Пошук статті
Кількість користувачів
Сьогодні : 15
За місяць : 479
Кількість
статей : 1035
А
Б
В
Г
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Й
Ї
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ю
Я
Рубрики : Бібліотеки
Центральна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка для дітей м. Києва

 

image

Центральна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка для дітей м. Києва – спеціалізована публічна книгозбірня, комунальний неприбутковий заклад культури, інформаційний, науково-дослідний, науково-методичний центр з питань культурного розвитку дітей, бібліотечно-бібліографічний та просвітницький соціальний інститут, що забезпечує акумуляцію та загальнодоступність документно-інформаційних ресурсів на різних видах носіїв інформації, що сприяють духовному, культурному та інтелектуальному розвитку молодого покоління киян та осіб, пов’язаних з вихованням і читанням дітей, дитячою та іншою літературою.

Книгозбірня є закладом культури із столітньою історією, багатим та актуальним бібліотечним фондом, інтерактивною зоною для найменших, зонами відпочинку для старших відвідувачів, терасою на даху, вільним доступом до wi-fi. Бібліотека динамічно розвивається в напрямку створення сучасного, комфортного, відкритого простору для реалізації просвітницьких, комунікативних та творчих задумів. Є базою для підвищення кваліфікації працівників бібліотек, що працюють з дітьми, навчально-методичним центром для Київського столичного університету імені Бориса Грінченка та Київського національного університету культури і мистецтв, студентської молоді інших профільних вишів.

Підпорядковується Департаменту культури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації, КМДА). Загальне методичне керівництво бібліотекою та координацію її роботи здійснює Міністерство культури України та стратегічних комунікацій України як центральний орган державної виконавчої влади що забезпечує формування державної політики у сферах культури та мистецтв.

Київську бібліотеку для дітей було створено в лютому 1919 р. за сприяння відомих діячів культури – поета Павла Тичини та Василя Магеровського, першого завідувача бібліотеки (у подальшому – директора Республіканської наукової медичної бібліотеки Міністерства охорони здоров’я УРСР, нині – Національна наукова медична бібліотека України та бібліотеки Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка, нині – Наукова бібліотека імені М. Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка). Займала п’ять кімнат загальною площею 123 м2 у будівлі за адресою: вул. Пролетарська (з 2014 р. – вул. Антоновича), 107, поблизу сучасного Палацу «Україна». Основою її фондів стало зібрання бібліотеки Товариства цивільної робітничої кооперації, в якій деякий час працював В. Магеровський.

image
Мандат Бібсекції Губнаросвіти голові бібліотечного колективу П. Тичині
У квітні 1920 р. за пропозицією П. Тичини бібліотеку названо іменем Т. Шевченка. Деякий час П. Тичина сам працював в ній і був головою бібліотечного колективу. 1 березня 1921 р. від бібліотечної секції Губнаросвіти П. Тичина отримав мандат, що зобов’язував його «допомагати поширенню культурно-просвітницької праці» бібліотеки для дітей.

При установі були організовані і діяли літературний та хоровий гуртки, першим керівником яких був Григорій Верьовка, згодом видатний український композитор, керівник всесвітньо відомого академічного хору. На репетиції та концерти гуртківців приходили знані поети і музиканти. Відомо, що серед них бував і відомий український поет Максим Рильський.

Одним із перших директорів бібліотеки була Тетяна Букреєва, яка очолювала заклад протягом 40 років (1924–1964). 

У 1930-х роках бібліотека перебувала в підпорядкуванні Наркомосу УРСР.

З часом установа набула статусу районної бібліотеки для дітей (РБД) ім. Т. Г. Шевченка Московського (нині – Голосіївський) району м. Києва. Наприкінці 1940 р. фонд книгозбірні налічував 18 500 пр., читачів було майже 3 тис. осіб.

У роки Другої світової війни, під час окупації Києва, бібліотеку було зачинено, а особливо цінні та рідкісні видання директорка та її колеги розібрали по домівках. Книгозбірня відкрилась і розпочала активну роботу лише в 1948 р. Пріоритетними завданнями колективу були виховна робота та залучення дітей до читання.

Відкриття в післявоєнні роки в столиці УРСР нових бібліотек для дітей спричинило необхідність створення організаційно-методичного центру для координування їхньої роботи. Таким центром і стала РБД ім. Т. Г. Шевченка Московського району м. Києва, яка відповідно до наказу  Головного управління культури Київської міської ради народних депутатів від 14 травня 1964 р. № 58 була перетворена на Центральну бібліотеку ім. Т. Г. Шевченка для дітей м. Києва. Того ж року бібліотека отримала нове більш просторе приміщення на першому поверсі нового житлового будинку за адресою вул. Червоноармійська (нині – Велика Васильківська), 134 поблизу сучасної Либідської площі, а наступницею Т. Букрєєвої на посаді директора книгозбірні стала Марія Білас (очолювала бібліотеку до 1975 р.), яка разом із колективом закладу спрямовувала роботу на розвиток спеціалізованої мережі бібліотек для дітей, впроваджуючи в їхню діяльність нові методики роботи з книгою, диференційоване обслуговування всіх категорій читачів, організаційне забезпечення заходів, створення сучасного іміджу бібліотекаря через систему семінарів, круглих столів, тренінгів.

У березні 1973 р. бібліотека отримала нове сучасне двоповерхове приміщення загальною площею 790,8 м2 на Брест-Литовському проспекті (нині – проспект Берестейський), 25а, де й перебуває дотепер. Відповідно до наказу Міністерства культури УРСР від 26 березня 1975 р. «Про затвердження плану централізації державних масових бібліотек УРСР» книгозбірня очолила міську централізовану систему бібліотек для дітей (МЦБС), яка станом на 2025 рік охоплює 47 бібліотек для дітей та 4 дитячі відділи бібліотек для дорослих м. Києва.

У 1975–2009 рр. установу очолювала Надія Безручко, заслужений працівник культури України (1991), віце-президент Української асоціації працівників бібліотек для дітей України. (1999–2016). З її ініціативи створено низку нових бібліотек для дітей, розроблено нові форми й методи популяризації книги в Україні.

На той час у структурі бібліотеки функціонували шість відділів: обслуговування дошкільнят та учнів 1–4 класів; обслуговування учнів 5–10 класів; мистецтв; керівників дитячого читання (КДЧ); МБА та нестаціонарних форм обслуговування; науково-методичного та двох пунктів видачі літератури у ЗОШ м. Києва. У відділі КДЧ діяв інформаційний центр «Інформаційний простір, дружній до родини», в межах його діяльності відбувались огляди та перегляди педагогічної літератури, виставки нових надходжень, круглі столи за участю педагогів-науковців і студентів педагогічних спеціальностей закладів вищої освіти міста, для батьків, керівників / організаторів дитячого читання проводили бесіди з фахівцями-психологами, лікарями.

Від 1978 р. у бібліотеці працює орієнтований на МЦБС для дітей централізований відділ комплектування, обліку та організації бібліотечних фондів. Відділ розташований на вул. Табірній, 40. В ньому створено зведений довідковий апарат на єдиний книжковий фонд МЦБС для дітей, який станом на 01.01.2015 р. налічував понад 1,4 млн пр.

На початку 1990-х рр. бібліотека однією з перших в Україні перейшла на сучасні форми обслуговування читачів, активно впроваджуючи новітні інформаційні технології.

У 1993 р. на базі бібліотеки створено інформаційно-пошуковий центр з використанням комп’ютерної техніки. Для задоволення інформаційних потреб користувачів і права на вільний доступ до інформації з 2003 р. в бібліотеці працює інтернет-центр, послуги якого є безоплатними. Для самостійної роботи в ньому користувачам на той час пропонувалось 4 станції з часом роботи 45 хв. Багаторічне функціонування підрозділу дозволило зробити певні практичні висновки, що лягли в основу стратегії подальшого його розвитку.

1993 року розпочато роботу зі створення електронного каталогу (ЕК) нових надходжень сукупного фонду бібліотек для дітей м. Києва. ЕК оновлюється щомісячно. Станом на 01.01.2025 року в ньому міститься понад 115 тис. записів.

Починаючи з 1997 р. сформовані і постійно поповнюються бази даних (БД) періодичних видань «Періодика» та «Шевченкіана», які з 2009 р. значно розширилися. Пізніше додалася БД «Ретро».

В бібліотеці застосовано автоматизовану інформаційно-бібліотечну систему (АІБС) «Марк-SQL», що забезпечила інтегровану автоматизацію бібліотечних процесів відповідно до сучасних можливостей інформаційних технологій. Впроваджено АРМи «Комплектування», «Каталогування», згодом додалася «Книговидача». Завдяки автоматизації користувачі дістали можливість здійснювати багатоаспектний віддалений пошук інформації та замовляти видання, послуговуючись ЕК.  2013 року введено в дію модуль ЕК «Абонемент», що дозволило перейти на обслуговування користувачів в електронному режимі.

Всі робочі місця у відділах бібліотеки автоматизовано й об'єднано в єдину локальну мережу, що забезпечує якісне виконання операцій з комплектування, обліку та бібліотечного опрацювання документів, прискорення обслуговування користувачів.

Від 2009 року функціонує офіційний сайт ЦБ ім. Т. Г. Шевченка для дітей м. Києва (з версією для слабозорих), де розміщено постійно оновлювану інформацію про бібліотеку та її інформаційні ресурси: ЕК, міні е-бібліотека (казки для дітей молодшого віку), бібліотека настільних ігор (з їх переліком), 3D-тур бібліотекою (віртуальна екскурсія); наповнюється рубрика «Безбар'єрність» (Національна стратегія зі створення безбар’єрного простору в Україні, нормативна база, довідкова та інформаційна рубрики, онлайн-опитування) та ін.

З 2009  по 2016 рр. ЦБ ім. Т. Г. Шевченка для дітей м.Києва очолювала Вікторія Копанєва, науковиця в галузі бібліотекознавства та соціальних комунікацій, кандидат історичних наук (2008).

Від 2009 року використовується технологія штрихового кодування, що дозволяє швидко і без помилок здійснювати реєстрацію нових надходжень, перевірку фонду, приймання та видачу документів в автоматизованому режимі.

У 2012 р. відкрився Центр дозвілля «Дитяча країна», в межах якого на безоплатній основі діють 8 гуртків: «Клуб ранкового дозвілля» (розвивальні заняття для дітей 3–5 років), «Дивосвіт» (мистецтво орігамі), «Українська витинанка», «Український віночок» (аплікація), «Клуб юних натуралістів», «Веселий пензлик», «Code Club» (програмування), «Лімпопо» (театральна майстерність); ляльковий театр «Казкарик», відеоклуб «CINEMA», народознавча експозиція «Українська хата». Регулярно влаштовуться майстер-класи, родинні свята. Спільно з дитячими бібліотеками Києва фахівці ЦБ ім. Т. Г. Шевченка започаткували новий напрям роботи – бібліотечно-краєзнавчі читання «Мій чудовий рідний край» з метою засвоєння та популяризації інформації про рідну землю.

image
Народознавча експозиція «Українська хата»

image
Народознавча експозиція «Українська хата»

image
Народознавча експозиція «Українська хата»

image
Народознавча експозиція «Українська хата»

Нова сторінка історії бібліотеки розпочалася з виходом розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) від 26.01.2016 № 28, яким було закріплено майно за ЦБ ім. Т. Г. Шевченка для дітей м. Києва. Ставши повноправним господарем свого приміщення, бібліотека почала активно розвиватися як сучасний культурний і комунікативний простір, пропонуючи відвідувачам якісно новий рівень надання бібліотечних послуг.

З квітня 2016 р. ЦБ ім. Т. Г. Шевченка для дітей м. Києва очолює Яна Біленко, призначена Департаментом культури виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) за результатами конкурсу на посаду керівника закладу.

Реагуючи на запити суспільства й виклики 21 століття, бібліотека активно трансформується в сучасний відкритий вільний культурно-освітній, комунікативний простір для кожного. Замінено вікна, вхідну та санітарну зону із доступом для людей з інвалідністю, з'явилась додаткова зона на даху (тераса) із великим екраном для показу фільмів та презентацій, повністю оновлено інтер'єр та меблі, створено новий, актуальний та впізнаваний образ бренду бібліотеки, який відповідає сучасним тенденціям. В його основі – вільний доступ до сучасних книжок, найпопулярніших е-ресурсів, цікавих літературних, мистецьких проєктів та ініціатив,майданчик для живого спілкування та розвитку.

image
Вестибюль бібліотеки

image
Тераса

image
Сектор МИСТЕЦТВ
image
Сектор МИСТЕЦТВ

Станом на 2025 рік загальна площа бібліотеки становить 1097 м2.. У структурі закладу: адміністрація, відділи – комплектування та зберігання бібліотечних фондів, каталогування та наукового опрацювання документів, обслуговування із секторами:  «Діти» (користувачі дошкільного та молодшого шкільного віку); «Підлітки» (користувачі середнього та старшого шкільного віку); «Дорослі» (від студентства до осіб пенсійного віку); «Мистецтв» (обслуговує користувачів всіх вікових категорій), координації культурно-освітніх проєктів та інформаційного наповнення, нових інформаційних технологій, господарської роботи та матеріально-технічного постачання, бухгалтерського обліку, та семи філій на базі столичних закладів загальної середньої освіти.

Загальна кількість працівників за штатним розписом на початок 2025 р. становила 66 осіб, у т. ч.: 46 з фаховою освітою.

Обсяг загального фонду бібліотеки становить понад 60 тис. пр. книжкових видань, з них: українською мовою – 46,79 тис. пр., російською – 9,98 тис. пр., іноземними мовами – 2,09 тис. пр. Періодичних видань – 1,3 тис. пр.

В наявності видання для дітей із особливими потребами (шрифтом Брайля, книжки з піктограмами, контрастні та тактильні книжки).

Серед цінних видань, що зберігаються в бібліотеці – ілюстровані енциклопедії «Дитяча Британіка» (Children's Britannica) у 20-ти т. (1995), «Енциклопедія Британіка» (Encyclopaedia Britannica) у 12-ти т. (1994); «Українська козацька держава» у 5 175 світлинах (2004) та майже 50 збірок «Кобзаря» (найстаріше з них датоване 1944 р.), у т. ч. мовами країн світу.

Довідково-бібліографічний апарат бібліотеки існує у традиційному та електронному форматах. Всі структурні підрозділи ЦБ ім. Т. Г. Шевченка для дітей м. Києва, бібліотеки МЦБС для дітей та 4 дитячі відділи бібліотек для дорослих одержують з відділу каталогування та наукового опрацювання документів повний комплект карток для службових абеткових та читацьких систематичних каталогів. Регулярно передаються до центральних та районних бібліотек для дітей ЦБС м. Києва, за їх запитами, нові БД для користування ними бібліотекарями та читачами.

У ЦБ ім. Т. Г. Шевченка для дітей м. Києва та її філіях щорічно обслуговується понад 21 тис. користувачів віком від 2 до 60 років і старше, видається понад 328 тис. пр. літератури, кількість відвідувань становить понад 170 тис. Фіксується понад 416 тис. звернень до вебсайту закладу і відвідувань його сторінок у соціальних мережах: фейсбуці, інстаграмі, телеграмі, ютубі. В бібліотеці відбувається понад 400 масових заходів, які відвідують понад 6 тис. осіб.

image
Сектор ДІТИ
image
Сектор ДІТИ

image
Сектор ПІДЛІТКИ
image
Сектор ДОРОСЛІ

Обслуговування здійснюється диференційовано за віковими категоріями. У секторі «Діти» завдяки вільному доступу до літератури читачі мають змогу самостійно вибрати книжку, відповідно до своїх читацьких уподобань, освітніх чи дозвіллєвих потреб – казки, оповідання, вірші, науково-пізнавальну, довідкову літературу, а також протестувати свої знання за допомогою інтерактивного сенсорного столу. Для найменших читачів організовано ігрову зону з м'якими іграшками та яскравими розвивальними пазлами.

До послуг користувачів від 11 до 16 років у секторі «Підлітки» пропонуються класична та сучасна художня література українських та зарубіжних авторів, довідкові видання, енциклопедії, словники, навчальні посібники українською та іншими мовами, а також послуга коворкінгу із всіма необхідними зручностями для роботи: зручні меблі, інтернет, кава, питна вода тощо.

Сектор «Дорослі» забезпечує користувачам відкритий доступ до всіх наявних інформаційних ресурсів через абонемент; слугує місцем спілкування та локацією коворкінгу. Фахівці сектору обслуговують віддалених користувачів філій у закладах загальної середньої освіти м. Києва; провадять довідково-бібліографічне обслуговування; надають можливість читачам отримати літературу, що відсутня у фонді ЦБ ім. Т. Г. Шевченка для дітей м. Києва, з інших бібліотек міста. У фондах сектору зберігається література та періодичні видання різного призначення: література для дітей, художні твори українських та зарубіжних авторів, довідкові видання (енциклопедії, словники), навчальні посібники тощо.

У секторі «Мистецтв» накопичено потужний інформаційний ресурс із різних напрямів світового та вітчизняного мистецтва: живопису, музики, театрального мистецтва та кіно. У фонді сектору – довідкова і навчальна література, нотно-музичні видання, художні альбоми, тематичні енциклопедії та словники. Особливим надбанням сектору є перша в Україні колекція «Бібліотека настільних ігор», яка налічує понад 180 сучасних найменувань. Її створено у 2023 р. завдяки партнерським відносинам та результативній співпраці з багатьма організаціями, зокрема Спілкою видавців настільних ігор та книжок.

В ЦБ ім. Т. Г. Шевченка для дітей м. Києва успішно реалізуються кілька проєктів: «Бібліотека – місце впливу», «Митець incognito», «Бібліотека настільних ігор», «Бібліотека без бар’єрів»; на базі закладу працює локація випозичання книжок онлайн-бібліотеки «Braillem.com» (https://braillem.com/) для осіб з порушеннями зору (проєкт Міжнародного благодійного фонду «Здоров’я майбутнього»; «БезМеж-Простір» – проєкт створення інклюзивного простору для бібліотеки, спрямований на забезпечення рівного доступу до інформації, ресурсів і послуг для всіх відвідувачів, незалежно від їхніх фізичних, розумових, соціальних чи культурних можливостей; «Voices of the library» міжнародний проєкт співпраці та обміну досвідом, що реалізовується у співпраці з Благодійним фондом «Бібліотечна країна» спільно з Eltham Central Library (Greenwich Librares). Постійно діють: гурток «Казкові сніданки» (інтерактивні голосні читання для дітей віком 3–5 років та їхніх батьків); письменницький клуб «П’ятниця. Вечір» під керівництвом письменниці Галини Ткачук; художня студія живопису та графіки «Імпресія».

На постійній основі в ЦБ ім. Т. Г. Шевченка для дітей м. Києва відбуваються безліч соціокультурних заходів: книжкові, художні та фотовиставки, зокрема й презентаційного характеру, інсталяції, флешмоби, презентації та знайомства з новими літературними виданнями та авторами. Традиційно відбуваються події, присвячені письменникам-ювілярам, видатним діячам культури і мистецтва, спрямовані на відзначення державних свят та річниць важливих дат української історії. Бібліотека організовує майстер-класи, конкурси, творчі акції, святкові концерти та ін.

image
Шевченківський березень
З часу свого заснування заклад вивчає та пропагує Шевченкову творчість. Від початку 1990-х рр. щороку до дня народження Кобзаря в бібліотеці відбувається масштабна акція «Шевченківський березень» – цикл заходів, що набувають загальноміського значення і стали найпопулярнішими серед численних її учасників.

У межах соціокультурної діяльності ЦБ ім. Т. Г. Шевченка для дітей м. Києва проводить загальноміські та всеукраїнські конкурси та акції: Всеукраїнський тиждень дитячого читання, конкурс дитячої творчості «Київ та кияни очима дітей».

Як науково-дослідний центр бібліотека організує та здійснює моніторинг дитячого читання шляхом проведення соціологічних досліджень, координує роботу всіх бібліотек для дітей м. Києва для забезпечення безперебійного функціонування зведеного ЕК, надає їм методичну допомогу на етапі автоматизації робочих процесів, у впровадженні комп’ютерної техніки в роботу, під’єднанні до інтернету, встановленні програмного забезпечення, формуванні власних ЕК та конвертації даних, сприяє підвищенню професійного рівня бібліотечних фахівців, влаштовуючи для них круглі столи, тренінги, проблемно-цільові заняття, семінари, практикуми, майстер-класи з удосконалення бібліотечної етики.

Бібліотека здійснює значну роботу щодо підтримки військовослужбовців та їхніх родин, адаптації людей, постраждалих внаслідок військової агресії Російської Федерації. Для цього організовуються благодійні зустрічі-вечори, поетичні читання, шахові турніри для дітей учасників бойових дій, спільно з читачами благодійні аукціони.  Від початку 2023 р. вже зібрано понад 100 тис. грн. на потреби бійців Інтернаціонального Легіону оборони України. 

Партнерами бібліотеки є Національний антарктичний науковий центр, Музей воєнного дитинства, Музей Революції Гідності, Український інститут національної пам’яті, Український інститут книги, Національний музей Тараса Шевченка, Національний музей Голодомору-геноциду, «Портал БараБука. Простір української дитячої книги», Бібліотека Елтем у Гринвичі (Лондон), Toronto Public Library, Центр комплексної підтримки учасників бойових дій «Київ мілітарі хаб», Київська муніципальна академія естрадного та циркового мистецтв, Фаховий коледж «Універсум» Київсього столичного університету імені Бориса Грінченка, Київський центр реабілітації «Аскольд», Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у м. Києві. Видавництва-партнери: «Видавництво Старого Лева», «Наша ідея», «Віват», «Наш формат», літературна агенція Барабука, «Каламар», «Знання», «Дух і Літера».

Бібліотека також співпрацює зі спеціалізованими центрами, що допомагають внутрішньо переміщеним особам (Донецький обласний навчально-методичний центр культури, центр підтримки «Я-Маріуполь»); бібліотеками Запорізької області.

За високу професійну майстерність та творчий підхід до своєї справи колектив та працівників ЦБ ім. Т.Г. Шевченка для дітей м. Києва неодноразово відзначено почесними грамотами та дипломами Кабінету Міністрів України, Міністерства культури і мистецтв України, КМДА, відзнаками Голови Київської міської адміністрації, Департаменту культури виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), Київської міської ради профспілок, Київського столичного університету імені Бориса Грінченка та ін.

Провідна працівниця бібліотеки Л. Ільїна нагороджена відзнакою Президента України – ювілейною медаллю «25 років незалежності України» (2016) за активну участь в організації баз даних ЕК та роботу з автоматизованого обліку єдиного бібліотечного фонду ЦБ ім. Т. Г. Шевченка для дітей м. Києва.

 

imageАдреса: проспект Берестейський, 25 а, м. Київ, 03056

e-mail: info@shevkyivlib.org.ua

сайт: https://shevkyivlib.org.ua/

 

Представництво в соціальних мережах:

фейсбук – Центральна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка для дітей м. Києва

https://www.facebook.com/pages/Центральна-бібліотека-ім-ТГШевченка-для-дітей-м-Києва/116523891833135 

інстаграм  – biblioteka.25a https://www.instagram.com/biblioteka.25a/reels/  

ютуб – Центральна бібліотека https://www.youtube.com/channel/UCJbO6OrYQOuPn3agIgqPlbA 

 

Зображення

image
День вишиванки в бiблiотецi
image
Казкові сніданки. Гурток
image
Екскурсiя бiблiотекою
image
Імпресiя. Художнч студія

 

Джерела

Білас М. А. Київська центральна міська бібліотека для дітей ім. Т. Г. Шевченка (в 1964–1975 роках  / М. А. Білас // Одна з перших в Україні (з історії Київської обласної бібліотеки для дітей) / Київ. обл. упр. культури, Київ. обл. б-ка для дітей ; уклад.: Г. І. Погребняк, Л. О. Юракова ; ред. З. І. Матвейчук ; відп. за вип. М. П. Зніщенко. – Київ, 1994. – С. 36.

Центральна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка для дітей м. Києва // Бібліотечна Україна : довідник. – Київ, Абрис, 1996. – С. 16.

Нас єднає Шевченкове слово / Центральна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка для дітей м. Києва, відп. ред. Н. Безручко. – Київ : [б.в.], 1999 . – 6 с..

Погребняк Г. Діяльність самостійних дитячих бібліотек України в 20-ті роки / Г. Погребняк // Світ дитячих бібліотек.  2003. №1. С. 711.

Бугаєва О. В. Архівна спадщина Музичного товариства імені М. Д. Леонтовича / О. Бугаєва. Київ : НБУВ,  2011. 388 с. : іл.

Павло Григорович Тичина (1891–1967) : «О Батьківщино, син твій я!» : бібліогр. нарис для організаторів дит. читання / Центральна б-ка ім. Т. Г. Шевченка для дітей м. Києва ; уклад. Ж. Г. Арустам’ян. – Київ, 2011. – 30 с.

Центральна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка для дітей м. Києва ; уклад. Ж. Г. Арустам’ян. – Київ, 2011. – 30 с.

З історії створення та розвитку Центральної бібліотеки ім. Т. Г. Шевченка для дітей м. Києва (1976–2009 рр.) / М-во культури України, Нац. б-ка України для дітей ; [авт.-уклад. Н. І. Безручко ; ред. О. А. Решетняк]. – Київ : НБУ для дітей, 2014. – 43 с. – (Бібліотеки для дітей у контексті історичного розвитку України). – Бібліогр.: с. 42.

Безручко Надія Іванівна : біобібліогр. покажч. / Укр. бібл. асоц., Нац. б-ка України для дітей ; [уклад.: В. М. Медведєва, Г. Є. Шипота, О. В. Безручко ; редкол.: Ю. І. Горбань та ін.]. – Київ : Ліра-К, 2015. – 94 с. : іл., портр. – (Серія ”Лідери професії: бібліотекар”; вип. 1). 

 

 

Дряхлова Валентина Василівна
Статтю створено : 09.09.2015
Останній раз редаговано : 02.07.2025