Пошук статті
Кількість користувачів
Сьогодні : 12
За місяць : 627
Кількість
статей : 1039
А
Б
В
Г
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Й
Ї
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ю
Я
Рубрики : Персоналії
Сіцінський Юхим Йосипович

imageСіцінський Юхим Йосипович [крипт.: Е. С.; 15(27).10.1859, с. Мазники Деражнянської вол. Летичівського пов. Подільської губ. (нині – у складі Деражнянської міської громади Хмельницького р-ну Хмельницької обл.) – 07.12.1937, м. Кам’янець-Подільський] – історик, археолог, етнограф, музеєзнавець, мистецтвознавець, краєзнавець, бібліотекар, бібліограф, палеограф, культурно-громадський, національно-релігійний діяч.

Інші написання прізвища та імені в документах та публікаціях – Січинський (Сіцинський, Сецинський) Євтим (Євфимій).

Прізвище Сіцінський походить від назви с. Січинці (нині – Дунаєвецька міська територіальна громада Кам’янець-Подільського р-ну Хмельницької обл.), звідки був родом прадід Юхима – Федір.

Народився в родині парафіяльного священника; священнослужителями в рідному селі з кінця 18 ст. були його дід та прадід. Точна дата народження невідома, за деякими даними – 10.12.1859 р.; сам Ю. Сіцінський в автобіографічних спогадах зазначав, що насправді народився раніше, просто «забули в свій час записати в метриці».

За сімейним прикладом здобував духовну освіту. Навчався в Кам’янецькому духовному училищі. Згодом – у Подільській духовній семінарії в Кам’янці-Подільському. Під час навчання виявляв творчу зацікавленість краєзнавством, історичною минувшиною, етнографією краю. У рідному селі записував народні, зокрема лірницькі пісні, обрядність традиційного місцевого весілля. В газеті «Подольский листок» опублікував свій перший етнографічний етюд «Народное предание о Полозе» (1881).

У 1885 р. Ю. Сіцінський закінчив Київську духовну академію (КДА), здобувши ступінь кандидата богослов’я. Ще навчаючись на третьому курсі церковно-історичного відділення КДА, підготував дисертаційну роботу «Славяно-русская языческая и двоеверная эсхатология» (зберігається в Інституті рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського).

Після завершення навчання в КДА Ю. Сіцінський всупереч усталеній практиці не став парафіяльним священником, а одержав направлення на роботу вчителем духовного училища в м. Бахмут, на той час Катеринославської губернії. Після чотирьох років вчителювання разом із родиною повернувся до Кам’янця-Подільського, де жив до кінця свого життя і присвятив себе вивченню церковної історії, пам’яток православної архітектури, дослідженню міст і населених пунктів, замків, оборонних споруд Поділля, розвитку друкарської справи, місцевих побутових традицій і звичаїв. Чималу увагу приділяв дослідженню трипільської культури на Поділлі.

Працюючи в рідному місті, Ю. Сіцінський 30 січня 1890 р. ініціював створення при Подільському єпархіальному історико-статистичному комітеті єпархіального Давньосховища (рос. – Древлехранилища) історико-археологічного музею (від 1903 р. – музей Подільського церковного історико-археологічного товариства), до структури якого належали: бібліотека історичної літератури різними мовами, архів рукописних документів, що стосувалися історії Поділля, та відділ речових пам’яток. Директором Давньосховища на зборах Комітету було обрано В. Якубовича, проте, починаючи з 1891 р., фактичним керівником музею упродовж 25 років був Ю. Сіцінський.

Зусиллями вченого Давньосховище стало великим музейним, науковим і культурно-освітнім закладом, де було зосереджено унікальні й цінні збірки рукописів та стародруків. З Давньосховищем співпрацювали найвідоміші українські історики – М. Петров, В. Антонович, М. Грушевський, І. Каманін, які для поповнення бібліотеки закладу передали чимало власних творів. Завдяки наполегливій праці Ю. Сіцінського книгозбірня музею стала однією з найбільших спеціальних бібліотек історико-краєзнавчого профілю на теренах України.

За його активного сприяння у 1890-ті роки в Кам’янці-Подільському відкрилася єпархіальна бібліотека, діяльність якої завжди перебувала в полі зору вченого. В доповідній записці на ім’я єпископа Подільського і Брацлавського Димитрія Ю. Сіцінський обґрунтував необхідність заснування єпархіальної бібліотеки, попри те, що в м. Кам’янці вже працювали велика книгозбірня (заснована у 1866 р. як губернська публічна, нині – Кам’янець-Подільська ЦМБ імені Костя Солухи), однак у ній зосереджувалися переважно світська література й періодичні видання, та книгозбірня семінарії, яка була доступною лише семінарській корпорації. Єпархіальну бібліотеку вчений розглядав як загальнодоступний заклад, в якому духовенство чи будь-хто інший, хто цікавиться богословськими або морально-філософськими питаннями, має можливість знайти необхідну книгу чи журнал. Брав участь у підготовці «Тимчасових правил Подільської єпархіальної бібліотеки», зачитав цей установчий документ на зборах Подільського єпархіального історико-статистичного комітету перед затвердженням.

У 1894 р. Ю. Сіцінський, М. Яворовський та І. Михалевич виробили статут Подільського єпархіального історико-статистичного комітету та підпорядкованих йому Давньосховища і єпархіальної бібліотеки, в якому визначили типи старожитностей та видань, що мали зберігатися у фондах цих установ.

В усіх звітах про діяльність Подільського історико-статистичного комітету, які готував Ю. Сіцінський і які регулярно друкувалися в «Подольских епархиальных ведомостях», він ретельно відслідковував стан єпархіальної книгозбірні та надходження до її фонду.

Вчений брав активну участь у діяльності низки інших наукових і краєзнавчих товариств, зокрема Історичного товариства Нестора Літописця, був дійсним членом Наукового товариства ім. Шевченка у Львові, Українського наукового товариства в Києві, Київського товариства охорони пам’яток старовини та мистецтва.

У 1892 р. Ю. Сіцінського призначили редактором органу духовенства Подільської єпархії «Подольских епархиальных ведомостей». Після ухвали єпархіального з’їзду депутатів від духовенства Подільської єпархії (20 вересня – 6 жовтня 1905 р.) замість «Подольских епархиальных ведомостей» було започатковано журнал «Православная Подолия». В указі Святійшого синоду від 8 грудня 1905 р. за № 12298 зазначалося, що новий журнал має виходити під редагуванням протоієрея Ю. Сіцінського. У 1893 р. він разом із М. Яворовським почав редагувати «Труды Подольского епархиального историко-статистического комитета», з 1904 р. – «Труды Подольского церковного историко-археологического общества», з 1906 р. – щоденну світську газету «Подолия».

Як знаного вченого Ю. Сіцінського обирали делегатом чотирьох археологічних з’їздів поспіль: ХІ – в Києві (1899), ХІІ – в Харкові (1902), ХІІІ – в Катеринославі (1905) та XIV – в Чернігові (1908).

Нагороджений орденами Св. Анни 2-го ступеня та Св. Володимира 3-го ступеня.

Перші переслідування історика розпочались у 1908 р., коли в газеті «Киевлянин» діяльність Ю. Сіцінського була охарактеризована як небезпечна через прихильність до українства та участь у роботі Кам’янець-Подільської «Просвіти».

Під час Української революції 1917–1921 рр. вчений щиро підтримав створення української незалежної держави та вимогу свідомої частини українського духовенства щодо українізації церковної служби. До того Ю. Сіцінський працював у синодальній комісії з редагування Євангелія в українському перекладі Пилипа Морачевського (1905–1912). Подільський дослідник з 1919 р. належав також до складу спеціальної комісії при Міністерстві віросповідалнь УНР, очолюваному проф. І. Огієнком, у справах перекладу Святого Письма українською мовою; з часом комісія перейшла в підпорядкування богословського факультету Кам’янець-Подільського державного університету і восени 1920 р. «Новий Завіт. Діяння святих Апостолів в перекладі на українську мову» побачив світ як п’ятий том «Записок» університету.

Із грудня 1918 р. у Кам’янці-Подільському з дозволу військової цензури губернська управа спільно з місцевою «Просвітою» почала видавництво газети «Життя Поділля», яка була покликана стати оперативним органом масового інформування місцевого населення, а посаду її редактора обійняв Ю. Сіцінський. Він не лише зумів об’єднати навколо газети відомих у краї дописувачів, а й зробив її патріотичним за своїм спрямуванням і високоякісним за рівнем публікацій та технічним оформленням органом друку.

Долучався до заснування Кам’янець-Подільського державного українського університету та бібліотеки закладу як член університетської комісії (1918–1921). У вересні 1918 р. ректор вишу І. Огієнко призначив Ю. Сіцінського настоятелем університетської Свято-Миколаївської церкви, а з листопада, за сумісництвом, – помічником бібліотекаря (на цій посаді вчений пропрацював до 20 лютого 1919 р.). У березні 1919 р., з огляду на наукову спеціалізацію Ю. Сіцінського та потребу заміщення вакансії, його було призначено приват-доцентом кафедри церковної археології з дорученням читати цей курс на богословському факультеті і додатково спецкурс з історії Поділля на історико-філологічному факультеті, а згодом і курс з історії українського мистецтва.

У серпні 1919 р. на засіданні Ради професорів новоствореного закладу вищої освіти Ю. Сіцінського обрали головою Бібліотечної комісії, яка функціонувала ще з жовтня 1918 р. Комісія опікувалася не лише поповненням бібліотечних фондів, а й займалася питаннями каталогування, зберігання книжок та їх ремонту, виробленням бібліотечних правил, поліпшенням якості обслуговування читачів тощо. Важливе значення для вдосконалення роботи книгозбірні мало створення Бібліотечної ради. Її заснування розглядалося на засіданні Бібліотечної комісії (січень 1920 р.), що проходило під головуванням Ю. Сіцінського.

Вчений одним із перших відгукнувся на заклик І. Огієнка пожертвувати для університетської книгозбірні книжки. Зокрема, він передав від Подільського церковного історико-археологічного товариства цінні й рідкісні видання: 39 стародруків, 30 томів «Актов, изданных Виленской археографической комиссией» та 30 книжок різного змісту.

Після реорганізації університету радянською владою в Кам’янець-Подільський інститут народної освіти (1921) проф. Ю. Сіцінський продовжив свою викладацьку практику, одночасно він завідував кабінетом мистецтвознавства.

Вчений зробив значний внесок у розвиток бібліографії Поділля. Цінним бібліографічним набутком є його ґрунтовні огляди періодичних видань релігійного змісту (здебільшого «Єпархіальних відомостей» – офіційних видань місцевої церковної влади різних регіонів України, а також тих єпархій, що історично та етнографічно були пов’язані з Україною), які друкувалися в «Записках Наукового товариства імені Шевченка» в розділі «Наукова хроніка» з 1896 р. і так чи інакше стосувалися історії чи етнографії України. Ю. Сіцінський шляхом обміну на видання Подільського церковного історико-археологічного товариства зібрав значну колекцію Волинських, Катеринославських, Київських, Подільських, Полтавських, Херсонських, Чернігівських «Єпархіальних відомостей» та всієї імперської Росії.

У 1904 р. він підготував і видав у Кам’янці-Подільському «Опись старопечатных книг» музею (Давньосховища) Подільського церковного історико-археологічного товариства, де описав за принципом de visu стародруки, починаючи з 1560 р. («Евангелие греческое», бібліографічний опис якого вміщено в розділі «Дополнение. Книги, поступившие в музей в 1903 и 1904 гг.») за № 184. За даними Ю. Сіцінського, ця книга надійшла до музею з Георгіївської (колишньої грецької) церкви м. Могилева-Подільського. Найновішим стародруком, представленим в описі, був «Богословник» (Почаїв, 1825). Майже до кожної книги укладач підготував докладні відомості із зазначенням рукописних написів і заміток щодо того, від кого надійшла книга, ким і кому була подарована тощо, тобто провенієнцій, марґіналій, інскриптів.

Готуючи бібліографічні та палеографічні описи стародруків і стародавніх рукописів, Ю. Сіцінський послуговувався у своїй роботі фундаментальними бібліографічними покажчиками, що свідчить про його бібліографічну обізнаність. Зокрема серед таких праць: Ундольський В. «Хронологический указатель славяно-русских книг церковной печати с 1491 по 1864-й г.» (1871), Головацький Я. «Дополнение к Очерку славяно-русской библиографии В  М. Ундольского, содержащее книги и статьи, пропущенные в первом выпуске хронологического указателя славяно-русских книг церковной печати с 1491-го по 1864 год, в особенности же перечень галицко-русских изданий церковной печати» (1874), Біленький Т. «Опись церковно-богослужебных книг, принадлежащих Комитету для историко-статистического описания Подольской епархии» (1876), Каратаєв І. «Описание славяно-русских книг, напечатанных кирилловскими буквами, 1491–1730» (1878) та ін.

Ю. Сіцінському належить також підготовка «Хронологического указателя трудов доктора Иосифа Ролле (писавшего под псевдонимом: d-r Antoni J)», що вміщує 49 назв його творів з короткими анотаціями змісту. Список був надрукований у «Трудах Подольского церковного историко-археологического общества» (Кам’янець-Подільский, 1904. Вип. 10). Національну бібліографію України збагатив підготовлений Ю. Сіцінським (разом із С. Беднаровським) ретроспективний «Указатель "Подольских епархиальных відомостей" 1862–1905» за весь період їх видання, що вийшов друком у Кам’янці-Подільському (1907).

У часописі «Бібліологічні вісті» (1924, ч. 1/3, січень – березень), присвяченому питанням бібліографії, бібліотекознавства, бібліофілії, видавництва та друкарства, він опублікував статтю «Стародруки Кам’янецького історико-археологічного музею», де подав загальну характеристику стародруків музею, яких налічувалося близько тисячі; більшість із них становили «русько-українські» видання.

imageЗаслуговує на увагу також бібліографічний складник найвагоміших праць ученого, а саме прикнижкові бібліографічні списки використаних джерел. Так, у монографії «Город Каменец-Подольский. Историческое описание» (Київ, 1895) вміщено «Перечень более значительных трудов по истории Каменца в русской и польской литературе» (22 назви). У фундаментальній джерелознавчій праці «Археологическая карта Подольской губернии» (1901) зазначено 39 назв «Источников, служащих для составления карты Подолии». В історико-археологічних нарисах «Оборонні замки Західного Поділля» (Київ, 1928) Ю. Сіцінський до кожного розділу подав список використаних джерел зі значними хронологічними межами (1820–1926 рр.). У «Нарисах з історії Поділля. Ч. 1» (Вінниця, 1927) автор покликається на праці В. Антоновича, М. Грушевського, В. Гульдмана, В. Данилевича, М. Дашкевича, Д. Дорошенка, С. Єфремова та інших українських і зарубіжних дослідників.

«Подольские епархиальные ведомости», а згодом і «Православная Подолия» регулярно публікували бібліографічні замітки про нові видання, але без зазначення авторства. Проте їхня якість і ґрунтовність свідчать про високу ймовірність того, що автором заміток є Ю. Сіцінський. До прикладу, бібліографічна замітка про книгу «Подолия. Историческое описание» (1891), що друкувалася в «Подольских епархиальных ведомостях» (1891. № 49/50, № 52) є анонімною, однак зі звіту Подільського єпархіального історико-статистичного комітету і заснованого ним церковно-історичного Давньосховища за 1891 рік випливає, що її автором є Ю. Сіцінський.

Перу вченого належить також низка рецензій на твори В. Антоновича, С. Гамченка, М. Грушевського, О. Грушевського, В. Гульдмана, П. Жуковича, Ю. Кулаковського, М. Петрова, М. Теодоровича, К. Харламповича, М. Шпачинського та ін., що друкувалися в часописах «Записки Наукового товариства імені Шевченка» та «Киевская старина».

Доля історика за радянської доби склалася трагічно. В 1920–1930-х рр. Ю. Сіцінський зазнав знущань і жорстоких переслідувань, зокрема 25 березня 1921 р. його заарештували за підозрою в контрреволюційній діяльності та конфіскували все майно. Незабаром за розпорядженням Вінницької губернської політосвіти він був звільнений з посади завідувача Кам’янецького музею з формулюванням «позаяк священнослужитель не може завідувати радянською установою»; 27 жовтня 1921 р. історика усунули й від викладацької роботи. Лише за півтора року безробітного Ю. Сіцінського у травні–червні 1923 р. Кам’янецький повітовий освітній комітет призначив науковим співробітником музею. На цій посаді він працював до 30 грудня 1924 р.

Після звільнення з роботи продовжував писати історичні розвідки, зокрема 28 серпня 1930 р. закінчив працю над рукописом «40 літ культурної роботи» (з приводу 40-річчя Кам’янець-Подільського історико-археологічного музею) обсягом в 58 арк.

imageНайбільшим творчим задумом Ю. Сіцінського було написання п’ятитомної монографії «Нариси з історії Поділля». За його життя 1927 року у Вінниці був надрукований лише перший том і оголошено, що незабаром вийде наступний, другий том. Однак усі інші томи так і не побачили світ. Лише у 2000 р. О. Пламеницька надрукувала частину 3-го тому «Стародавні племена й народи на Поділлі за історичних часів перед заснуванням Київської держави». Доля решти томів донедавна була невідома. Останній, 5-й том, мав умовну назву «Поділля під владою Литви» і дотепер вважався втраченим. Проте вже в 21 ст. його рукопис потрапив із приватної колекції одного з кам’янчан до історико-культурологічного Подільського братства і в 2009 р. був опублікований у Кам’янці-Подільському в обсязі 158 с.; том 4 «Пониззя та Побужжя за часів Київського та Галицького князівства» нині зберігається в архівних фондах братства.

Наприкінці серпня 1929 р. 70-літнього науковця знову арештували, цього разу у фальсифікованій справі «Спілки визволення України». Йому було висунуто бездоказове звинувачення в «підготовці кадрів для боротьби з радянською владою». У в’язниці вчений провів вісім місяців.

У 1931 р. Ю. Сіцінський виїхав до Києва, де з травня влаштувався на посаду наукового працівника 1-ї категорії в Києво-Печерському музейному містечку, проте вже 2 серпня 1933 р. був звільнений у зв’язку з хворобою.

Вчений прагнув повернутися додому, але з’ясувалося, що повертатися фактично нікуди: за його відсутності згідно з рішенням Кам’янець-Подільської міськради від 20 вересня 1933 р. приватний будинок Ю. Сіцінського, збудований ним власним коштом ще до Першої світової війни, націоналізували. Авторитетному вченому залишили лише одну невеличку кімнатку у флігелі його ж помешкання. Але й там він прожив недовго: у 1935 р. його виселили в інший район міста, де довелося винаймати кімнату за плату.

Постраждав Ю. Сіцінський і як власник однієї з найбільших приватних книгозбірень міста: під час його примусового переселення вантажівка, що перевозила книжки, виявилася замалою, тому чимало рідкісних видань випало з кузова і було втрачено по дорозі. Вочевидь це прискорило смерть ученого, яка сталася 7 грудня 1937 р.

По смерті Ю. Сіцінського його творчий спадок було вилучено з наукового обігу, повертатися до кола науковців він почав лише в незалежній Україні, завдяки копіткій праці багатьох подільських дослідників – О. Айвазян, Л. Баженова, Т. Бульби, В. Прокопчука, А. Трембіцького та ін.

image
Сіцінський Юхим Йосипович – літописець Подільського краю: біобібліографічний покажчик Вінниця, 2024. 149 с. (Наші видатні земляки).
За радянської влади не вийшло жодної публікації про визначного дослідника-краєзнавця, за винятком статті А. Паравійчука «Видатний історик Поділля» в «Українському історичному журналі» (1968). Ця розвідка містить певні ідеологічні наративи, в ній стверджується, що «за радянського часу вчений опублікував низку нарисів, монографій і статей, а тому з повним правом може вважатися радянським істориком Поділля» та «широка громадськість зі спадщиною цього дослідника майже необізнана, бо численні його твори стали бібліографічною рідкістю». Проте насправді наукова спадщина Ю. Сіцінського замовчувалася через те, що його культурно-просвітницька праця на ниві національного відродження не вписувалася в радянські заідеологізовані рамки.

На пошану вченого фахівці Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки імені Валентина Отамановського видали в серії «Наші видатні земляки» біобібліографічний покажчик «Сіцінський Юхим Йосипович – літописець Подільського краю» (2024). У рідному селі на честь Ю. Сіцінського створено меморіальний музей, у Вінниці, Кам’янці-Подільському, Хмельницькому – названо вулиці.

 

Твори

 

Приложение к постановлению съезда [духовенства Подільської єпархії, вересень 1891 р.] (Отд. XV. Об епархиальной библиотеке). Его Преосвященству Преосвященнейшему Димитрию, епископу Подольскому и Брацлавскому, священника Евфимия Сецинского докладная записка : [резолюція його Преосвященства: «На рассмотрение епархиального съезда». 24 верес. № 6714] / Евф. Сецинский // Подол. епархиал. ведомости. – 1891. – № 52. – С. 804–808. – (Офиц. часть. IV. Извещения и распоряжения разных учреждений).

Временные правила Подольской епархиальной библиотеки / [Ю. Сіцінський] // Подол. епархиал. ведомости. – 1892. – № 9. – С. 198–200. – (Офиц. часть. IV. Извещения и распоряжения разных учреждений).

Устав Подольского епархиального историко-статистического комитета и состоящих при нем церковного Древнехранилища и епархиальной библиотеки : утвержден определением святейшего синода от 14–24 окт. 1894 г. / [склали: Ю. Сіцінський, М. Яворовський, І. Михалевич] // Подол. епархиал. ведомости. – 1895. – № 1. – С. 2–6. – (Офиц. часть. IV. Извещения и распоряжения разных учреждений).

Отчет Подольского историко-статистического Комитета и состоящих при нем Древнехранилища и епархиальной библиотеки за 1894 год / [Ю. Сіцінський] // Подол. епархиал. ведомости. – 1895. – № 15. – С. 230–235 ; № 16. – С. 254–268. – (Офиц. часть. IV. Извещения и распоряжения разных учреждений).

Отчет Подольского историко-статистического Комитета и состоящих при нем Древнехранилища и епархиальной библиотеки за 1895 год / [Ю. Сіцінський] // Подол. епархиал. ведомости. – 1896. – № 17. – C. 334–341 ; № 19/20. – С. 394–405 ; № 21. – С. 420–426. – (Офиц. часть. IV. Извещения и распоряжения разных учреждений).

Отчет о состоянии епархиальной библиотеки за 1895 год / [Ю. Сіцінський] // Подол. епархиал. ведомости. – 1896. – № 22. – С. 444, 445. – (Офиц. часть. IV. Извещения и распоряжения разных учреждений).

Наукова хроніка. Огляд часописей за … рік : [у цьому розд. «Записок Наукового товариства імени Шевченка» Ю  Сіцінський з 1896 до 1909 рр. подавав огляди єпархіальних відомостей з різних регіонів, зокрема волинських, катеринославських, київських, литовських, подільських, полтавських, таврійських, херсонських тощо, а також «Трудов Киевской духовной академии», ін. період. вид. Як зазначає В. Біднов: «Він занотував кожну статтю й замітку незалежно від її розмірів, аби тільки вона мала відношення до українського народу або церкви»] / Ю. С. [Ю. Сіцінський] // Зап. Наук. т-ва ім. Шевченка / під ред. М. Грушевського. – У Львові, 1896–1909.

Т. 13, кн. 5. – 1896. – С. 6–23. – Зміст: Труды Киевской духовной академии. – С. 6–9 ; Киевские епархиальные ведомости. – С. 9–12 ; Волынские епархиальные ведомости. – С. 12–14 ; Подольские епархиальные ведомости. – С. 15, 16 ; Кишиневские епархиальные ведомости. – С. 16, 17 ; Черниговские епархиальные известия. – С. 17–19 ; Полтавские епархиальные ведомости. – С. 19, 20 ; Екатеринославские епархиальные ведомости. – С. 20, 21 ; Херсонские епархиальные ведомости. – С. 21 ; Воронежские епархиальные ведомости. – С. 21 ; Холмско-Варшавский епархиальный вестник. – С. 22, 23;

Т. 14, кн. 6. – 1896. – С. 8–12. – Зміст: Богословский вестник. – С. 8 ; Странник. – С. 8, 9 ; Душеполезное Чтение. – С. 9 ; Литовские епархиальные ведомости. – С. 9–11 ; Могилевские епархиальные ведомости. – С. 11, 12 ; Минские епархиальные ведомости. – С. 12 ; Полоцкие епархиальные ведомости. – С. 12.

Т. 19, кн. 5. – 1897. – С. 4–17. – Зміст: Вера и Разум : харків. духов. часоп. – С. 4, 5; Киевские епархиальные ведомости. – С. 5, 6 ; Волынские епархиальные ведомости 1896 г. – С. 6, 7; Подольские епархиальные ведомости. – С. 8, 9 ; Кишиневские епархиальные ведомости. – С. 9, 10 ; Черниговские епархиальные известия. – С. 10, 11 ; Полтавские епархиальные ведомости. – С. 11–13 ; Екатеринославские епархиальные ведомости. – С. 13 ; Курские епархиальные ведомости. – С. 13 ; Воронежские епархиальные ведомости. – С. 13–15 ; Холмско-Варшавский епархиальный вестник. – С. 15–17.

Т. 20, кн. 6. – 1897. – С. 6–9. – Зміст: Литовские епархиальные ведомости. – С. 6, 7 ; Могилевские епархиальные ведомости. – С. 7–9 ; Минские епархиальные ведомости. – С. 9 ; Полоцкие епархиальные ведомости. – С. 9.

Т. 25, кн. 5. – 1898.– С. 13–24. – Зміст: Киевские епархиальные ведомости. – С. 13, 14 ; Волынские епархиальные ведомости. – С. 14, 15 ; Подольские епархиальные ведомости. – С. 16 ; Кишиневские епархиальные ведомости. – С. 16, 17 ; Черниговские епархиальные известия. – С. 17–19 ; Полтавские епархиальные ведомости. – С. 19–21 ; Екатеринославские епархиальные ведомости. – С. 21 ; Курские епархиальные ведомости. – С. 21, 22 ; Воронежские епархиальные ведомости. – С. 22 ; Холмско-Варшавский епархиальный вестник. – С. 23, 24.

Т. 26, кн. 6. – 1898. – С. 7–10. – Зміст: Литовские епархиальные ведомости. – С. 7–9 ; Минские епархиальные ведомости. – С. 9, 10 ; Полоцкие епархиальные ведомости. – С. 10.

Т. 30, кн.  4. – 1899. – С. 11–21. – Зміст: Киевские епархиальные ведомости. – С. 11, 12 ; Волынские епархиальные ведомости. – С. 12, 13 ; Подольские епархиальные ведомости. – С. 13, 14 ; Херсонские епархиальные ведомости. – С. 14, 15 ; Кишиневские епархиальные ведомости. – С. 15, 16 ; Черниговские епархиальные известия. – С. 16, 17 ; Полтавские епархиальные ведомости. – С. 17–19 ; Курские епархиальные ведомости. – С. 19, 20 ; Холмско-Варшавский епархиальный вестник. – С. 20, 21.

Т. 33, кн. 1. – 1900. – С. 35–37. – Зміст: Литовские епархиальные ведомости. – С. 35 ; Минские епархиальные ведомости. – С. 35, 36 ; Могилевские епархиальные ведомости. – С. 36 ; Полоцкие епархиальные ведомости. – С. 36 ; Воронежские епархиальные ведомости. – С. 36, 37.

Т. 38, кн. 6. – 1900. – С. 11–18. – Зміст: Труды Киевской духовной академии. – С. 11, 12 ; Киевские епархиальные ведомости. – С. 12, 13 ; Волынские епархиальные ведомости. – С. 13, 14; Подольские епархиальные ведомости. – С. 14, 15 ; Кишиневские епархиальные ведомости. – С. 15 ; Черниговские епархиальные известия. – С. 15, 16 ; Полтавские епархиальные ведомости. – С. 16 ; Курские епархиальные ведомости. – С. 16, 17 ; Херсонские епархиальные ведомости. – С. 17 ; Холмско-Варшавский епархиальный вестник. – С. 18.

Т. 39, кн. 1. – 1901. – С. 61–63. – Зміст: Литовские епархиальные ведомости. – С. 61, 62 ; Минские епархиальные ведомости. – С. 62, 63 ; Полоцкие епархиальные ведомости. – С. 63.

Т. 43, кн. 5. – 1901. – С. 10–20. – Зміст: Киевские епархиальные ведомости. – С. 10 ; Волынские епархиальные ведомости. – С. 10–12 ; Подольские епархиальные ведомости. – С. 12 ; Кишиневские епархиальные ведомости. – С. 12, 13 ; Черниговские епархиальные известия. – С. 14, 15 ; Полтавские епархиальные ведомости. – С. 15, 16 ; Екатеринославские епархиальные ведомости. – С. 16 ; Херсонские епархиальные ведомости. – С. 16 ; Таврические епархиальные ведомости. – С. 16 ; Курские епархиальные ведомости. – С. 17, 18 ; Воронежские епархиальные ведомости. – С. 18 ; Холмско-Варшавский епархиальный вестник. – С. 18, 19 ; Минские епархиальные ведомости. – С. 19 ; Литовские епархиальные ведомости. – С. 19, 20.

Т. 48, кн. 4. – 1902. – С. 10–16. – Зміст: Киевские епархиальные ведомости. – С. 10, 11 ; Волынские епархиальные ведомости. – С. 11 ; Подольские епархиальные ведомости. – С. 11, 12 ; Херсонские епархиальные ведомости. – С. 12 ; Екатеринославские епархиальные ведомости. – С. 12 ; Кишиневские епархиальные ведомости. – С. 12 ; Таврические епархиальные ведомости. – С. 12 ; Черниговские епархиальные известия. – С. 12, 13 ; Полтавские епархиальные ведомости. – С. 13 ; Курские епархиальные ведомости. – С. 14 ; Воронежские епархиальные ведомости. – С. 14 ; Холмско-Варшавский епархиальный вестник. – С. 14, 15 ; Гродненские епархиальные ведомости. – С. 15 ; Минские епархиальные ведомости. – С. 15, 16 ; Литовские епархиальные ведомости. – С. 16.

Т. 56, кн. 6. – 1903. – С. 4–11. – Зміст: Киевские епархиальные ведомости. – С. 4, 5 ; Волынские епархиальные ведомости. – С. 5 ; Подольские епархиальные ведомости. – С. 5, 6 ; Херсонские епархиальные ведомости. – С. 6 ; Екатеринославские епархиальные ведомости. – С. 6 ; Таврические епархиальные ведомости. – С. 6 ; Кишиневские епархиальные ведомости. – С. 6 ; Черниговские епархиальные известия. – С. 7 ; Полтавские епархиальные ведомости. – С. 7, 8 ; Курские епархиальные ведомости. – С. 8 ; Воронежские епархиальные ведомости. – С. 8, 9 ; Холмско-Варшавский епархиальный вестник. – С. 9, 10 ; Минские епархиальные ведомости. – С. 10 ; Литовские епархиальные ведомости. – С. 10 ; Полоцкие епархиальные ведомости. – С. 10, 11.

Т  62, кн. 6. – 1904. – С. 15–24. – Зміст: Киевские епархиальные ведомости. – С. 15 ; Волынские епархиальные ведомости. – С. 15, 16 ; Подольские епархиальные ведомости. – С. 16, 17 ; Херсонские епархиальные ведомости. – С. 17, 18 ; Таврические епархиальные ведомости. – С. 18 ; Кишиневские епархиальные ведомости. – С. 18, 19 ; Черниговские епархиальные известия. – С. 19 ; Полтавские епархиальные ведомости. – С. 19, 20 ; Курские епархиальные ведомости. – С. 20, 21 ; Воронежские епархиальные ведомости. – С. 21, 22 ; Холмско-Варшавский епархиальный вестник. – С. 22, 23 ; Минские епархиальные ведомости. – С. 23 ; Литовские епархиальные ведомости. – С. 23, 24.

Т. 68, кн. 6. – 1905. – С. 9–15. – Зміст: Киевские епархиальные ведомости. – С. 9, 10 ; Волынские епархиальные ведомости. – С. 10 ; Подольские епархиальные ведомости. – С. 10, 11 ; Черниговские епархиальные известия. – С. 11, 12 ; Херсонские епархиальные ведомости. – С. 12 ; Екатеринославские епархиальные ведомости. – С. 12 ; Кишиневские епархиальные ведомости. – С. 12 ; Полтавские епархиальные ведомости. – С. 12, 13 ; Курские епархиальные ведомости. – С. 13 ; Воронежские епархиальные ведомости. – С. 13, 14 ; Холмско-Варшавский епархиальный вестник. – С. 14 ; Гродненские епархиальные ведомости. – С. 14, 15 ; Литовские епархиальные ведомости. – С. 15 ; Полоцкие епархиальные ведомости. – С. 15.

Т. 74, кн. 6. – 1906. – С. 167–173. – Зміст: Киевские епархиальные ведомости. – С. 167 ; Волынские епархиальные ведомости. – С. 167, 168 ; Подольские епархиальные ведомости. – С. 168, 169 ; Полтавские епархиальные ведомости. – С. 169 ; Черниговские епархиальные известия. – С. 169, 170 ; Екатеринославские епархиальные ведомости. – С. 170, 171 ; Херсонские епархиальные ведомости. – С. 171 ; Воронежские епархиальные ведомости. – С. 171 ; Курские епархиальные ведомости. – С. 171, 172 ; Кишиневские епархиальные ведомости. – С. 172 ; Таврические епархиальные ведомости. – С. 172 ; Холмско-Варшавский епархиальный вестник. – С. 172, 173 ; Минские епархиальные ведомости. – С. 173 ; Литовские епархиальные ведомости. – С. 173 ; Могилевские епархиальные ведомости. – С. 173.

Т. 80, кн. 6. – 1907. – С. 167–173. – Зміст: Труды Киевской духовной академии. – С. 167–169 ; Киевские епархиальные ведомости. – С. 169 ; Волынские епархиальные ведомости. – С. 169 ; Православная Подолия. – С. 169, 170 ; Полтавские епархиальные ведомости. – С. 170, 171 ; Черниговские епархиальные известия. – С. 171 ; Херсонские епархиальные ведомости. – С. 171 ; Таврический церковно-общественний вестник. – С. 171 ; Курские епархиальные ведомости. – С. 171, 172 ; Холмская церковная жизнь. – С. 172 ; Гродненские епархиальные ведомости. – С. 172 ; Могилевские епархиальные ведомости. – С. 172, 173 ; Полоцкие епархиальные ведомости. – С. 173.

Т. 86, кн. 6. – 1908. – С. 186–192. – Зміст: Труды Киевской духовной академии. – С. 186, 187 ; Киевские епархиальные ведомости. – С. 187 ; Волынские епархиальные ведомости. – С. 187, 188 ; Православная Подолия. – С. 188 ; Полтавские епархиальные ведомости. – С. 189, 190 ; Черниговские епархиальные известия. – С. 190 ; Екатеринославские епархиальные ведомости. – С. 190 ; Воронежские епархиальные ведомости. – С. 190 ; Кишиневские епархиальные ведомости. – С. 190, 191 ; Холмская церковная жизнь. – С. 191, 192 ; Минские епархиальные ведомости. – С. 192 ; Полоцкие епархиальные ведомости. – С. 192.

Т  91, кн. 5. – 1909. – С. 169–175, 180, 181. – Зміст: Труды Киевской духовной академии. – С. 169 ; Киевские епархиальные ведомости. – С. 169, 170 ; Волынские епархиальные ведомости. – С. 170 ; Православная Подолия. – С. 171 ; Херсонские епархиальные ведомости. – С. 171 ; Кишиневские епархиальные ведомости. – С. 171 ; Екатеринославские епархиальные ведомости. – С. 171 ; Таврический церковно-общественний вестник. – С. 171 ; Полтавские епархиальные ведомости. – С. 171, 172 ; Черниговские епархиальные известия. – С. 172, 173 ; Курские епархиальные ведомости. – С. 173, 174 ; Воронежские епархиальные ведомости. – С. 174 ; Холмская церковная жизнь. – С. 174 ; Минские епархиальные ведомости. – С. 174, 175 ; Полоцкие епархиальные ведомости. – С. 175 ; Могилевские епархиальные ведомости. – С. 175. Христианское чтение. – С. 180, 181 ; Богословский вестник. – С. 181 ; Православный собеседник. – С. 181 ; Странник. – С. 181.

Отчет Подольского епархиального историко-статистического комитета и состоящего при нем церковного Древнехранилища и епархиальной библиотеки за 1896 год / сост. Е. Сецинский. – Каменец-Подольск : Тип. Подол. губерн. правления, 1897. – 20 с.

Отчет Подольского епархиального историко-статистического комитета и состоящего при нем церковного Древнехранилища и епархиальной библиотеки за 1897–1900 гг. / сост. Е. Сецинский. – Каменец-Подольск : Тип. С. П. Киржацкого, 1901. – 32 с. Из «Подольских епархиальных ведомостей».

Правила епархиальной библиотеки, находящейся в ведении Подольского историко-статистического комитета : (одобрены журн. постановленим комитета от 28 февр. с утверждением его преосвященства 20 марта 1903 г.) / [Ю. Сіцінський] // Подол. епархиал. ведомости. – 1903. – № 13. – С. 146–149. – (Доп. офиц. части. IV. Извещения и распоряжения разных учреждений).

Музей Подольского церковного историко-археологического общества (быв. Древнехранилище историко-статистического комитета) 1. Опись старопечатных книг : [детально описано 194 книги із зазначенням місць їх придбання, дарувальників, занотовано всі записи та замітки, що знаходилися на сторінках стародруків] / сост. Е. Сецинский ; Музей Подол. церков. ист.-археол. о-ва. – Каменец-Подольск : Тип. С. П. Киржацкаго, 1904. – 107 с. – Приложение к 10-му вып. «Трудов Подольского церковного историко-археологического общества».

Музей Подольского церковного историко-археологического общества. 1. Опись старопечатных книг / Е. Сецинский // Труды Подольского церковного историко-археологического общества. – Каменец-Подольск, 1904. – Вып. 10. – С. 1–107. – (В приложении).

Хронологический список трудов д-ра И. Ролле (Dr Antoni J.) / Е. С. [Ю. Сіцінський] // Труды Подольского церковного историко-археологического общества (бывшего историко-статистического комитета) / под ред. Е. И. Сецинского, Н.  И. Яворовского. – Каменец-Подольск, 1904. – Вып. 10. – С. 517–527.

Палеографическое описание старинных рукописей ХV–ХІХ вв. 1904–1907 рр. [Рукопис] / Ю. Сіцінський. – 97 арк. – Державний архів Хмельницької області. – Ф. Р–3333 – Оп. 1. – Спр. 17.

Материалы для биографии архиепископа Анатолия Мартыновского /  Е. Сецинский. – Каменец-Подольск : [б. в.], 1906. – 23 с.

Указатель Подольских епархиальных ведомостей 1862–1905 гг. (за все время издания их) / сост.: Е  И. Сецинский, С. А. Беднаровский. – Каменец-Подольск : Тип. Свято-Троиц. Братства, 1907. – ІІІ–VIII, 1087 с.

Библиогр. заметка: Указатель Подольских епархиальных ведомостей 1862–1905 гг. (за все время издания их). Каменец-Подольск. 1907 г. // Православ. Подолия. – 1908. – № 1 (6 янв.). – С. 10, 11.

О церковно-приходских библиотеках / [Ю. Сіцінський] // Православ. Подолия. – 1910. – № 47 (21 нояб.). – С. 1020–1023.

Стародруки Кам’янецького історико-археологічного музею : [авт. подає загал. характеристику стародруків музею, яких налічувалося майже 1 тис., більшість з них становили «русько-українські» вид. Деяких налічувалося по 20–25 пр., зокрема львів. вид. «Тріоді постної» 1717 р. – 22 пр. Ю. Сіцінський доводить, що рік вид. цієї кн. 1717 р., а не 1617, як зазначали в своїх описах Біленький і Каратаєв] / Є. Сіцинський // Бібліологічні вісті. – 1924. – Чис. 1/3 (січ. – берез.). – С. 170, 171. – (350 років українського друку 1574–1924).

Наукова робота в Кам’янці на Поділлю за останнє десятиліття (1914–1924 рр.) / Ю. Сіцінський // Україна : наук. двохмісячник українознавства. – Київ : Держ. вид.-во України. – Кн. 1. – 1926. – С. 172–177.

Нариси з історії Поділля : з 48 малюнками та історично-археологічною мапою = Abrisse der Geschichte Podoliens : mit 48 Abbildungen und einer historisch-archäologischen Karte / Євтим Сіцінський ; Вінницька філія Всенар. Б-ки України при Укр. Акад. наук; Каб. виучування Поділля. – Вінниця : [з друкарні Української Академії Наук], 1927.

Ч. 1 : Нарис 1 : Загальний огляд історії Поділля ; Нарис 2 : Передісторія Поділля . – 1927. – 72б [2] с. + 1 арк. карт : іл.

Южно-русское церковное зодчество / Е. Сецинский. – Репр. воспроизведение изд. 1907 г. – Хмельницкий, 1991. – 23 с. – 500-летию Проскурова посвящается.

Археологічна карта Подільської губернії / Ю. Й. Сіцінський. – Кам’янець-Подільський : Оіюм, 2004. – 136 с.

Нариси з історичної топографії міста Кам’янця-Подільського та його околиць / Ю. Й. Сіцінський. – Кам’янець на Поділлю : Вид. Подільського братства, 1994. – 60 с. : план.

Стародавні племена й народи на Поділлі за історичних часів перед заснуванням Київської держави / Є. Сіцінський // Пам’ятки України : історія і культура. – 2000. – № 3–4. – С. 46–57.

Поділля під владою Литви / Ю. Сіцінський; упоряд. Д. Ващук, М. Мошак. – Кам’янець-Подільський, 2009. – 158 с.

Приходы и церкви Подольской епархии / ред. Е. Сецинский. – Біла Церква : Олександр Пшонківський, 2009. – 994 с.

 

Джерела

Біднов В. О. Бібліографічна діяльність о. Євфимія Сіцінського // Книголюб / Укр. т-во прихильників книги. – Прага, 1931. – Кн. 2. – С. 53–77.

Крип’якевич І. П’ятьдесятьліття наукової праці Євфима Сіцінського / Крип’якевич І. // Зап. наук. т-ва ім. Шевченка: пр. іст.-філософічної секції. – 1931. – Т. 151. – С. 217–223.

Паравійчук А. Г. Видатний історик Поділля / А. Г. Паравійчук // Укр. іст. журн. – 1968. – № 9. – С. 87–92.

Винокур І. С. Визначний літописець Поділля Ю. Й. Сіцінський / І. С. Винокур, В. В. Корнілов // Репресоване краєзнавство (20–30-і роки). – Київ, 1991. – С. 93–101.

Ричка В.М. Унікальна антологія історичних свідчень про Україну / В. М. Ричка // Укр. іст. журн. – 1991. – № 3. – С. 146–147.

Баженов Л. В. Поділля в працях дослідників і краєзнавців ХІХ–ХХ ст.: Історіографія. Бібліографія. Матеріали / Л. В. Баженов. – Кам’янець-Подільський : [б. в.], 1993. – 480 с. – Зі змісту: Сіцінський Ю. – С. 4, 9, 21, 28, 29, 37, 38, 42, 44, 48, 51–54, 56, 60, 79, 107, 108, 115, 117, 231, 253, 295, 332, 339, 349, 350, 351, 409, 416, 443, 447.

Бульба Т. С. Бібліографічна діяльність Ю. Й. Сіцінського / Т. С. Бульба // Духовні витоки Поділля: творці історії краю : матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. 9–11 верес. 1994 р. м. Кам’янець-Подільський / Хмельниц. обл. упр. культури, Нац. коміс. з питань повернення в Україну культур. цінностей при Каб. Міністрів України, Хмельниц. держ. обл. універс. наук. б-ка ім. М. Островського, Держ. архів Хмельниц. обл., Кам’янець-Поділ. училище культури. – Хмельницький, 1994. – Ч. 1. – С. 72–74.

Сіцінський і Поділля // Духовні витоки Поділля: творці історії краю : матеріали міжнар. наук.-практ. конф. Ч. 1. – Хмельницький : Поділля, 1994. – С. 57–83.

Володимир Січинський та Україна : матеріали міжнар. конф. / упоряд. В. Коломієць ; ред. кол. О. Федорук. – Київ : Абрис, 1996. – 173 с. – Зі змісту: Осадча Т. Збірка писанок Юхима Сіцінського: с. 168–171.

Дзьобан О. Видатний краєзнавець Поділля / О. Дзьобан // Історичний календар' 97. – Київ, 1996. – С. 373 – 374.

Савчук В. Краєзнавство Поділля ХІХ – ХХ століть / В. Савчук // Краєзнавство. – 1999. – № 1–4. – С. 89–94.

Приходько В. Під сонцем Поділля : Подільська Духовна Семінарія (1899–1905) / В. Приходько // Пам’ятки України : історія і культура. – 2000. – № 3 4. – С. 92 109.

Трембіцький А. М. Євфимій Сіцінський – книгознавець, бібліотекар, бібліограф / А. М. Трембіцький // Наук. зап. [Вінниц. держ. пед. ун-ту ім. Михайла Коцюбинського]. Серія: Історія. – Вінниця, 2003. – Вип. 6. – С. 26–35.

Сіцінський Юхим Йосипович // Завальнюк О. М. Українська еліта і творення національної університетської освіти : Фундатори й будівничі (1917–1920 рр.) / О. М. Завальнюк. – Кам’янець-Подільський : Абетка-НОВА, 2005. – С. 282–286.

Трембіцький А. М. Бібліотекознавча діяльність Євфимія Сіцінського / А. М. Трембіцький // Бібліотека як міжнаціональний центр духовного надбання : матеріали обл. міжвідом. наук.-практ. конф. / Упр. культури Хмельниц. облдержадмін., Хмельниц. обл. універс. наук. б-ка ім. М. Островського. – Хмельницький, 2005. – С. 38–48.

Завальнюк О. Історія Кам’янець-Подільського державного університету в іменах (1918 – 1921 рр.). – Кам’янець-Подільський, 2006. – Про Й. Сіцінського: с. 301.

Баженов Л.В. Події та діячі Української національно – демократичної революції 1917 – 1920 років на Поділлі – Хмельниччині в сучасних дослідженнях учених і краєзнавців / Л. В. Баженов // Матеріали ХІІ Подільської історико – краєзнавчої конф. Т. 1. – Кам’янець – Подільський : Оіюм. 2007. – С. 56–62.

Трембіцький А. М. Бібліотекознавча діяльність родини Сіцінських – Січинських / А. М. Трембіцький // Бібліотека в контексті світової культури, науки, інформації : матеріали Всеукр. наук.-практ. конф., 23–25 трав. 2007 р. / Вінниц. ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва. – Вінниця, 2007. – С. 127–135.

Трухманова С. Л. Інтелігенція міст Поділля – об’єкт репресивної політики більшовицької адміністрації в Україні, 1920-ті – початок 1930-х років / С. Л. Трухманова // Історія України. Маловідомі імена, події, факти : (зб. ст.) / Нац. акад. наук України, Ін-т історії України. – Київ, 2007. – Вип. 34. – С. 115–142.

Булатова С. Ю. Й. Сіцінський та І. М. Каманін як дослідники рукописних книг подільського Давньосховища (1904–1907) / С. Булатова, С. Міщук // Архіви України. – 2009. – № 1/2. – C. 221–234.

Гандзюк В. О. Часописи Поділля в процесі творення державницької ідеології українства (1917–1920 рр.) : монографія / В. О. Гандзюк. – Вінниця : Діло, 2009. – 371 с.

Завальнюк О. Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка (1918–2009 рр.) : іст. нарис / О. Завальнюк, О. Комарніцький.– Кам’янець-Подільський, 2009. – Про Є. Сіцінського: с. 16–17.

Прокопчук В. С. Бібліотека Кам’янець-Подільського національного університету: роки становлення й розквіту / В. С. Прокопчук, Л. Ф. Філінюк. – Кам’янець-Подільський : Аксіома, 2009. – 284 с.

Трембіцький А. М. Євфимій Сіцінський (1859–1937): наукова та громадська діяльність / А. М. Трембіцький. – Хмельницький : Мельник А. А., 2009. – 299 с.

Поділля в житті, діяльності і творчості Юхима Сіцінського та Володимира Січинського : зб. матер.Міжнар. наук.-краєзнавчої конференції / Хмельницька обл. держ. адміністрація. – Кам’янець-Подільський : Кам’янець-Подільський нац. ун-т, 2010. – 311 с.

Єсюнін С. М. Патріарх подільського краєзнавства / С. М. Єсюнін // Єсюнін С. М. Незнане Поділля. – Городок : Бедрихів край, 2012. – С. 94– 96.

Ковпаненко Н. Г. Архітектурно-мистецька спадщина Наддніпрянської України у вітчизняних історичних дослідженнях (кінець XIX - початок XX ст.) / Н. Г. Ковпаненко . – Київ : Ін-т історії України НАНУ, 2013. – 309 с. – Зі змісту: Сіцінський Є. – С. 7, 10, 16, 53–55.

Старенький І. О. Єпархіальна бібліотека в м. Кам’янець-Подільський – важливий осередок збереження пам’яток друку та письма Подільської губернії / І. О. Старенький // Православ’я в Україні : зб. матеріалів ІІ Всеукр. наук. конф., 20 листоп. 2012 р. / [під ред. архієп. Переяслав-Хмельниц. і Борисп. Епіфанія (Думенка) та прот. Віталія Клоса] ; Укр. Православ. Церква, Київ. Патріархат, Київ. православ. богослов. акад. – Київ, 2013. – Ч. 2. – С. 524–529.

Великий Подолянин. Біографія, спогади, документи та листування Юхима Йосиповича Сіцінського / авт. упоряд. М. І. Мошак. – Кам’янець-Поділ.: Медобори-2006, 2014. – 408 с.: фото.

Блажевич Ю. Подільська єпархіальна бібліотека: місце і роль в духовному житті мешканців краю (кінець XIX – початок XX ст.) / Ю. Блажевич, О. Блажевич // Календар знаменних і пам’ятних дат Хмельниччини на 2016 рік : (ювіл. вид.) : рек. бібліогр. довід. / Упр. культури, національностей, релігій та туризму Хмельниц. облдержадмін. ; Хмельниц. обл. орг. НСК України ; ХОУНБ ім. М. Островського. – Хмельницький, 2015. – С. 72–78.

Айвазян О. Б. Бібліотеки Поділля (друга половина ХІХ – початок ХХ ст.) : монографія / О. Б. Айвазян, В. С. Прокопчук. – Кам’янець-Подільський : Зволейко Д. Г., 2016. – 256 с. – Зі змісту: [Про Ю. Й. Сіцінського]. – С. 9, 10, 17, 18, 34, 39, 82, 102, 158, 164, 170, 174, 175, 186.

Сіцінський Юхим Йосипович – літописець Подільського краю : біобібліогр. покажч. / Упр. культури та креат. індустрій Департаменту гуманітар. політики Вінниц. обл. військ. адмін., ВОУНБ ім. В. Отамановського ; уклад. О. І. Кізян ; ред. С. В. Лавренюк ; дизайн обкл. Т. М. Мазур ; відп. за вип. Г. М. Слотюк. – Вінниця, 2024. – 149 с. – (Наші видатні земляки).

 

———————————————

Юхим Сіцінський // Віртуальний музей Києво-Могилянської академії: [сайт]

Юхим Сіцінський – батько музейної справи на Поділлі // ЗВО «Подільський державний університет» : [сайт]

Юхим Сіцінський – діяч Української революції 1917–1921 років на Поділлі : [віртуальна виставка] // Хмельницька обласна універсальна наукова бібліотека : [сайт]

Сіцінський Юхим Йосипович (1859–1937) // Електронна бібліотека «Україніка»

Сіцінський Юхим Йосипович (1859–1937) // Національна історична бібліотека України: [сайт]

Кізян Ольга Іванівна
Статтю створено : 10.07.2025
Останній раз редаговано : 11.07.2025