Пошук статті
|
|||
Кількість користувачів Сьогодні : 11 КількістьЗа місяць : 260 статей : 1013 |
Паспорт каталогу
Паспорт каталогу – документ, у якому фіксуються основні характеристики як традиційного карткового, так і електронного бібліотечного каталогу. П. к. є статистичною обліковою формою для каталогу та невід’ємним складником комплекту документації на нього. У П. к. послідовно відображуються всі основні характеристики каталогу: фонди бібліотеки в цілому або окремого фонду чи підфонду за певною ознакою, спосіб групування бібліографічних записів, галузева спрямованість фонду, його хронологічні межі та ін. Наприкінці кожного року до П. к. вносяться усі зміни, які відбулися у каталозі протягом календарного року – статистичні дані, що стосуються поповнення каталогу чи вилучень з нього, а також інформація про його редагування. Ведення П. к. (паспортизація) дозволяє аналізувати стан системи каталогів бібліотеки і ступінь відповідності конкретних каталогів вимогам до їх ведення, визначати статистичні показники динаміки їх наповнення тощо. П. к. є необхідним і при корпоративому каталогізуванні. Паспорт (застосовується також термін «паспорт-характеристика») оформлюється окремо на кожний каталог чи картотеку, що входить як окрема облікова одиниця (назва) до системи каталогів/картотек бібліотеки. Ця робота покладається на працівника, безпосередньо відповідального за ведення каталогу/картотеки. Всі відомості заносяться до паспорта у повній формі, без скорочень, розбірливим почерком або шляхом друкування. Для паспортизації бібліотечних каталогів бібліотеками – методичними та координаційними центрами для мереж публічних, наукових, спеціалізованих та інших бібліотек розроблені уніфіковані форми (бланки). Ці форми відомі в різних варіантах, але всі вони містять низку пунктів, як-от:
Електронний каталог (ЕК) та бази даних (БД) також підлягають паспортизації. Примірна структура такого паспорта має певні відмінності у порівнянні із П. к. на традиційні карткові каталоги, оскільки містить пункти, необхідні для розкриття технічних характеристик ЕК/БД:
У П. к. також зазначаються види інформаційних послуг, які надаються бібліотекою на основі ЕК. На підставі відомостей, внесених в П. к., можливе укладання фактографічної картотеки і/або довідника по каталогам і картотекам окремих бібліотек чи мережі бібліотеки.
Приклади паспортів БД: Паспорт електронного каталогу НТБ КПІ ім. Ігоря Сікорського Паспорт-характеристика ЕК Чернігівської ОУНБ
Джерела
Каталоги и картотеки централизованной библиотечной системы : практ. пособие. – Москва : Книга, 1985. – 128 с.; Сукиасян Э. Р. Паспортизация каталогов и картотек / Э. Сукиасян // Библиотека. – 2001. – № 8. – С. 51–54; Традиційні каталоги наукових бібліотек освітянської галузі : організація, ведення й редагування : метод. рек. / Лобановська І. Г., Гаврилюк Р. П., Помчалова О. Г. та ін.; за заг. ред. Лобановської І. Г.; АПН України. ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського. – Київ, 2006. –166 с. – Із змісту: Паспорт каталогу (картотеки). – С. 128–131; Методичні рекомендації до заповнення «Паспорта каталогу». – С. 132–134; Організація бібліотечних фондів для дітей : методичні рекомендації, поради / Закарпат. обл. б-ка для дітей та юнацтва; уклад. А. В. Вайда, І. М. Палаташ; відп. за вип. В. Д. Чіка. – Ужгород, 2012. – Вип. 3. – 44 с. – Із змісту: Паспорт на абетковий каталог – С. 36–37; Паспорт на систематичний каталог для учнів 5–9 класів. – С. 37–39.
———————————————
|
||