Пошук статті
Кількість користувачів
Сьогодні : 27
За місяць : 1111
Кількість
статей : 1008
А
Б
В
Г
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Й
Ї
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ю
Я
Внутрішньосистемний книгообмін / документообмін

Внутрішньосистемний книгообмін / документообмін  – технологічний процес, що забезпечує доступ користувачів централізованої бібліотечної системи (ЦБС) до її сукупного бібліотечного фонду шляхом передавання літератури в тимчасове користування з одного структурного підрозділу в інший. 

В. к. набув поширення з другої половини 1970-х рр. із запровадженням централізації бібліотечної мережі як однієї з форм взаємного використання книжкових фондів у межах ЦБС. Здійснювався у два етапи: 1) інформування читачів бібліотек-філій про нові надходження до фонду ЦБС із використанням бібліографічних списків; 2) оперативне задоволення індивідуальних запитів відвідувачів книгозбірень. 

У структурі центральних бібліотек (ЦБ) було створено спеціальні підрозділи – відділи (сектори, групи) організації та використання єдиного фонду ЦБС (ВОВФ), штат яких формувався з урахуванням кількісного складу єдиного фонду та обсягів роботи з обслуговування читачів. Ці підрозділи безпосередньо підпорядковувалися директорам ЦБС. 

Основними завданнями діяльності ВОВФ були: у межах індивідуальної та масової роботи з читачами оперативне задоволення їхніх потреб у літературі на базі єдиного фонду ЦБС і фондів окремих структурних підрозділів ЦБС; популяризація книжкового фонду ЦБС, інтенсифікація його використання та забезпечення збереження. Зазначені завдання закріплювалися у положеннях про вказані відділи (сектори, групи). 

 У період становлення ВОВФ надходження до їхніх фондів становили до 70% від загальної кількості нової літератури. Видання, що надходили до ЦБС в 1–2 пр. та мали попит у читачів, також концентрували у ВОВФ. Фонди ВОВФ характеризувались універсальністю за галузевим та типо-видовим складом, широтою репертуару, хронологічних меж, наявністю рідкісних і вартісних видань. У деяких ЦБ у ВОВФ знаходилися також підшивки центральних і місцевих газет, комплекти журналів, інші некнижкові носії інформації.

Зі створенням ВОВФ кожен читач отримував право користуватися всіма виданнями, які надходили до єдиного фонду, звернувшись із запитом у будь-який зручний для нього підрозділ ЦБС.

 В. к. здійснювалося різними шляхами:

– бібліотеки-філії через ВОВФ використовували фонди ЦБ, Центральної бібліотеки для дітей (ЦБД);

– бібліотеки-філії як через ВОВФ, так і самостійно, використовували фонди інших філій;

–  ЦБ, ЦБД використовували фонди бібліотек-філій через ВОВФ.

Підрозділам ЦБС у тимчасове користування передавали як окремі примірники видань (за індивідуальними запитами читачів), так і добірки або комплекти. В системі В. к. циркулювали документи різних видів  (у т. ч. періодичні видання, діафільми і т. ін.). Склад комплектів літератури різнився за обсягом та змістом (типовими були тематичні, вузькогалузеві, універсальні добірки книжок) і залежав від тих чи інших чинників.

Організацію роботи в системі В. к. і його показники відображали у щорічному плані роботи ЦБС і кожного її структурного підрозділу. У планах зазначали кількість комплектів та загальну чисельність примірників, що передбачалося передавати в підрозділи ЦБС. Своєю чергою структурні підрозділи бібліотек також планували кількість видач читачам книжок та інших документів у межах В. к., а також заходи з популяризації єдиного фонду ЦБС (підготовка оголошень, пам’яток, бібліографічних списків, інформаційних бюлетенів, пересувних виставок, виставок-переглядів, формування окремих книжкових полиць тощо).

Інструментами обліку В. к. були заявки бібліотекарів ЦБС, листки-вимоги читачів, книжкові формуляри. 

Аналіз роботи В. к. дозволяв з'ясувати:

  • відповідність складу документних ресурсів інтересам і запитам читачів;
  • оптимальні строки перебування документів тимчасового користування у філіях і ЦБ;
  • основні тенденції розвитку фондів;
  • причини утворення пасивної частини фонду та ін.

В. к. інтенсивно розвивався протягом другої половини  1970-х і в 1980-ті рр. У 1990-ті рр. спостерігалося поступове згортання роботи ВОВФ ЦБС. Упровадження засад ринкової економіки негативно позначилося на ситуації в бібліотечній галузі: зменшення обсягів бюджетних асигнувань на оновлення бібліотечних фондів, зміна умов комплектування, скорочення штатів книгозбірень призвели до припинення діяльності або переформатування ВОВФ у більшості ЦБС України. Окремі ЦБС, за можливості, ще здійснювали обмін документами, забезпечували їх циркуляцію між структурними підрозділами, а також взаємовикористання фондів ЦБ та бібліотек-філій методом формування добірок (універсальних і тематичних) або комплектів книжок за заявками, організовували пересувні виставки. Проте така практика вже не мала системного характеру. 

У 2020–2021 рр. в умовах реалізації адміністративно-територіальної реформи й ліквідації / реорганізації районних бібліотек, районних бібліотек для дітей В. к. виявився майже незатребуваним й нині його використовують лише в районних ЦБС м. Києва та публічних бібліотеках міських територіальних громад.

Деякі ОУНБ України рекомендують при організації фондів публічних книгозбірень передбачати можливість отримання бібліотеками-філіями територіальних громад (ТГ) тематичних добірок документів за типовими запитами користувачів від бібліотеки ТГ чи ЦБ для тимчасового користування.

 

Джерела

Об утверждении временных типовых штатов централизованных библиотечных систем Министерства культуры СССР : приказ Минкультуры СССР от 29.01.1979 № 53.

Техника работы централизованной библиотечной системы : инструкт.-метод. рек. и учетные формы / под ред. Р. З. Зотовой и В. В. Серова. – Москва : Книга, 1978. – 110 с.

Організація і використання єдиного книжкового фонду : з досвіду роботи від. організації і використання Бориспіл. центр. б-ки / Київ. обл. наук.-метод. і бібліогр. від. Респ. б-ки УРСР ім. КПРС ; підгот.: А. Л. Приходько. – Київ, 1980. – 6 с.

Совершенствование работы отдела организации и использования единого фонда ЦБС : метод. рек. / Гос. б-ка СССР им. В. И. Ленина, Гос. публ. б-ка им. М. Е. Салтыкова-Щедрина ; сост.: Д. В. Евсеев, Л. П. Кургина, Т. А. Мистрюкова, Е. И. Панина. – Москва, 1985. – 54 с.

Бурлова Е. Н. Система фондов ЦБС и внутрисистемный книгообмен: Вопросы взаимосвязи / Бурлова Е. Н.  // Современные тенденции развития библиотечных фондов. – Москва, 1987. – С. 54–63.

Організація бібліотечних фондів публічних бібліотек : метод. рек. / Рівнен. обл. універс. наук. б-ка ; уклад.: Н. П. Волян, Н. Л. Плетьонка, Л. М. Лісова, Н. І. Кукелко ; відп. за вип.: В. П. Ярощук. – Рівне : [б. в.], 2017. – 55 с.

Лагута Людмила Вікторівна
Статтю створено : 07.11.2024
Останній раз редаговано : 12.11.2024