього фонду В. Омеляненко), вітраж на два поверхи за мотивами «Слова о полку Ігоревім» (Художній фонд).

Структура бібліотеки складається із адміністрації та восьми відділів: комплектування та обробки творів друку; зберігання та реставрації бібліотечних фондів; відділу обслуговування дошкільників та учнів 1–4 класів; відділу обслуговування учнів 5–9 класів; відділу мистецтв; інформаційно-бібліографічного; методології бібліотечної роботи з дітьми; господарського.

Станом на 01.01.2018 р. обсяг бібліотечного фонду становить понад 174,5 тис. пр., з них книжкових видань – близько 146 тис. од., періодичних – більш як 24 тис. од., електронних – близько 800. У складі довідково-бібліографічного апарату: генеральний абетковий каталог, низка каталогів для учнів та організаторів дитячого читання; БД електронного каталогу (формується з 2007 р. й налічує близько – 28 тис. записів), електронна картотека статей – понад 100 тис. записів. Створюється БД статей з краєзнавства.

image
Читальний зал для учнів 5-9 класів

До послуг користувачів три читальні зали: для дошкільників та учнів 1-4-х класів, учнів 5-9-х класів, у відділі мистецтв. Щорічно бібліотека обслуговує понад 17 тис. користувачів; близько 11 тис. користувачів за ЄРК; книговидача – понад 242 тис. од., кількість відвідувань за рік 221 тис. (у т. ч. 113 тисяч – звернень до веб-сайту); понад 17 тис. дітей відвідують творчі акції та масові заходи.

Науково-методична діяльність обласної бібліотеки для дітей спрямована на аналіз та прогнозування стану бібліотечного обслуговування дітей і підлітків Чернігівщини, вивчення і поширення кращого бібліотечного досвіду, підвищення кваліфікації бібліотечних кадрів, які працюють з дітьми.

У бібліотеці працюють навчально-тренінговий центр «Дитяча бібліотека ХХІ століття: Всесвіт інформації і культури», креатив-лабораторія «Бібліо-профі»; для бібліотекарів дитячих і сільських бібліотек запроваджено конкурс професійної майстерності «Діти не можуть чекати».

Бібліотека у взаємодії з партнерами є організатором і промоутером масштабних загальноміських і обласних творчих акцій, спрямованих на залучення дітей до книжок і читання, зокрема: щорічних конкурсів «Читаюча родина» (з 2003 р.), «Хай весь світ дивують нині діти неньки України» (з 2011 р.), «Діти, що читають – майбутнє України», «Вчимося жити на Землі»; творчих починань «Бібліо-Оскар», бібліо-кафе «Книжкова смакота» і т. п. Бібліотека реалізує волонтерські проекти – «Читаємо другу» (для дітей з вадами зору); «Словом і ділом допомагаємо захисникам Вітчизни» (збирання книжок, подарунків, малюнків, побажань для воїнів АТО); бібліотека однією з перших зібрала і надіслала дітям із Сіверодонецька понад 3 тис. пр. книжок.

Бібліографічна діяльність провадиться за традиційними напрямами: створення й удосконалення ДБА, довідково-бібліографічне та інформаційне обслуговування користувачів, рекомендаційно-бібліографічна діяльність, формування інформаційної культури учнів. Використовуються інноваційні форми роботи – веб-квести, буктрейлери, ай-стоппери і т. ін.

У репертуарі видавничої діяльності бібліотеки: краєзнавчі дайджест-читання «Роде наш красний» (найцікавіші матеріали про маловідомих земляків, зібрані з різних джерел, адаптовані для сприймання дітьми і підлітками, рекомендовані організаторам дитячого читання); серія історико-бібліографічних покажчиків «Обереги пам’яті», історико-географічні нариси «Міста і містечка Чернігівщини», рекомендаційні покажчики «Захищай! Примножуй! Бережи!», серія пам’яток «Письменники Чернігівщини – дітям», календар пам’ятних дат (Література. Краєзнавство. Мистецтво); щорічник «Хай весь світ дивують нині діти неньки України» (збірка творів – переможців обласного конкурсу юних літераторів, конкурс постійний, засновники Чернігівська обласна бібліотека для дітей та дитячі письменники м. Чернігова).

Упровадження нових інформаційних технологій розпочалося в 2000 р., коли бібліотека отримала в дарунок перший комп’ютер. У 2003 р. створено веб-сайт бібліотеки. Бібліотека в 2013 р. виграла грант за програмою «Бібліоміст» і отримала 10 комп’ютерів з доступом до Інтернету, що дало змогу відкрити інтернет-центр. Створено представництва бібліотеки в соціальних мережах (Facebook, Twitter). Спільно з Чернігівським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти ім. К. Д. Ушинського в дитячих бібліотеках області реалізується проект «Діти за безпечний Інтернет». З 2010 р. Чернігівська ОБД – учасник проекту «Корпорація дитячих бібліотек України з аналітичного розпису періодичних видань (КОРДБА)».

За штатним розписом працюють 36 бібліотечних спеціалістів. Найбільший внесок у розвиток бібліотеки зробили директори, які очолювали її в різні роки: У. Кравченко (1955-1971), М. Даниленко (1970-1975), О. Коцюбинська (1976-1977), Н. Лисенко (1977-2012); заступник директора В. Вересоцька; бібліотекарі: Г. Бондаренко, Г. Вечерська, В. Деркач, Г. Добровольська, Н. Зотова, Т. Клюй, О. Ташлик, Т. Тянутова.

З 2012 року бібліотеку очолює Т. Клюй.

Діяльність бібліотеки відзначено дипломом Міністерства культури України (2013), подякою Міністра культури України Є. Ніщука (2014), дипломом Української бібліотечної асоціації (2013).

 

Адреса бібліотеки: 14032 вул. Рокосовського, 22 а, м. Чернігів

ostrovskogo@online.ua

http://ostrovskogo.com.ua

https://www.facebook.com/biblioch

https://twitter.com/BiblOstrovskoho

 

Зображення

image
Книжкова виставка для молодших школярів

image
Виставка-портрет «Веселим малюкам» до 115-річчя з дня народження Н. Забіли у відділі дошкільників та учнів 1-4 кл.

image
Медіацетр у бібліотеці

 

Джерела

Земский сборник Черниговской губернии. – Чернигов, 1904. – № 2. – С.  163–187;

Информация газеты «Наші дні» о выступлении М. М. Коцюбинского и Н. А. Черлюнчакевича на собрании членов общественной библиотеки с требованием отменить цензуру на прогрессивные издания // Наші дні. – 1905. – 9 января;

Городская общественная библиотека // Известия (Чернигов). – 1919. – 16 июня;

Протокол губэкономсовещания № 44а от 15.10.22 // Красное знамя. – 1922. – 8 июня;

Очаг детской культуры // Красное знамя. – 1923. – 30 марта;

Бокатов В. Дитяча бібліотека / В. Бокатов // Більшовик. – 1938. – № 83, 11 квітня;

Книга и книжное дело в Украинской ССР: сборник документов и материалов 1917-1941 гг. – Київ : Наукова думка, 1985. – С. 364–365;

Вересоцька В. М. Традиції зберігаємо і примножуємо / В. М. Вересоцька // Світ дитячих бібліотек. – 2008. – № 1. – С. 18–20;

Казакова Л. Сучасне бібліотечне краєзнавство – традиційні та інноваційні аспекти в діяльності бібліотек для дітей / Л. Казакова // Бібліотека у форматі Д*. – 2016. – № 3. – С. 36–40;

Клюй Т. Читаймо родиною! : [14-й конкурс «Читаюча родина» в Чернігівській обласній бібліотеці для дітей] / Т. Клюй // Деснянська правда. – 2016. – 3 березня. – С. 7;

Чепурний В. «Діти не можуть чекати»: [конкурс сільських бібліотекарів в Чернігівській обласній бібліотеці для дітей] / В. Чепурний // Голос України. – 2016. – 28 вересня. – С. 8.

 

________________

 

Вересоцька В. Чернігівська обласна бібліотека для дітей: 120 років в житті Чернігівщини

Чернігівська обласна бібліотека для дітей // Вікіпедія. Вільна енциклопедія

Чернігівській ОДБ – 110 років

Вересоцька Віра Михайлівна
Казакова Лариса Миколаївна
Статтю створено : 12.03.2018
Останній раз редаговано : 12.09.2018