Пошук статті
Кількість користувачів
Сьогодні : 43
За місяць : 1564
Кількість
статей : 874
А
Б
В
Г
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Й
Ї
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ю
Я
Тернопільська обласна універсальна наукова бібліотека
Рубрики : Бібліотеки
Тернопільська обласна універсальна наукова бібліотека

imageТернопільська обласна універсальна наукова бібліотека (ТОУНБ) – інформаційний, культурний, освітній заклад, центральний обласний зберігач творів друку, одержувач обов’язкового обласного безоплатного примірника місцевих видань, депозитарій краєзнавчої літератури, центр краєзнавчої бібліографії, книгообміну, регіональний науково-дослідний і методичний центр із питань прогнозування та розвитку бібліотечної діяльності. Виконує функції головного бібліотечного закладу регіону. Книгозбірня, як науково-просвітницька інституція, забезпечує загальнодоступність своїх фондів і повноту інформації про їх склад для користувачів.

Витоки історії книгозбірні як публічного закладу, що надає в безкоштовне користування літературу для потреб місцевої громади, безпосередньо пов’язані з історією створення та функціонування в м. Тернополі громадських бібліотек.

Достовірно відомо про діяльність у 60–70 роках XVIII ст. бібліотек демократичної молодіжної організації гімназійної молоді Східної Галичини «Громада», що стала основою українського відродження. За спогадами очевидців, колекція книг тернопільської «Громади» була доволі великою. Серед видань особливе місце займала тодішня українська література, зокрема твори Т. Шевченка, Г. Квітки-Основ’яненка, І. Котляревського, О. Стороженка, «Чорна Рада», «Записки о Южной Руси», «Хмельниччина» М. Куліша, а також періодична преса галицько-руських видавництв «Русь», «Мета», «Нива», «Вечерниці» та ін. Крім цього, були книги польської та німецької літератур, переважно класичної.

Особливою сторінкою в історії краю є створення та діяльність бібліотек і читалень громадського товариства «Просвіта», яке зародилося в Галичині на противагу антиукраїнським течіям у культурному житті: колонізаторській, підтримуваній цісарською владою, – з одного боку, і русофільській – з іншого.

Перші читальні «Просвіти» були створені в м. Збаражі (1870) та в с. Денисові (24 січня 1874 р.).  Засновник читальні в Денисові – отець Йосип Вітошинський (1838–1901), диригент, організатор селянських хорів, оркестрів і школи диригентів. Читальня стала культурним центром села. При ній діяли бібліотека, численний хор, драматичний гурток, духовий оркестр, функціонувало молодіжне об’єднання.

Наприкінці 70-х років філію «Просвіти» засновано й у м. Тернополі. Її організатором, головою та наглядовим працівником був учитель Тернопільської учительської семінарії Олександр Барвінський, раніше знаний як один із найактивніших членів львівської «Громади», автор руської читанки для гімназійних класів, завдяки якій поширював відомості з української літератури та пробуджував до неї зацікавлення. Діяльними членами тернопільської філії були: о. Северин Навроцький, катехіт учительської семінарії, Петро Левицький, професор польської гімназії, Кость Горбаль, заступник учителя української мови цього ж закладу, адвокат Володимир Личаківський і судовий ад’ютант Лев Шехович.

Бібліотеки та читальні товариства «Просвіта» діяли до 1939 року, доки їх не заборонила нова влада.

У листопаді 1939 року обласна газета «Вільне життя» опублікувала інформаційні повідомлення про відкриття для загального безплатного користування обласної бібліотеки для дорослих із загальним фондом 35 тис. примірників. Основою книгозбірні стали націоналізовані радянською владою місцеві бібліотеки українських, польського, єврейського громадських товариств, зокрема «Просвіти», Towarzystwa Szkoły Ludowej, «Єврейського товариства ім. Й. Перля», а також приватних книжкових колекцій окремих осіб.

Обласна книгозбірня розпочала свою роботу, маючи в штаті 23 працівники. До послуг читачів були абонемент та читальний зал, функціонував також методичний кабінет, відділи комплектування та оброблення книг, бібліографічний.

Книжковий фонд за мовами розподілявся таким чином: 10% книг – українською, 4% – єврейською, 84% – польською і 2% – іншими. Таке співвідношення було характерним для тогочасної політичної ситуації в краї. Воно стрімко змінювалося за рахунок інтенсивних надходжень уже перевірених часом і політичною цензурою видань з інших книгозбірень Радянського Союзу, зокрема Москви та Ленінграда. Лише з Одеської обласної бібліотеки надійшло 20 тис. примірників документів. На початку 1941 року у фонді книгозбірні вже налічувалося близько 100 тис. томів; вона обслуговувала 6 тис. користувачів; щоденне відвідування становило 250–300 осіб.

Першим директором бібліотеки була Світлана Садовська. У різні роки колектив книгозбірні очолювали: Анатолій Ольшанський, Павло Карабаш, Марія Миргородська, Іван Гаркавий, Іван Коваль, Михайло Бей, Надія Черпитяк.

Більш як півмільйонний фонд бібліотеки має універсальний характер та, разом із тим, є унікальним за наявністю краєзнавчого сегменту, документів з питань національно-визвольних змагань, історії, ремесл, народних традицій та обрядів й окремих книжкових колекцій. Тут представлено також широкий спектр довідково-інформаційної, правової, економічної, природничо-наукової та художньої літератури. Це – багатотомні енциклопедії, словники, довідники, монографії, автореферати та дисертації, твори вітчизняних і зарубіжних класиків, сучасних письменників, аудіовізуальні документи та документи  на електронних носіях.

За мовною ознакою 32,2%  – документи українською, 65,2% – російською, 0,6 %  – польською мовами. Завдяки підтримці Посольства США в Україні та активній діяльності спільно створеного інформаційного ресурсного центру «Вікно в Америку» за останнє десятиріччя значно зросла частина фонду англійською мовою, що становить 6 500 примірників або 1,2% від загальної кількості фонду.

ТОУНБ – потужний поліфункціональний, науково-інформаційний та методичний центр області. Глобальні зміни у сфері інформаційно-комунікаційних технологій дозволили реалізувати новітні проекти: організація онлайнових електронних каталогів та картотек, електронного доставляння документів, віртуальної довідкової служби; участь у корпоративних проектах із формування електронних баз даних; створення корпоративного проекту електронної бібліотеки краєзнавчих видань Тернопільської області; підтримання роботи Регіонального інформаційного порталу «Тернопільщина», ресурсного центру «Вікно в Америку», центру європейської інформації, регіонального навчального центру за програмою «Бібліоміст»; запровадження процесу штрихового кодування фонду.

Локальна комп’ютерна мережа об’єднує більше шістдесяти сучасних комп’ютерів, з двадцяти двох яких надається безкоштовний доступ користувачам до інтернету в трьох читальних залах. До послуг відвідувачів – дві інтерактивні дошки, айпеди, електронні читанки, Wi-fi, Skypе, доступ до електронних баз даних, понад 400 назв журналів і 190 назв газет, аудіо- та електронні книги, фільми на електронних носіях.

Технічне переоснащення бібліотеки відбувається, в основному, завдяки активній фандрейзинговій діяльності та співпраці із Посольством США в Україні, Міжнародним фондом «Відродження», Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX), багатьма іншими організаціями та благочинними фондами, перелік яких розміщено на сторінці сайту бібліотеки «Наші дарувальники».

Ефективними та вагомими були результати участі бібліотеки в проектах: «LIAP: інтернет для читачів публічних бібліотек» (з 2001 р.), «Вікно в Америку» (з 2004 р.), створення регіонального інформаційного порталу (з 2004 року), «Глобальні бібліотеки «Бібліоміст – Україна» (з 2010 р).

Новітнім каналом доступу до різноманітних бібліотечних послуг та електронних ресурсів став веб-сайт бібліотеки, що підтримується з 2002 року. Популярними серед користувачів є розділи: «Електронний каталог», «Електронна бібліотека», «Видання бібліотеки», «Про нас пишуть», «Бібліотекарові», «Ресурси інтернету», «Фотоальбом». Лічильник сайту нарахував більше 1 125 000 відвідувань.

Користуються популярністю блоги: «Абонемент на бульварі Шевченка, 15» (Блог відділу міського абонементу); «Window on America Center in Ternopil Scientific Library» (Блог відділу літератури іноземними мовами); «ART- світлиця» (Блог відділу літератури з мистецтва); «Світ очима технічної книги» (Блог відділу технічної літератури); «Бібліотека. Книга. Читач...» (Блог відділу читального залу); «PressТур» (Блог сектору періодики); «101 ідея для вашого саду і городу» (Блог відділу сільськогосподарської літератури); «Культура Тернопільщини» (спільний Блог відділу інформації та відділу краєзнавчої літератури і бібліографії).

Бібліотека широко представлена в соціальних мережах, зокрема у Facebook, Twitter, Slideshare, Google Plus та підтримує свою сторінку в сервісі відеохостингу YouTube.

Запроваджено інноваційні форми обслуговування користувачів у відділах міського абонементу, літератури іноземними мовами, читального залу, зокрема: буккросинг, обслуговування осіб з обмеженими можливостями, доступ громадян до офіційної інформації, дистанційні курси з вивчення англійської мови, інтерактивні ігри.

У структурі бібліотеки – 14 відділів. З них 7 – обслуговуючих (абонемент і галузеві читальні зали) та 7 – спеціалізованих.

Результатом копіткої багаторічної праці дирекції із підбору фахівців є солідний кадровий потенціал ТОУНБ. Її штат на 1 січня 2016 року становив 93 особи. З 68 бібліотечних працівників 59 – мають вищу освіту.

Щорічно послугами бібліотеки користуються понад 20 тис. громадян, 55 тис. є віртуальними користувачами. Відділами бібліотеки видається більше 400 тис. примірників документів. Показник відвідування становить 264 тис., у тому числі 132 тис. відвідувань бібліотечного веб-сайта.

Користувачі ТОУНБ мають у своєму розпорядженні потужний довідково-бібліографічний апарат, який складається з 39 карткових каталогів і картотек загальним обсягом 1 млн 500 тис. карток та 13 баз даних (електронні каталоги та картотеки, повнотекстові бази) загальним обсягом 483 тис. записів. Найбільш повними та запитуваними користувачами є БД «Електронний каталог книг», що ведеться з 1993 року й налічує 152 070 записів, та «Електронна картотека статей», що функціонує з 2004 року та містить 221 670 записів. У 2006 році спеціалісти бібліотеки розпочали роботу над створенням «Електронного краєзнавчого каталогу», який на початок 2016 р. має 37 700 записів.

За останні десятиліття відбувся  процес становлення установи як одного із кращих в Україні регіональних центрів краєзнавчої бібліографії. Наукові бібліографічні доробки ТОУНБ стали більш фундаментальними, системними та ґрунтовними, вирізняються своєю актуальністю, глибиною відображених джерел інформації, чудовим поліграфічним і художнім оформленням: Почесна відзнака Української бібліотечної асоціації «Бібліографічний посібник року» (2008), за підготовку та видання бібліографічного покажчика «Іван Огієнко: «Я все зробив, що міг зробити…» та Грамота УБА (2013) за високий рівень та багаторічну діяльність зі створення серій бібліографічних покажчиків.

Справжніми мистецькими енциклопедіями стали й бібліографічні покажчики «Театральна Тернопільщина» (2002), «Музична Тернопільщина» (2008), «Митці Тернопільщини» (2015), котрі вийшли в бібліографічній серії «Тернопільщина мистецька» та вперше об’єднали великий масив інформації з історії театру й розвитку музичного та образотворчого мистецтва краю.

Патріотичною за своїм ідейним спрямуванням та реабілітаційною з  точки зору правдивої української історії є започаткована бібліотекою у 2007 році краєзнавча бібліографічна серія «Родом з України», до якої увійшло вісім вагомих бібліографічних покажчиків, підготовлених з нагоди ювілейних дат знаних та шанованих у краї та далеко за його межами особистостей як: Роман Шухевич, Іван Огієнко, Ігор Ґерета, Шмуель Йосеф Агнон, Юліуш Словацький, Іван Пулюй, Лесь Курбас, Богдан Лепкий.

З 1967 року своєрідним літописом Тернопілля став ретроспективний бібліографічний покажчик «Література про Тернопільську область», започаткований як щорічник. Нещодавно бібліотека перейшла на інший формат випуску цього видання, групуючи бібліографічну інформацію за п’ятирічний період. У 2011 та 2013 роках вийшли два покажчики за 2000–2009 роки. Вони вирізняються великим обсягом (11 136 та 9 645 позицій) ретельно відібраних та детально систематизованих документів про історію, культуру, природу, політичне та господарське життя краю та якісним пошуковим апаратом.

Віддзеркалює діяльність закладів культури обласного підпорядкування в періодиці й щорічний анотований бібліографічний покажчик «Культура Тернопільщини», започаткований у 2006 році. Видання висвітлює загальні питання культури, регіональної культурної політики, правових та економічних аспектів, упровадження нових форм і методів роботи, проведення виставок, фестивалів, конкурсів.

Про творчий потенціал колективу свідчить друкована продукція, представлена в бібліографічному покажчику «Тернопільська обласна універсальна наукова бібліотека: 1939–2009 роки». Загалом фахівцями книгозбірні підготовлено понад 200 бібліографічних посібників.

Упродовж багатьох років важливим у діяльності обласної універсальної наукової бібліотеки як головного методичного центру області залишаються розроблення регіональних програм розвитку та моніторинг діяльності мережі публічних бібліотек, збирання та аналізування статистичної інформації щодо різних аспектів роботи книгозбірень області, консультативна та практична допомога, підвищення фахового рівня, видавнича діяльність, підтримання та розвиток корпоративних проектів тощо.

У бібліотеці з 2010 року успішно працює регіональний навчальний центр, створений за сприяння програми «Бібліоміст». У ньому підвищують кваліфікацію користувачі та бібліотекарі області. У 2013 році вперше в області запроваджено дистанційне навчання з використанням інтернету та спеціально створеного сайта.

Рівень науково-дослідної діяльності бібліотеки можна простежити, ознайомившись з інформаційними бюлетенями «Соціологічна думка» та «Крізь призму соціології», започаткованими у 2002 році. Того ж року книгозбірня отримала відзнаку Міністерства культури та мистецтв України – почесний диплом III ступеня за краще наукове дослідження «Сільський бібліотекар у дзеркалі часу». Щорічні розвідки – це вивчення використання бібліотечного фонду, задоволення потреб користувачів, сучасний стан бібліотек.

У роки незалежності бібліотека стала центром професійної громадської роботи. Так у 1995 році з ініціативи провідних спеціалістів було створено Тернопільське обласне відділення Української бібліотечної асоціації (ТОВ УБА). ТОВ УБА у 2006 році набуло юридичного статусу. За роки становлення та розвитку президією та членами відділення зроблено багато хороших справ. Президія постійно розглядає проблеми та надає допомогу з питань правового та соціального захисту бібліотекарів, займається питанням відстоювання майнових прав бібліотек, підвищення кваліфікації бібліотечних працівників області, активізації професійної діяльності та розширення членства УБА.

Активну підтримку серед бібліотекарів отримали обласні конкурси: «Моя бібліотека» (2006), «Кращий бібліографічний покажчик» (2012), «Бібліотека та місцева громада (матеріали з практики роботи публічних бібліотек Тернопільської області)» (2013), «Краща бібліотечна рекламна продукція» (2014).

Упродовж багатьох років робота колективу та окремих фахівців бібліотеки неодноразово відзначалась органами влади та місцевого самоврядування, Міністерством культури України, Кабінетом Міністрів України, Президентом України, Українською бібліотечною асоціацією.

 

Джерела

 

Тернопільська обласна універсальна наукова бібліотека, 1939–2009 рр. : анот. бібліогр. покажчик / ТОУНБ ; уклад. В. Я. Миськів [та ін.], відп. ред. В. І. Вітенко. – Тернопіль : Підручники і посібники, 2009. – 144 с.;

Бібліотеки області : віхи історії та тенденції розвитку : матеріали наук.-практ. конф. (2 грудня 2009 р., м. Тернопіль) / ТОУНБ ; ТОВ УБО ; упоряд. В. І. Вітенко ; наук. ред. О. Г. Ліскова ; ред. Г. Й. Жовтко. – Тернопіль, 2010. – 144 с.;

Вітенко В. Тернопільська обласна універсальна наукова бібліотека: віхи історії, розвиток та сьогодення / В.Вітенко // Бібліотечний форум України. – 2010. – № 3. – С. 31–36;

Вітенко В. Тернопільській обласній універсальній науковій бібліотеці – 75 /   В. Вітенко // Бібліотечна планета. – 2014. – № 4. – С. 29–31 ; Свобода. – 2014. – № 95 (14 листоп.). – С. 4 : фот.;

Вітенко В. Три чверті століття служіння громаді : 15 листопада виповнюється 75 років із часу заснування Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки /В. Вітенко // Вільне життя плюс. – 2014. – № 92 (14 листоп.). – С. 3 : іл. – (Ювілей);

Тернопільська обласна універсальна наукова бібліотека : [буклет] / ТОУНБ. – Тернопіль, 2014. – [1 арк. (6 с.)];

Тернопільська обласна універсальна наукова бібліотека: 75 років : фотоальбом / ТОУНБ ; упоряд.: О. Г. Ліскова, О. С. Гончарук ; гол. ред., кер. проекту, автор вступ. ст. В. І. Вітенко. – Тернопіль : Підручники і посібники, 2014. – 48 с. : фот. кол.;

Бібліотечна Україна в цифрах (2013–2014) : стат. збірник / НПБУ ; підгот. О. П. Лахно. – Київ, 2015. – 61 с.

————————————————

Наукову бібліотеку відремонтували вперше за десятки років. А вам подобається?

Вітенко Василь Іванович
Статтю створено : 22.03.2016
Останній раз редаговано : 03.09.2020