Пошук статті
Кількість користувачів
Сьогодні : 16
За місяць : 1786
Кількість
статей : 796
А
Б
В
Г
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Й
Ї
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ю
Я
Бальцер Анатолій Іванович
Рубрики : Персоналії
Бальцер Анатолій Іванович

imageБáльцер Анатолій Іванович [21.02.1922, м. Запоріжжя – 25.05.1997, там само] – культурний та громадський діяч, організатор бібліотечної справи в Запорізькому регіоні, директор Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки (1961–1982).

Походив з робітничої родини, українець. Батько, працівник заводу «Інтернаціонал», загинув у катівнях НКВС у 1937 р.(реабілітований у 1989 р.), згодом заарештували й матір. Два сини опинилися в дитбудинках (Анатолій потрапив до Дніпропетровська, нині – м. Дніпро). Через декілька місяців матір звільнили з-під арешту і їй вдалося забрати дітей додому, проте тривалий час вона залишалася безробітною як дружина ворога народу. Тому, заради виживання сім’ї, Анатолій ще школярем працював слюсарем на заводах ім. Войкова, «Комунар», а вечорами навчався в середній школі робітничої молоді, яку закінчив із відзнакою у 1940 р. Того ж року вступив до Запорізького інституту сільгоспмашинобудування (нині – Національний університет «Запорізька політехніка»), де встиг закінчити перший курс.

У 1941–1946 рр. перебував у лавах Червоної Армії. Воював рядовим піхотинцем, командиром взводу 758-го винищувального протитанкового артполку на Південно-Західному і 2-му Прибалтійському фронтах, брав участь у боях під Харковом, Воронежем, на Псковщині та в Прибалтиці. Тричі поранений. У 1943 р. у званні молодшого лейтенанта закінчив Харківське артилерійське училище, що базувалося у м. Фергані. Нагороджений орденами «Вітчизняної війни» I та II ступенів, медаллю «За перемогу над Німеччиною у Великій Вітчизняній війні 1941–1945 рр.» та ін.

Після демобілізації поновив навчання в інституті, але невдовзі через важкі матеріальні умови був змушений покинути студентську лаву і у 1947 р. влаштувався до Запорізької обласної бібліотеки імені О.М. Горького, де працював на посадах молодшого бібліотекаря, згодом – бібліографа. Того ж року вступив на заочне відділення Харківського бібліотечного інституту (нині – Харківська державна академія культури). Після закінчення інституту (1951) одразу був призначений на посаду завідувача довідково-бібліографічного відділу.

На цій посаді А. Бальцер зробив певний внесок у практичний розвиток бібліографії в Україні. Брав діяльну участь у теоретичній постановці та практичному розв’язанні проблем удосконалення системи довідково-бібліографічного обслуговування читачів і створення відповідного апарату, визначенні пріоритетних напрямів цієї роботи в обласних та районних бібліотеках, налагодив видавничу діяльність відділу та профільне інформаційне обслуговування працівників науки і промисловості області. За його ініціативою було створено об`єднання бібліографів різних бібліотек Запоріжжя. Друкував статті у фаховій періодиці, брав участь в обговоренні і рецензуванні бібліографічних посібників і підручників, в роботі республіканських та всесоюзних нарад бібліографів.

Спеціалізувався також як бібліограф-краєзнавець: удосконалив схему зведеного каталогу краєзнавчої літератури обласної книгозбірні та відповідних картотек районних бібліотек; доклав багато праці для комплектування фонду головної бібліотеки області цінними краєзнавчими виданнями дореволюційного і радянського періодів, у т. ч. за авторством О. Афанасьєва-Чужбинського, Я. Новицького, А. Скальковського, Д. Яворницького (задля цього під час відпусток їздив південними областями і відшукував рідкісні книги); займався редагуванням видань краєзнавчої тематики.

Працьовитого, енергійного й ініціативного А. Бальцера призначають заступником директора обласної бібліотеки, а в 1961 р. він очолив книгозбірню, якою керував понад 20 років. За цей період зарекомендував себе здібним організатором і досвідченим практиком бібліотечно-бібліографічної справи, талановитим педагогом і новатором.

Крім великої працездатності і вимогливості А. Бальцер вирізнявся глибокими практичними знаннями, які вміло застосовував у бібліотечній справі. За його ініціативою у 1965 р. бібліотеки Запорізької області вперше в Україні організували масове «Свято книги», яке надалі набуло поширення серед бібліотек інших областей. Багато уваги приділяв створенню для читачів зручних умов роботи з літературою, покращенню їх обслуговування. З цією метою в ОУНБ послідовно були створені нові спеціалізовані підрозділи: відділ обслуговування спеціалістів сільського господарства (1963), відділ літератури іноземними мовами (1974), відділ мистецтв, а патентно-технічний перетворено на відділ технічної літератури (1978), сектор краєзнавчої літератури при довідково-бібліографічному відділі (1979), сектор інформації з питань культури та мистецтва (1980).

Попри велику завантаженість адміністративною, організаторською роботою, А. Бальцер повсякчас цікавився новинами і новаціями бібліотечного життя, був активним учасником багатьох бібліотечних заходів, виступав на наукових конференціях та професійних нарадах у Москві, Києві, Харкові, Одесі та в інших містах. Зокрема, він був одним з трьох директорів обласних бібліотек від України, запрошених у липні 1962 р. на святкування 100-річчя Державної бібліотеки СРСР ім. В. І. Леніна (нині – Російська державна бібліотека).

Популяризуючи діяльність бібліотек краю та загострюючи увагу на їх проблемах, регулярно виступав на радіо і телебаченні, опублікував у фахових збірниках, журналах та у запорізьких газетах понад 40 статей. Значну увагу приділяв редагуванню видань обласної бібліотеки, домагаючись поліпшення їхньої інформативності.

А. Бальцер одним з перших в Україні і першим на Запоріжжі розпочав дослідницьку роботу з вивчення історії бібліотечної справи, насамперед історії Запорізької ОУНБ. Вже посмертно, у 2002 р. вийшла друком його книга «На службі народові (1905–1999)», у якій простежено зародження і розвиток обласної наукової бібліотеки великого промислового та культурного центру України, персоніфікований внесок у бібліотечну справу провідних працівників ОУНБ.

Власним практичним досвідом А. Бальцер дбайливо ділився з молодими  працівниками ОУНБ та бібліотек краю, студентами Мелітопольського культосвітнього училища, інститутів культури, які проходили виробничу практику в ОУНБ.

Понад 10 років напруженої праці А. Бальцер віддав головній справі свого життя – спорудженню для Запорізької ОУНБ нової будівлі, адже зростаючі показники її фондів, читачів, обсягів роботи, кадрів та перспективи розвитку книгозбірні вимагали невідкладного вирішення цього питання. Спільно з архітектором Л. Гольдштейном брав участь у проектуванні будівлі та її приміщень під функції, притаманні суто бібліотекам. Попри численні труднощі, пов’язані з будівництвом та його фінансуванням, завдяки великому авторитету А. Бальцера, який зумів заручитися підтримкою тодішнього керівництва області, нова простора споруда бібліотеки, що стала окрасою головної вулиці Запоріжжя, 22 грудня 1977 р. прийняла перших читачів. Свою подвижницьку 35-річну бібліотечну працю А. Бальцер афористично сформулював в одній із своїх книжок: «Я зробив, що міг, а хто може, хай зробить краще».

Сумлінна праця одного з провідних бібліотечних фахівців України 1950–1970-х років неодноразово відзначалася почесними грамотами союзних, республіканських, обласних органів влади та управління, знаками «За відмінну роботу», «Пропагандист книги»та ін.

З виходом на пенсію (1982) А. Бальцер не поривав зв’язків з колективом ОУНБ. Три роки він допомогав настановами своїй талановитій учениці і наступниці на директорській посаді І. Степаненко, продовжував досліджувати історію бібліотечної справи Запорізького краю, залишив рукописні спогади про своє життя в роки війни й бібліотечну роботу, й досьогодні зберігши по собі вдячну пам’ять як про висококваліфікованого організатора бібліотечної справи. У 1998 р. за ініціативою Запорізької бібліотечної асоціації Запорізький обласний фонд культури заснував щорічну обласну премію імені А. Бальцера «За розвиток бібліотечної справи», якою нагороджуються кращі бібліотекарі краю.

 

Твори  

Организация справочно-библиографического обслуживания / А. Бальцер // Пропаганда технической литературы в библиотеках. – Москва : Гос. б-ка им. В. И. Ленина, 1956. – С. 132–133;

Бібліографічне обслуговування працівників промисловості / А. Бальцер // Технічну книгу – в маси. – Харків, 1957. – С. 20–28;

О картотеках / А. И. Бальцер // Библиотекарь.– 1958. – № 3. – С. 65–66;

Скарби бібліотеки – на службу народу | А. Бальцер // Сіячі добра. – Запоріжжя : Кн.-газ. вид-во, 1961. – С. 3–7.

Очаг просвещения народа: Областной научной библиотекеим. А. М. Горького – 75 лет / А. Бальцер // Индустр. Запорожье. – 1980. – 13 янв. – С. 3;

Важлива ділянка роботи / А. Бальцер // Бібліотека. – Київ : Мистецтво, 1980. – С. 15–25;

За Пушкіна! : (спогади учасника війни] / А. Бальцер // Ми йшли до тебе, Перемого! / упорядн. А. М. Хорунжий; ред. П. А. Загребельний та ін. – Київ, 1985. – Вип. 2. – С. 114–119;

О боях-пожарищах, о друзях-товарищах…: Боевой путь 758-го Режицкого ордена Александра Невского Армейского истребительно-противотанкового артиллерийского полка / А. Бальцер. – Запорожье, 1985. – 161 с. – [Машинопис];

На службі народові : (Нарис з історії Запоріз. обл. універсал. наук. б-ки імені О. М. Горького (1905–1999 рр.) / А. Бальцер. – Запоріжжя : Поліграф, 2002. – 82 с. – (До 80-річчя від дня народження).

 

Джерела  

Жук В. А. Анатолій Іванович Бальцер / Валентина Жук // Бібліотекознавство та бібліографія. – Харків, 1972. – Вип. 13. – С. 121–123;

Сушко К. Поруч з книгами / К. Сушко // Комс. Запоріжжя. – 1979. – 22 берез.;

А.І. Бальцер : [список літератури] / Обл. упр. культури; ОУНБ ім. О. М. Горького ; – Запоріжжя : [б. в.], 1982. – 8с. – (Кращі люди бібліотечної справи. – Вип. 1);

Иваненко П. Анатолий Бальцер и его три дома / П. Иваненко // Наше время. – 1998. – 23 апр. – С. 10;

 Кто есть кто в библиотечно-информационной сфере России и СНГ : справочник / М-во науки и технологий РФ, Гос. публ. науч.-техн. б-ка России ; [отв. за вып. Ю. В. Юров]. Изд. 4-е, доп. и испр. – Москва : ГПНТБ России, 2000. – 438 c. – Із змісту : [є згадка про А. Бальцера]. – С. 341;

Бальцер Анатолій Іванович (1922–1997) // Бальцер А. І. На службі народові. – Запоріжжя : Поліграф, 2002. – С. 79–80.

[21 лютого – 80 років від дня народження А. Бальцера] // Знаменні та пам'ятні дати Запоріжжя на 2002 рік : календар і короткі бібліогр. списки / Упр. культури ЗОДА; ОУНБ ім. О.М. Горького ; упоряд. В. Шершньова, Л. О. Бєляєва ; відп. за вип. О. Л. Ізюмова]. – Запоріжжя : Поліграф, 2001. – С. 28–30;

Нагорна Г. Його покликання – любов до книги / Г. Нагорна // Бібліотечна планета. – 2002. – № 4. – С. 18–19; Созвездие. – 2001. – № 5. – С. 36–37;

Інна Павлівна Степаненко: «Я люблю свою роботу, свою професію» : бібліогр. список / ОУНБ імені О. М. Горького ; уклад. Г. М. Нагорна.  –Запоріжжя :Поліграф, 2003. – 36 с. – Із змісту : [про А. Бальцера]. – С. 3, 6, 9;

Бібліотека : роки, люди, долі : зб. нарисів та фотодокументів / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [відп. за вип., уклад. та ред. І. П. Степаненко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2010. – Вип. 1. – 99 с. – Із змісту: [про А. Бальцера]. – С. 3, 4, 7, 8, 15, 16, 40, 45–48, 51, 53, 73, 87;

Книга пам`яті України. Переможці. Запорізька область. Т. 22 / гол.ред. і упоряд. Сльота В. П. – Запоріжжя : Дике Поле, 2010. – 512 с. – Із змісту : Бальцер А. І. – С. 37;

Бібліотека : роки, люди, долі : зб. нарисів та фотодокументів / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [відп. за вип., уклад. та ред. І. П. Степаненко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2012. – Вип. 2. – 95 с. – Із змісту: [про А. Бальцера]. – С. 6, 13, 18, 21, 33, 40, 41, 55, 57, 59, 60, 61, 63, 76.

Бібліотека : роки, люди, долі : зб. нарисів, іст. першоджерел та фотодокументів / КЗ «ЗОУНБ імені. О. М. Горького» ЗОР ; [відп. за вип., уклад. та ред. І. П. Степаненко]. – Запоріжжя, 2012. – Вип. 3. – 103 с. – Із змісту: [про А. Бальцера]. – С. 4, 5, 7, 10, 11, 12, 16, 43, 44, 69, 70, 85.

Бібліотека, роки, люди, долі : зб. нарисів та фотодокументів / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [відп. за вип., уклад. та ред. І. П. Степаненко]. – Запоріжжя : ВАЛПІС, 2014. – Вип. 4. – 159 с. – Із змісту: [про А.  Бальцера]. – С. 3–5, 7, 11, 16, 18, 24, 61, 74, 75, 81, 86, 92.

Інна Павлівна Степаненко : біобібліогр. покажч. / КЗ «ЗОУНБ» ЗОР ; [уклад.: Т. Палівода, М. Маслова, Г. Мацієвська ; відп. за вип. О. Волкова]. – Запоріжжя : СТАТУС, 2018. – 104 с., 8 с. іл. – Із змісту: [про А. Бальцера]. – С. (39), (50), 223, (230).

 

————————————————

Шевченко В. І. Анатолій Бальцер: відомий і невідомий [Електронний ресурс] / Віталій Шевченко.

Нагорна Ганна Миколаївна
Статтю створено : 07.11.2019
Останній раз редаговано : 11.11.2019