Пошук статті
|
|||
Кількість користувачів Сьогодні : 30 КількістьЗа місяць : 1128 статей : 1015 |
Шемаєва Ганна Василівна
Шемаєва Ганна Василівна [22.09.1953, смт Дробишеве Краснолиманського (нині – Краматорського) р-ну Донецької обл.] – бібліотекознавець, організатор бібліотечної справи, громадський діяч, педагог, кандидат історичних наук (2000), доктор наук із соціальних комунікацій (2009), професор (2013). Народилася в сім’ї робітників. Загальну середню освіту здобула у Дробишевській середній школі (1970). Професійну діяльність розпочала в 1977 p., після закінчення бібліотечного факультету Харківського державного інституту культури (нині – Харківська державна академія культури, ХДАК), на посадах бібліотекаря, завідувача сектору в книгозбірнях Харківського політехнічного інституту (1977–1982), Українського заочного політехнічного інституту (нині – Українська інженерно-педагогічна академія), де працювала у 1982–1989 р. Становлення Г. Шемаєвої як висококваліфікованого бібліотечного спеціаліста, керівника, схильного до наукової діяльності, відбулося в Інституті експериментальної і клінічної ветеринарної медицини Української академії аграрних наук (УААН, з січня 2010 р. – Національна академія аграрних наук України), де вона протягом 1989–2002 рр. очолювала наукову бібліотеку та була начальником Наукового інформаційно-бібліотечного центру. У 2000 р. в спеціалізованій ученій раді Д 26.165.01 Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського захистила дисертацію на тему «Трансформація галузевої інформаційно-бібліотечної системи в умовах інформатизації» на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук (науковий керівник – докт. іст. наук В. Ільганаєва). Практична реалізація результатів дослідження сприяла створенню наукових інформаційно-бібліотечних центрів у наукових і освітніх установах України аграрного профілю. Після засідання секції аграрних бібліотек з колегами -науковцями НБУВ та ЦНСГБ , Київ, 1993 р. Зліва – направо: О. Кириленко, О. Василенко, Т. Павлуша, І. Денисенко, Г. Шемаєва, Л. Костенко У 2002–2004 рр. Г. Шемаєва працювала директором створеного нею учбово-методичного інформаційно-бібліотечного центру з функцією проректора з інформатизації в Харківській державній зооветеринарній академії (у 2021 р. заклад приєднано до Державного біотехнологічного університету). Досліджувала iсторiю бiблiографування літератури з питань ветеринарної медицини, напрацьовувала систему інформаційно-бібліотечного обслуговування й бібліографічного забезпечення інформаційних потреб учених та фахівців галузі, сприяла впровадженню інформаційних технологій в практику сільськогосподарських бібліотек України. Уклала низку біобібліографічних покажчиків у серії «Матеріали до біобібліографії діячів сільськогосподарської науки». Розробила «Рубрикатор з ветеринарної медицини. Структура, правила використання та ведення» (2004, у співавторстві).
Протягом багатьох років, досліджуючи проблеми бібліотечної практики, Г. Шемаєва успішно поєднувала наукову діяльність з педагогічною. Двадцять років працювала в ХДАК на посадах старшого викладача за сумісництвом (2001–2004), на постійній основі – доцента (2004–2011), професора (2011–2021) кафедри бібліотекознавства та соціальних комунікацій (у 2017–2022 рр. – кафедра інформаційної, бібліотечної та архівної справи). Цей період був найбільш продуктивним в її науковій та освітній діяльності. Активно застосовувала інноваційні методики викладання бібліотекознавчих дисциплін; розробляла та впроваджувала сучасну модель підготовки висококваліфікованих кадрів з урахуванням кращого європейського досвіду. Шемаєва Г. Електронні ресурси бібліотек України в системі наукових комунікацій: монографія. Харків, 2008. 288 с Трансфер інновацій і його організація у бібліотеках України : навч. посіб. для студентів бібл. спец. / В. А. Вергунов, В. В. Дерлеменко, Г. В. Шемаєва. – Харків 2011. 121 с. У 2009 р. у спеціалізованій ученій раді Д 64.807.02 ХДАК захистила докторську дисертацію на тему «Бібліотека в системі наукової комунікації: коеволюційні процеси розвитку» (науковий консультант – проф. В. Ільганаєва). Практичним результатом дисертації стало започаткування нового наукового напряму з коеволюційних процесів розвитку бібліотек у системі наукової комунікації, який набув певного розвитку в наукових студіях її учнів. Під науковим керівництвом Г. Шемаєвої успішно захистили кандидатські дисертації Ю. Пасмор (2011), В. Каїді (2014), Т. Ткаченко (2015), П. Макаренко (2016), Ю. Шевцова (2018).
У творчому доробку вченої і педагога – понад 200 наукових і навчально-методичних праць з теорії та практики інформаційно-бібліотечної діяльності, соціальних комунікацій, прикладних комунікаційних інформаційних технологій, сучасних інформаційних ресурсів, організації та методики науково-дослідної діяльності, бібліотечно-інформаційної освіти. Підготувала монографію «Електронні ресурси бібліотек України в системі наукових комунікацій» (2008), навчальні посібники: «Трансфер інновацій і його організація у бібліотеках України», у співавторстві з В. Вергуновим і В. Дерлеменком (2011), «Система електронних бібліотек та баз даних: теоретико-прикладні аспекти», конспект лекцій «Інтелектуальна власність» (обидва – 2014). Перший захист у новому складі спеціалізованої вченої ради Д 64.807.02, ХДАК, 2018 Протягом багатьох років Г. Шемаєва була членом спеціалізованих учених рад із захисту докторських та кандидатських дисертацій у наукових і освітніх установах Харкова і Києва, брала участь в офіційному опонуванні низки кандидатських та докторських дисертацій зі спеціальності 27.00.03 «Книгознавство, бібліотекознавство, бібліографознавство». У 2017–2021 рр. була головою спеціалізованої вченої ради Д 64.807.02 в ХДАК з правом розгляду та прийняття до захисту дисертаційних досліджень на здобуття наукового ступеня доктора (кандидата) наук зі спеціальності 27.00.03.
Вчена є ініціатором, організатором і активним учасником багатьох наукових та науково-практичних конференцій національного й міжнародного рівнів, науково-методичних семінарів, членом редколегій наукових фахових видань: «Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія», «Вісник Книжкової палати», «Вісник Харківської державної академії культури» та ін. Важливим здобутком Г. Шемаєвої є налагодження наукової комунікації з провідними бібліотечними й освітніми закладами України та європейських країн у питаннях міжнародної науково-освітньої співпраці та обміну інформацією з фахівцями Болгарії, Данії, Італії, Латвії, Німеччини. Круглий стіл «Міжнародні культурні студії», ХДАК, 2017. Зліва – направо: Ю. Шевцова, Т.Майяр, І.Давидова, Г. Шемаєва, Ю.Чернієнко. Брала участь у розробленні та реалізації наукових і практичних проєктів різних рівнів у межах взаємодії з Міжнародним фондом «Відродження», Німецькою службою академічних обмінів (DAAD), транс'європейською програмою взаємообмінів між університетами «Темпус», Європейською асоціацією інформаційно-бібліотечних працівників VetLib-L та інші; залучала спонсорські ресурси для бібліотек Харкова, зокрема від корпорації Schpringer Verlag.
Важливе місце в житті вченої посідає активна залученість у громадсько-професійну діяльність. Їй належить особлива роль у становленні й розвитку професійного бібліотечного руху в Україні від початку 1990-х років, зокрема на Харківщині. У 1992 р. вона була однією з ініціаторів і засновників Асоціації сучасних інформаційно-бібліотечних технологій (АСІБТ, яка згодом інтегрувала до Харківського обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація), виконувала функції вченого секретаря (1992–1994) і віце-президента АСІБТ (1994–2004). У межах діяльності Асоціації долучалася до реалізації низки успішних проєктів, підтриманих міжнародними фондами, які сприяли розбудові, комп’ютеризації, поповненню новітніми вітчизняними та зарубіжними виданнями не лише бібліотек Харкова, але й багатьох книгозбірень аграрного сектора України, а також підвищенню професійного рівня їхніх працівників. Є членом Української бібліотечної асоціації, Європейської асоціації бібліотечних та інформаційних працівників. З вересня 2021 р. Г. Шемаєва – професор кафедри документознавства та української мови Національного аерокосмічного університету ім. М. Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут». Плідна бібліотечна та науково-педагогічна діяльність Г. Шемаєвої відзначена грамотами Президії УААН, Міністерства культури України, Харківської обласної державної адміністрації, кількох наукових установ, закладів вищої освіти, АСІБТ. Вона нагороджена почесним знаком «Відмінник аграрної освіти і науки» ІІІ ступеня, дипломом обласного конкурсу «Вища школа Харківщини – кращі імена» в номінації «Викладач професійно-орієнтованих дисциплін» (2013), дипломом конкурсу професійної майстерності «ІКАРИ» (2022).
Твори
Модель автоматизованого предметного рубрикатора / Г. В. Шемаєва // Актуальні питання впровадження iнформаційних технологiй у документально-комунiкацiйнiй сферi : матерiали третього мiжнар. семiнару, 11–13 верес. 1996 р. / Асоц. сучас. інформ.-бібл. технологій [та ін.]. – Харкiв, 1996. – С. 80–81. До проблеми розвитку документальних ресурсiв ветеринарних бiблiотек України / Г В. Шемаєва // Ветеринарна медицина : мiжвiд. темат. наук. зб. / Акад. аграр. наук. – Харкiв, 1998. – Вип. 75. – С. 200–212. Вплив інформаційних технологій на зміст і характер обслуговування в бібліотеках ветеринарного профілю / Г. Шемаєва // Наук. пр. Нац. б-ки України ім. В. І. Вернадського / НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Асоц. б-к України. – Київ, 2000. – Вип. 5. – С. 211–218. Трансформацiя вiдомчих бiблiотек в iнформацiйнi центри / Г. В. Шемаєва // Аграрнi реформи в Українi, теорiя, iсторiя, полiтика, iнформацiя : матерiали Мiжнар. наук.-практ. конф., 19–20 квiт. 2001 р. / М-во аграр. політики України, Харків. держ. техн. ун-т сіл. госп-ва. – Харків, 2001. – С. 199–201. Формування інформаційної культури користувачів інформації / Г. В. Шемаєва, Т. М. Шаповалова // Вісн. Харків. держ. акад. культури : зб. наук. пр. – Харків, 2001. – Вип. 8. – С. 141–147. Галузева електронна бібліотека: концептуальні положення : Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини / Г. Шемаєва, Т. Шаповалова, Т. Приходько // Вісн. Кн. палати. – 2002. – № 2. – С. 15–18. Рубрикатор з ветеринарної медицини. Структура, правила використання та ведення : рекомендації / Г. В. Шемаєва, Т. М. Приходько, Г. Г. Гладкіх, С. В. Гончаров, Т. М. Шаповалова. – Харків : ХДЗВА, 2003. – 32 с. Система електронних бiблiотек i баз даних : програма спецкурсу / М-во культури i мистецтв України, Харків. держ. акад. культури, каф. бiблiотекознавства та соц. комунiкацiй ; [уклад. Г. В. Шемаєва]. – Харків : ХДАК, 2004. – 14 с. Електронна бібліотека у системі інформаційного забезпечення науки / Г. Шемаєва // Вісн. Кн. палати. – 2005. – № 8. – С. 27–30. Роль професійних об’єднань в інформаційному забезпеченні розвитку науки / Г. Шемаєва // Вісн. Кн. палати. – 2005. – № 7. – С. 16–19. Електронні ресурси бібліотек України в інформаційному забезпеченні науки: стан та перспектива розвитку / Г. Шемаєва // Бібл. планета. – 2006. – № 4. – С. 21–25. Електронні ресурси бібліотек України в системі наукових комунікацій : монографія / Г. В. Шемаєва ; М-во культури і туризму України, Харків. держ. акад. культури. – Харків : ХДАК, 2008. – 288 с. Еволюція уявлень про наукові комунікації / Г. В. Шемаєва // Вісн. Харків. держ. акад. культури : до 80-річчя Харків. держ. акад. культури : зб. наук. пр. — Харків, 2009. – Вип. 24. – C. 98–106. Трансфер інновацій і його організація у бібліотеках України : навч. посіб. для студентів бібл. спец. вищ. навч. закл. освіти III–IV рівнів акредитації / В. А. Вергунов, В. В. Дерлеменко, Г. В. Шемаєва. – Харків : ХДАК, 2011. – 121 с. Вплив Харківської бібліотечної школи на становлення і розвиток професійних об’єднань / Г. В. Шемаєва // Українське бібліотекознавство в історичному вимірі : до 140-річчя від дня народж. Л. Б. Хавкіної : за матеріалами Міжнар. наук. читань з нагоди 105 річниці відділу бібліотекознавства / М-во культури України, Харків. держ. наук. б-ка ім. В. Г. Короленка. – Харків, 2012. – C. 26–29. Ірина Олександрівна Давидова : до 50-річчя від дня народж. : біобібліогр. покажч. / Харків. держ. акад. культури, каф. бібліотекознавства та соц. комунікацій ; [уклад.: Г. В. Шемаєва, О. Ю. Мар’їна]. – Харків : ХДАК, 2012. – 36 с. Методологія ДІС : навч.-метод. матеріали до спецкурсу для підгот. магістрів зі спец. «Книгознавство, бібліотекознавство і бібліографознавство» / М-во культури України, Харків. держ. акад. культури, Каф. бібліотекознавства та соц. комунікацій ; [уклад. Г. В. Шемаєва]. – Харків : ХДАК, 2012. – 46 с. Інтелектуальна власність : конспект лекцій для студентів вищ. навч. закл. за напрямами підгот. «Культура» та «Мистецтво» / Г. В. Шемаєва ; Харків. держ. акад. культури. – Харків : ХДАК, 2014. – 267 с. Система електронних бібліотек та баз даних: теоретико-прикладні аспекти: навч. посіб. / Г. В Шемаєва. – Харків : Точка, 2014. – 155 с. Методологія інноваційного проєктування інформаційно-документних процесів: навч.-метод. матеріали до дисципліни для підгот. магістрів зі спец. 029 «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа». – Харків : Нац. аерокосм.ун-т ім. М. Є. Жуковського «Харків. авіац. ін-т». – 2023. – 46 с.
Джерела
__________________
Шемаєва Ганна Василівна: особиста сторінка на сайті Харківської державної академії культури
Збанацька Оксана Миколаївна Кириленко Олександр Григорович Статтю створено : 20.12.2024 Останній раз редаговано : 20.12.2024 |
||