Пошук статті
Кількість користувачів
Сьогодні : 7
За місяць : 757
Кількість
статей : 980
А
Б
В
Г
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Й
Ї
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ю
Я
Національна бібліотека України для дітей
Рубрики : Бібліотеки
Національна бібліотека України для дітей

 

 

image

Національна бібліотека України для дітей (НБУ для дітей) – головна книгозбірня України для дітей; науково-методичний, довідково-бібліографічний, інформаційний і консультативний центр для мережі спеціалізованих бібліотек для дітей; загальнодержавне сховище творів друку та інших документів універсального характеру, повного репертуару національних творів друку для дітей;

НБУ для дітей здійснює обслуговування дітей та організаторів дитячого читання, забезпечує реалізацію прав юних громадян на вільний доступ до інформації, до знань, сприяє залученню дітей до надбань вітчизняної і світової культури; бере участь у розробленні державної політики в галузі бібліотечної справи та реалізує її.

Наприкінці 60-х років ХХ ст. в Україні діяла система самостійних бібліотек для дітей, але не було єдиного організаційно-методичного та науково-дослідного центру, який би допомагав бібліотекам України, що обслуговують дітей, розвиватися, вивчав та узагальнював досвід, ініціював новітні форми роботи з дітьми.

1 січня 1967 р. на базі районної бібліотеки для дітей ім. М. Коцюбинського Московського району м. Києва було створено Державну республіканську бібліотеку для дітей (наказ Міністра культури УРСР № 185 від 27.08.1966 р. та постанова Ради Міністрів України № 558 від 22.07.1966 р. «Про створення Державної республіканської бібліотеки для дітей»).

За час свого існування НБУ для дітей декілька разів змінювала назву: у 1978 р. бібліотеці присвоєно ім’я Ленінського комсомолу, з 1993 р. – Державна бібліотека України для дітей, з 2003 р. – Національна бібліотека України для дітей.

У структурі новоствореної бібліотеки були: дирекція, відділ комплектування і обробки літератури, відділ обслуговування учнів 1–4 класів, відділ обслуговування учнів 5–8 класів, відділ книгозберігання, методичний відділ.

На момент відкриття фонд ДРБ для дітей складав 31 тис. прим. книг, отриманих від районної бібліотеки для дітей ім. М. Коцюбинського. Для подальшого поповнення фондів використовувалися традиційні джерела комплектування – Київський обласний бібліотечний колектор, книжкові магазини, агентство «Союздрук». Важливим кроком для формування фонду бібліотеки був наказ Міністерства культури УРСР № 185 від 27.08.1966 р, за яким Республіканська бібліотека УРСР ім. КПРС безкоштовно передала їй документи для учнів 1–8 класів і мала й надалі передавати як безкоштовні, так і платні всесоюзні та республіканські обов’язкові примірники дитячої книги. Суттєво вплинула на кількісний та якісний склад фондів безкоштовна передача в 1979 році Центральною науковою бібліотекою АН України 70 тис. прим. видань дитячої літератури за 1930–1970 рр. українською, російською та іншими мовами. Значна частина цієї літератури (11 тис. прим.) склала основу фонду рідкісної книги.

У 1976 р. на кооперативних засадах з Київським механічним заводом ім. Антонова розпочалося будівництво вбудовано-прибудованого приміщення бібліотеки (згідно з рішенням Київської міської Ради депутатів трудящих № 1651 від 16 жовтня 1972 року). Оригінальний проект головного архітектора М. П. Будиловського і архітектора І. А. Цейтліної до деталей врахував пропозиції директора бібліотеки А. С. Кобзаренко. Оформлювали бібліотеку відомі художники та скульптори. Витвори з кераміки – панно «Першодрукарі», кімнату казок, квіти у вестибюлі бібліотеки – створила скульптор-кераміст О. Рапай, металеві кованки і кольоровий вітраж – художник О. Миловзоров, гобелен ручного ткацтва – С. Кравченко та Є. Кравченко, арку при вході в бібліотеку та бронзову скульптуру хлопчика з книжкою – Б. Довгань.

Під час будівництва використано найкращі оздоблювальні матеріали: з Вірменії надійшли рожеві плитки (туф) для оздоблення стін, з Узбекистану – мармур. Єреванські майстри виготовили вітражі для вікон, а прикарпатські меблярі – читацькі столики спеціальної конструкції, стелажі та книжкові вітрини; паркет отримано з Ківерців Волинської області.

image
Фойє першого поверху

image
Фойє другого поверху. Декоративне панно «Історія книгодрукування»

image
Кімната казок (Зовнішній вигляд)

image
Елементи оздоблення

26 грудня 1978 р. ДРБ для дітей ім. Ленінського комсомолу отримала нове приміщення за адресою: м. Київ, вул. Баумана, 60.

У 1979 р. затверджується нова структура бібліотеки, з’являються нові структурні підрозділи: відділ міжбібліотечного абонемента, відділ нотно-музичної літератури і аудіовізуальних матеріалів, відділ нестаціонарного обслуговування, науково-бібліографічний відділ, відділ довідково-бібліографічного та інформаційного обслуговування читачів, відділ науково-дослідної роботи, відділ редакційно-видавничої роботи та філія. З 01.01.1987 р. утворено відділ автоматизації і механізації, у 1988 р. замість відділу нотно-музичної літератури і аудіовізуальних матеріалів було створено відділ естетичного виховання

Станом на 01.01.2014 р. структура НБУ для дітей складається з адміністрації, 16 відділів, 17 секторів, 2 філій. Загальна кількість працівників НБУ для дітей, за штатним розписом, складає 155 осіб.

Фонди бібліотеки нараховують 523,76 тис. прим. книг, періодичних видань, аудіовізуальних матеріалів, у т. ч. понад 18 тис. книг мовами народів світу. Унікальну колекцію рідкісних і цінних видань складають 15,823 тис. прим., з них книг – 13,605 тис. прим. та 2,218 тис. періодичних видань.

Для зручності користування видання у фонді умовно об’єднано в окремі колекції: «україніка», російські видання, інші зарубіжні видання. Крім того, фонд можна представити і за окремими періодами, в кожному з яких є свої перлини. Найдавнішою у фонді є українська книга «Байки», що побачила світ у Львові у 1864 році. Вартими уваги є одна з перших українських читанок Т. Хуторного, що вийшла в Києві у 1883 р., перші дитячі видання творів Т. Шевченка, І. Франка, Л. Українки, О. Пчілки, Б. Грінченка, С. Черкасенка, Д. Мордовця та ін. Період 1920–40 рр. представлений творами О. Олеся, А. Чайківського, М. Вороного, М. Підгірянки, А. Лотоцького, В. Гренджі-Донського. Н. Забіли, О. Іваненко, доповненими і збагаченими яскравими ілюстраціями П. Лапіна, Б. Крюкова, І. Кисіля, Є. Рачова та ін.

У фонді є зібрання книг мовами оригіналів видатних письменників Великобританії, Німеччини, Польщі, Росії, США, Франції. Це твори Ж. Верна, Дж. Лондона, Е. Сетон-Томпсона, О. Дюма, Р. Стівенсона, К. Чуковського, С. Маршака, та ін. Найбільшу цінність представляють – найстаріша книга фонду – твір Д. Локка «O edukacyi dzieci» «Про виховання дітей» (1801) польською мовою; перше видання «Морського вовка» Дж. Лондона з його помітками (Нью-Йорк, 1904), а також книги, ілюстровані класиками англійської та американської книжкової графіки К. Грінауей, У. Крейном, Р. Колдекоттом. Найдавніше видання російською мовою – книга О. О. Ішимової "История России в рассказах для детей" (1837). У фонді НБУ для дітей є видання, що збереглися в країні в єдиних примірниках.

Послугами НБУ для дітей щорічно користуються понад 20 тис. користувачів. За рік їм видається більше 215 тис. книг і журналів. Близько 2 тис. користувачів щоденно звертаються до послуг сайту НБУ для дітей та інформаційних блогів.

Обслуговування у бібліотеці здійснюється диференційовано за віковими параметрами. Читальні зали (3) та абонементи (4) обслуговують дітей віком від 0 до 18 років, а також організаторів дитячого читання та батьків.

У відділі обслуговування дітей дошкільного та молодшого віку обслуговуються користувачі від народження до 11 років, його також відвідують жінки при надії. Для наймолодших читачів (від 0 до 3 років) та їх батьків створено lounge-куточок, який складається з книжкової виставки «У моїх батьків тепер є Я», чарівного будиночка з літературно-ігровими завданнями та розвиваючою зоною «Територія Lego». Завдяки вільному доступу до літератури, маленькі читачі можуть самостійно вибрати книгу, яка допоможе у навчальному процесі; а також казки, оповідання, вірші, науково-пізнавальну, довідково-енциклопедичну літературу; великий вибір вітчизняних та зарубіжних періодичних видань.

Родзинкою читального залу є Кімната казок, у якій камерно проводяться зустрічі з цікавими людьми – письменниками, видавцями дитячих книжок, художниками, акторами, публічними людьми, а також можна перепочити, поспілкуватися, переглянути улюблений мультфільм.

До послуг старшокласників – абонемент та читальний зал відділу обслуговування дітей середнього і старшого віку та організаторів дитячого читання. У відділі також функціонує сектор професійних документів та ділового спілкування, робота котрого сприяє задоволенню та розвитку читацьких потреб, обумовлених навчальними, суспільними, педагогічними та особистими інтересами, формуванню стимулів самоосвіти та творчого мислення читачів шляхом забезпечення оперативного доступу та ефективного використання інформаційних ресурсів НБУ для дітей. Сектор здійснює формування та популяризацію спеціалізованого фонду з питань теорії та практики бібліотекознавства і бібліографознавства, педагогіки, психології, критики дитячої літератури та дитячого читання; організовує довідково-бібліографічне та інформаційне обслуговування професійно-орієнтованих спеціалістів: працівників бібліотек України різних типів і форм власності, наукових працівників та викладачів профільних навчальних закладів України, аспірантів, студентів, вчителів, вихователів та інших організаторів дитячого читання.

image
Абонемент для дошкільників та учнів 1-4 класів

image
Читальна зала для дошкільників та учнів 1-4 класів (Кімната казок з середини)

image
Абонемент для учнів 5-9 класів

image
Читальна зала для учнів 5-9 класів

Відділ документів іноземними мовами, фонд якого постійно завдяки тісній співпраці з Посольством Іспанії, Французьким культурним центром, Гете-Інститутом в Україні та Посольством США поповнюється сучасними книжками, пропонує своїм читачам близько 19 тис. прим. видань на 88 мовах світу. При відділі працюють гуртки на допомогу вивченню іноземних мов: «Joyful English» та літній курс німецької мови «від нуля» за методикою Гете-Інституту «Deutsch mit Hans Hase», які у інтерактивний спосіб залучають дітей до читання книжок іноземними мовами.

Створений за сприяння Посольства США в Україні центр «Вікно в Америку для майбутніх лідерів» забезпечує можливість безперервної освіти всіх бажаючих та просування читання в дитячому середовищі, сприяє засвоєнню вмінь і навичок пошуку та використання інформації, поширення інформації про історію, науку, культуру та освіту в США.

У відділі мистецтв представлено: довідкову, навчальну, пізнавальну літературу та періодичні видання з різних видів мистецтва; фонд художніх альбомів; нотно-музичні видання; колекція грамплатівок, аудіокасет, музичних дисків різного формату, CD-ROM; відеотека (відеокасети та DVD диски). У відділі можна також індивідуально послухати в навушниках музику, відвідати диско-кімнату, поспівати в «Караоке».

image
Відділ мистецтв

image
Зал групової роботи відділу мистецтв

image
Зал групової роботи відділу мистецтв

image
«Музей ляльок»

 

У 1976 р. було відкрито філію ДРБ для дітей ім. Ленінського комсомолу, яка у 1993 р. переїхала до нового приміщення на вул. Стрілецькій, 28 у м. Києві (Дитяча Бібліотека на Стрілецькій). На 01.01.2014 р. фонд філії налічує 5 762 прим. книг, періодичних видань та аудіовізуальних матеріалів. З 2014 р. у філії працює клуб «Творча читальня», метою якого є: ознайомлення читачів з чарівним світом художнього слова; формування у читачів глибоких і стійких інтересів до творчої діяльності. Учасниками клубу є дошкільники та учні 1–5 класів. Програма клубу включає: ознайомлення користувачів-дітей з новими художніми творами для дітей, творами письменників-ювілярів та книгами-ювілярами; створення за художніми творами малюнків, творчих робіт з природного матеріалу, солоного тіста, бісеру; проведення конкурсів на кращу поробку, найцікавішу кінцівку твору; розвиток інтелекту, уяви, фантазії, творчих здібностей, природних задатків; формування загальнолюдських цінностей та естетичних смаків.

У 1986 р. ДРБ для дітей ім. Ленінського комсомолу відкрила свою другу філію в Українському диспансері радіаційного захисту населення (Пуща-Водиця) і розпочала обслуговувати дітей, які проходили там лікування. Добре укомплектований книжковий фонд (6 947 прим.) філії постійно оновлюється і відповідає запитам користувачів усіх вікових категорій, які ним користуються. Для хворих дітей регулярно влаштовуються різноманітні масові заходи: вистави лялькового театру, ігри-вікторини, літературно-музичні ранки тощо.

image
Дитяча Бібліотека на Стрілецькій (творчі заняття)

image
Дитяча Бібліотека на Стрілецькій (зустріч з письменником О. Єсауловим)

image
Філія Національної бібліотеки України для дітей в ДЗ «УСДРЗН МОЗ України»

image
Читальний зал в ДЗ «УСДРЗН МОЗ України»

Для забезпечення творчого розвитку дітей та змістовного проведення дозвілля в НБУ для дітей функціонують гуртки, творчі та читацькі об’єднання, клуби за інтересами: літературна світлиця «Таємниці Книжкової Шафи», гурток «Книжковий зоосвіт», МультКнигоФест «Книжкові каруселі», студія розвитку дитячої творчості «Сонячний зайчик» (у відділі обслуговування дітей дошкільного та молодшого віку); гуртки «Яскрава палітра», декоративно-прикладного мистецтва «Весела майстерня», етнографічна студія «Мандри», Театральна-студія «Мрія» (у 2013 р. присвоєне звання «Народний аматорський колектив»), ляльковий театр «Оле-Лукойє», проводяться майстер-класи з писанкарства (розпочинаються напередодні Великодня у відділі соціокультурної діяльності); вокальний гурток «Перлинка» (у відділі мистецтв).

НБУ для дітей здійснює широку соціокультурну діяльність, спільно з різними установами та організаціями ініціює проведення всеукраїнських заходів, серед яких Всеукраїнський тиждень дитячого читання, Всеукраїнський конкурс «Найкращий читач України», національний проект «Україна читає дітям», Всеукраїнський огляд-конкурс обласних бібліотек для дітей, Всеукраїнські конкурси дитячої творчості.

У НБУ для дітей функціонує психологічна служба. Роботу психолога спрямовано на: консультативну психологічну допомогу користувачам та працівникам бібліотеки, проведення занять та тренінгів зі школярами та їхніми батьками, групові заняття з психологічного розвитку та соціалізації дітей дошкільного віку. Психолог спільно з бібліотекарем рекомендує літературу батькам з питань виховання дітей, а дітям – бібліотерапевтичні книги. Серед методик робота з пісочною терапією, заняття з розвитку дрібної моторики з використанням природних матеріалів, арт-терапія – ляльковий театр,  малювання, музика, ритміка та ін. Обов’язковий елемент кожного заняття – робота з книгою. На сайті бібліотеки створено персональний ресурс психолога «Психолог у бібліотеці», метою якого є популяризація літератури з психології, допомога батькам у досягненні взаєморозуміння з дітьми; психологічна підтримка підлітків тощо.

На початку 1990-х років НБУ для дітей одна з перших в Україні активно розпочала впровадження інформаційних технологій. З вересня 1992 р. НБУ для дітей працює в програмному середовищі «Марк-SQL». З січня 1993 р. ведеться Електронний каталог (ЕК). З 1999 р. функціонує офіційний сайт НБУ для дітей. У 2008 році було введено в дію модуль «Абонемент» електронного каталогу, що дозволило перейти на обслуговування користувачів в електронному режимі. Було автоматизовано процеси замовлення літератури, книговидачі і книгозберігання, що поліпшило якість обслуговування користувачів. Цього ж року було розпочато роботу зі штрихового кодування нових надходжень літератури, а також ретроштрихкодування фонду.

Електронний каталог, який поєднує функції читацького та службового каталогу, складається з окремих баз даних (БД):

БД «Книги» включає бібліографічні записи всіх нових надходжень до Бібліотеки (починаючи з 1993 р.), а також частково ретроспективні надходження більш ранніх років видання, опрацьованих у ході рекаталогізування;

БД «Статті» містить аналітичні бібліографічні записи з періодичних видань;

БД «Аудіовізуальні матеріали» представлена  бібліографічними записами аудіовізуальних документів та електронних видань на різних носіях інформації (грамплатівки, компакт-диски, відеокасети тощо);

БД «Корпоративна база статей» об’єднує аналітичні записи статей з періодичних видань, створені фахівцями бібліотек України для дітей – учасниками корпоративного проекту (з 2010).

Бази даних електронного каталогу оновлюються щомісячно і на 01.01.2014 р. налічували 320,2 тис. записів

Офіційний сайт НБУ для дітей, забезпечує офіційне представлення інформації про НБУ для дітей в Інтернеті.

Основними інформаційно-ресурсними компонентами сайту є: ЕК, електронна бібліотека, корпоративний ресурс «Віртуальна бібліографічна довідка: об’єднана довідкова служба бібліотек України», корпоративний ресурс «Кращі Інтернет-ресурси від Української асоціації працівників бібліотек для дітей», електронний ресурс «КЛЮЧ» (Краща Література Юним Читачам), Корпоративний ресурс «Почитайко», «Пам’ятні літературні дати» (щорічне інформаційно-довідкове видання, де представлено перелік основних пам’ятних дат українських та зарубіжних дитячих письменників, художників-ілюстраторів – ювілярів поточного року, внесок яких у розвиток світової культури був вагомим), електронна база даних «Освітні заклади м. Києва», загальнодоступні електронні версії видань НБУ для дітей, інтерактивних та мультимедійних ресурсів, презентацій, створених підрозділами НБУ для дітей.

У 2011 р. фахівцями НБУ для дітей було створено низку блогів і груп у соціальних мережах, зокрема: «НБУшка» (неофіційний сайт бібліотеки для дітей середнього шкільного віку), «Маленький читайлик» (блог для дітей 9–10 років), «Бісеринка» (блог відділу мистецтв), «BiblioTemaTV» (відеоблог бібліотеки).

НБУ для дітей широко представлена в соціальних мережах на:

Facebook – сторінки «Національна бібліотека України для дітей», «Дитяча-Бібліотека На-Стрілецькій» (Філія Національної бібліотеки України для дітей), «Дитяча-Бібліотека В-Пущі-Водиці» (Філія Національної бібліотеки України для дітей) та «Дозвілля з бібліотекою» (тематична група)

на Instagram – «НБУ для дітей»;

на YuoTube – «Національна бібліотека України для дітей».

НБУ для дітей є організаційно-методичним центром для мережі 1 160 спеціалізованих бібліотек України для дітей, що здійснюють бібліотечно-інформаційне обслуговування дітей та підлітків у регіонах, та сприяє підвищенню соціальної ролі спеціалізованих бібліотек України для дітей, забезпечує збереження і розвиток мережі відповідно до Закону України «Про бібліотеки та бібліотечну справу», здійснює розроблення нормативно-правових документів, спрямованих на покращення функціонування бібліотечної галузі, надає консультації з актуальних проблем бібліотечного обслуговування дітей, забезпечує систему післядипломної професійної освіти бібліотекарів, проводить всеукраїнські науково-практичні конференції для керівного складу обласних бібліотек для дітей.

Як науково-дослідний центр бібліотека організує та проводить соціологічні дослідження з проблем дитячого читання («Бібліотека, книга, комп’ютер, читання: орієнтації підлітків», «Краща книга року»), моніторинг впровадження технологічних інновацій у бібліотеках України для дітей, наукове дослідження «Історія розвитку бібліотек України для дітей», щорічно готує «Основні показники роботи бібліотек України для дітей» та раз на три роки «Аналітичний огляд діяльності бібліотек України для дітей».

Нову сторінку для удосконалення системи бібліотечно-інформаційного обслуговування користувачів дали змогу відкрити електронні ресурси. З 2008 р. Бібліотека почала створювати інтерактивні електронні бібліографічні продукти, для дитячої аудиторії. На офіційному сайті НБУ для дітей представлені: казково-пізнавальна мандрівка за сюжетом української народної казки «Рукавичка» для дітей 7–10 років «Хто в рукавичці живе» (2008), заочний краєзнавчо-туристичний похід для дітей 12–15 років «Сім природних чудес України» (2009), бібліографічна мандрівка для дітей молодшого та середнього шкільного віку «Подорож країною казок Редьярда Кіплінга» (2010), музично-бібліографічне ревю для дітей середнього та старшого шкільного віку «Серце, віддане музиці: Платон Майборода» (2013), короткий екскурс в історію книги для учнів початкових класів «Від папірусу до книги» (2014) електронний ресурс «Т. Г. Шевченко для дітей: видання творів в Україні (ХІХ–ХХІ ст.)» (Електронний бібліографічний покажчик творів Т. Г. Шевченка для дітей, який на 01.06.2014 р. вміщував 204 позиції) тощо.

У бібліотеці ведеться значна видавнича робота – видаються рекомендаційні та інформаційні бібліографічні посібники, методичні матеріали, аналітичні огляди, результати соціологічних досліджень (http://www.chl.kiev.ua/Default.aspx?id=293). У 2001 році Українською асоціацією працівників бібліотек для дітей та НБУ для дітей було засновано перший професійний науково-методичний журнал для фахівців бібліотек України для дітей «Світ дитячих бібліотек».

НБУ для дітей виступає ініціатором та бере участь у низці корпоративних проектів: «Віртуальна довідка: об'єднана довідкова служба бібліотек України» (2004); «Кращі Інтернет-ресурси від Української асоціації працівників бібліотек для дітей» (2010); «Корпоративний розпис статей з періодичних видань» («КОРДБА») (2010); «Почитайко» (2011).

У 2010 р. НБУ для дітей було засновано електронний ресурс «КЛЮЧ» (Краща Література Юним Читачам). З метою ознайомлення, в межах існуючого законодавства з авторського права, широкого загалу із кращими зразками зібрання рідкісних і цінних видань у фондах НБУ для дітей та дитячих бібліотек країни у 2013 р. почав діяти проект «Електронна бібліотека». На 01.01.2014 р. користувачі мали змогу переглянути 53 видання.

Протягом 46 років очолювала НБУ для дітей Анастасія Кобзаренко, Герой України, заслужений працівник культури України, кавалер ордена княгині Ольги ІІІ ступеня. З червня 2013 р. НБУ для дітей очолила Алла Гордієнко, заслужений працівник культури України, кавалер ордена «За заслуги» ІІІ і ІІ ступенів.

Активно підтримують НБУ для дітей спонсори і друзі: Український фонд соціальних гарантій військовослужбовців та ветеранів Збройних Сил (УФСГВ та ВЗС); Міжнародний фонд «Відродження»; Інститут Відкритого Суспільства (Будапешт); Гете-Інститут у Києві, Німеччина; Посольство США в Україні; ЮНІСЕФ – дитячий фонд ООН; Компанія «Юстар»; Видавництво «Юніверс»; Видавництво «Майстер-клас»; Видавництво «Ранок»; Видавництво «Знання»; Французький культурний центр в Україні; Посольство Швеції в Україні і Шведський Інститут; Посольство Іспанії в Україні; Польський Інститут у Києві; президент благодійного фонду «Рідна країна» Микола Томенко; голова правління ГО «Муніципальна ліга Києва» Олександр Федоренко; голова ГО «Жінки батьківщини» в Шевченківському районі м. Києва Валентина Дзиганська; Ненсі і Стів Сілкокс, США; голова благодійного фонду «Серце до серця» Леонід Соколов.

 

Джерела

 

Ісаєнко О. Типо-видова структура інформаційного обслуговування сучасної бібліотеки / О. Ісаєнко  // Вісник Книжкової палати. – 2008. – № 12. – С. 17–19.

Історія розвитку бібліотек України для дітей (1941–1959) / Державний заклад «Національна бібліотека України для дітей» ; уклад. Н. Новікова, Н. Загоруйко, В. Олійник, В. Красножон, Н. Гажаман, Н. Дзюба; наук. ред. М. Слободяник . – Київ, 2005. – 89 с.

Історія розвитку бібліотек України для дітей (1960–1974) / Державний заклад «Національна бібліотека України для дітей» ; відп. ред. А. Кобзаренко. – Київ : [б.в.], 2007. – 76 с.

Історія розвитку бібліотек України для дітей (1975–1991 рр.) / Державний заклад «Національна бібліотека України для дітей» ; наук. ред. Л. Каліберда ; авт. дослідж. А. Кобзаренко [та ін.]. – Київ : [б. в.], 2011. – 116 с.

Кислова О. Дитяча література і читання дітей: від великого до малого / О. Кислова // Світ дитячих бібліотек. – 2012. – № 2. – С. 29–30.

Кобзаренко А. Історичні аспекти розвитку Національної бібліотеки України для дітей / А. Кобзаренко // Бібліотеки України загальнодержавного значення: історія і сучасність. – Київ, 2007. – С. 58–70.

Кобзаренко А. Партнерство на благо дитини / А. Кобзаренко // Світ дитячих бібліотек. – 2007. – № 1. – С. 2.

Кобзаренко А. 45 років працюємо заради дитини : [45-річчя Національної бібліотеки України для дітей] / А. Кобзаренко // Світ дитячих бібліотек. – 2012. – № 1. – С. 2–3.

Козырева О. Храм детской книги / О. Козырева // Киевский Вестник. – 2006.– 6 июля. – С. 4.

Національна бібліотека України для дітей. Видавнича діяльність Національної бібліотеки України для дітей (1967–2002) : Ретроспективний науково-допоміжний бібліографічний покажчик / Уклад. Н. Душенчук, Н. Гажаман, В. Красножон. – Київ, 2004. – 47 с.

Національна бібліотека України для дітей : [номінант срібної відзнаки «Визнання року-2010»] // Ми і Президент. – 2011. – № 16. – С. 93.

Петренко О. Дитячі бібліотеки України в історичному вимірі / О. Петренко // Бібліотечне краєзнавство у культурному просторі України. – Київ, 2014. – С. 153–157.

Турбаніст Т. Сучасний інформаційний простір і місія дитячої бібліотеки у ньому / Т. Турбаніст // Світ дитячих бібліотек. – 2009. – № 4. – Спец. вип. – С. 9–12.

Галета Олена Валеріївна
Статтю створено : 25.02.2015
Останній раз редаговано : 11.11.2020