Пошук статті
Кількість користувачів
Сьогодні : 2
За місяць : 225
Кількість
статей : 767
А
Б
В
Г
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Й
Ї
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ю
Я
Львівська обласна бібліотека для юнацтва ім. Романа Іваничука
Рубрики : Бібліотеки
Львівська обласна бібліотека для юнацтва ім. Романа Іваничука

imageЛьвівська обласна бібліотека для юнацтва ім. Романа Іваничука – публічний спеціалізований заклад у сфері бібліотечно-інформаційного й соціокультурного обслуговування юнацтва; науково-методичний та координаційний центр для бібліотек області, що обслуговують юнацтво. Офіційне найменування – Комунальний заклад Львівської обласної ради «Львівська обласна бібліотека для юнацтва ім. Романа Іваничука», неофіційні – Бібліотека на Ринку, 9; Бібліотека Іваничука.

Установа розміщена у старовинному будинку, спорудженому за проєктом відомого архітектора Я. Покоровича на пл. Ринок, 9, що розташований на території Державного історико-архітектурного заповідника у Львові в лінійній забудові східного боку площі (охоронний № 326/в) і має давню (з часів Середньовіччя) і цікаву історію та історичну назву «кам’яниця латинських архієпископів».

1957-го р. на другому поверсі будівлі було відкрито й розміщено міську бібліотеку для молоді. 1958-го року, з нагоди чергової річниці комсомолу, до її найменування додали ім’я 40-річчя ВЛКСМ. Одним з перших директорів бібліотеки була А. Бабкіна (1968–1970).

У 1976 р. на базі міської книгозбірні створена Львівська обласна державна бібліотека для юнацтва імені 40-річчя ВЛКСМ. Того ж року за підписом міністра культури УРСР О. Романовського було затверджено структуру закладу: керівний склад – директор і заступник директора; відділ комплектування і обробки літератури, з двома групами – комплектування і обліку літератури та обробки літератури і організації каталогів; відділ зберігання літератури з групами: основного книгозберігання, гігієни і реставрації літератури, обмінних і резервних фондів та міжбібліотечного і заочного абонементу; відділ обслуговування з групами: абонементу і читальної зали; науково-методичний відділ; відділ музично-нотної літератури; інформаційно-бібліографічний відділ з групами: довідково-бібліографічного обслуговування та бібліографічної допомоги бібліотекам, які обслуговують дітей.

Керівником бібліотеки з 1976-го по 1992 рр. була Р. Петровська.

image
Вхiд до бiблiотеки
У 1984–1987 рр. бібліотеці у тій же будівлі були надані в користування приміщення першого поверху загальною площею 228,2 м2, які до того займав міський відділ народної освіти, «… для розширення абонементного залу і обладнання окремого входу в бібліотеку …» (рішенням виконкому Львівської міської ради народних депутатів:  від 8 серпня 1984 р. № 274 передано 139 м2; від 19 лютого 1987 р. № 64 – 89,2 м2). Відповідно до довідки від 11 травня 1990 р. за підписом Р. Петровської в бібліотеці працювало 40 осіб.

З 1992-го по 2017 рр. книгозбірню очолював Я. Коцур.

Відповідно до Статуту Львівської обласної державної бібліотеки для юнацтва в редакції від 4 лютого 1993 р. у структурі бібліотеки функціонували: дирекція; канцелярія; відділ комплектування і каталогізації із секторами: комплектування та обліку фондів, каталогізації і технічної обробки бібліотечних фондів; відділ зберігання та консервації фондів із виокремленим  сектором зберігання; відділ обслуговування і МБА із секторами: абонементу (з кафедрами учнівської молоді та обслуговування керівників юнацького читання), читальних зал, масової роботи та самодіяльної творчості, обліку, реєстрації  читачів та контролю; відділ мистецтв з фонотекою, лінгафонним кабінетом та відеозалою; відділ сприяння науково-технічному прогресу і науково-технічній творчості молоді; відділ довідково-бібліографічного та інформаційного обслуговування із секторами: довідково-бібліографічної роботи, інформаційної роботи та рекомендаційної бібліографії; науково-методичний відділ із секторами: популяризації книги і роботи з читачами, професійної орієнтації і адаптації юнацтва, координації бібліотечного обслуговування юнацтва; відділ репрографії та господарський відділ.

У 1996 р. структура Львівської ДБЮ зазнала нових змін. У закладі функціонували відділи: комплектування і каталогізації, зберігання та консервації фондів, обслуговування, мистецтв, сприяння технічній творчості молоді, довідково-бібліографічного та інформаційного обслуговування, науково-методичний, матеріально-технічного постачання і господарського обслуговування.

Бібліотечний фонд у цей період становив 99 тис. пр. книжкових видань, 7 тис. пр. грамзаписів, 2 тис. слайдів, 600 діафільмів, 350 кінофільмів, 60 назв газет та понад 100 назв журналів.

 У структурі довідково-бібліографічного апарату бібліотеки: генеральний абетковий каталог, читацькі абетковий і систематичний каталоги, каталог документів відео- і звукозапису, краєзнавчий каталог, дві систематичні картотеки – статей та нових надходжень, картотеки – мистецтвознавчої літератури, літератури з питань бібліотекознавства і бібліографознавства, назв художніх творів, абеткова і систематична, серій тощо.

Установа виконувала функції методичного центру з бібліотечного обслуговування юнацтва, надаючи допомогу 5 самостійним бібліотекам-філіям при ЦБС, 3 юнацьким відділам з розгорнутою структурою, 11 юнацьким абонементам, 42 кафедрам обслуговування юнацтва і 1442 юнацьким групам при бібліотеках-філіях. 

Рішенням № 332 VI сесії VII скликання Львівської обласної ради від 27 грудня 2016 року, враховуючи рішення конкурсної комісії, директором бібліотеки призначено Т. Пилипець. За поданням колективу бібліотеки та її користувачів (лист-прохання від 12.09.2017 р. № 64) рішенням сесії Львівської обласної ради від 30 січня 2018 р. № 606 Львівській ОБЮ присвоєно ім'я письменника-львів’янина Романа Іваничука.

 У сучасній структурі бібліотеки функціонують: 4 відділи, пов’язані з обслуговуванням користувачів – читальна зала, абонемент «Книги додому», міжнародної співпраці і сприяння волонтерству (на базі інформаційно-ресурсного центру «Вікно в Америку»), періодичних видань та бібліографії; 5 технологічних відділів: фондовпорядкування і архівування, інформаційно-технічного забезпечення, соціокультурної роботи і зв’язків з громадою, комплектування та інноваційно-проєктний.

image
Абонемент_Книги додому
image
Гурт MOTANKA у вiддiлi мистецтв
image
Вiкно в Америку Speaking Club
image
Театр у вiддiлi мистецтв

На 01.01.2020 р. загальний обсяг бібліотечного фонду становить 74 195 пр., у т. ч.: книжки (55 205 пр.), періодичні видання (15 110 пр.), аудіовізуальні (3 470) та електронні (410) документи. Протягом 2019 р. надійшло 2 604 пр. книг, з яких майже третина (727) – подарована література. У бібліотечному фонді зберігається частина приватної книгозбірні Р. Іваничука, яку передала бібліотеці донька письменника Наталка Іваничук.

До послуг користувачів – колекція англомовної літератури, що містить добірку художньої та навчальної літератури у кількості майже 3 тис. пр., сформована в Центрі «Вікно в Америку Львів», який розпочав свою роботу у 2002 р. за підтримки відділу преси, освіти та культури Посольства США в Києві.

Фонд грамзаписів становить майже 3 тис. од. зб. і містить унікальну добірку платівок із записами української музики 1970-х рр. Бібліотека передплачує 79 назв періодичних видань.

Сучасна система каталогів і картотек ОБЮ після модернізації представлена картковими абетковим та систематичним каталогами, систематичною картотекою статей та краєзнавчою картотекою, а також електронним каталогом, що ведеться з 2010 р. Львівська ОБЮ працює на платформі АІБС «УФД / Бібліотека». Обсяг власних електронних баз даних – 11 557 записів.

Бібліотека надає своїм користувачам такі послуги:

  • доступ до документів на різних носіях в читальних залах або за межами бібліотеки через абонемент «Книги додому», до ресурсів інтернету через стаціонарні комп’ютери, а також можливість працювати в мережі wi-fi зі своїми гаджетами, до баз eLibrary USA;
  • консультативна допомога з використання інтернету;
  • безоплатні курси навчання комп`ютерній грамотності та основам програмування;
  • віртуальні виставки, лонгриди; виставки творів мистецтва;
  • просвітницькі, літературознавчі та літературно-мистецькі заходи;
  • безоплатні психологічні консультації в межах проєкту «Вижити в open spase»;
  • розмовний англомовний  клуб з переглядом фільмів мовою оригіналу;
  • ігротека (настільні логічні ігри) у відділі міжнародної співпраці і сприяння волонтерству;
  • інтерактивні виставки та відеопродукція;
  • оперативне інформування про всі напрями роботи через сайт та сторінки в соціальних мережах.

Показники обслуговування: на 01.01.2020 р. кількість користувачів за ЄРК – 22 889; документовидача – 383 183 пр., кількість відвідувань бібліотеки – 47 065. Загалом протягом 2019 року організовано 428 заходів і подій; 367 з них – у межах бібліотеки, 61 – поза нею. Учасниками заходів стало 11 062 особи.

Методична служба бібліотеки з 1989 р. видавала серію «Діячі культури і мистецтв Прикарпаття» на допомогу бібліотекарям області, що працюють з юнацтвом. Бібліографічний відділ продукував серію рекомендаційних покажчиків, присвячених видатним українцям («Їх слава не вмре, не поляже…») та запобіганню негативних явищ у молодіжному середовищі («Шлях у прірву»). Через фінансові труднощі 1990-х рр. видавнича діяльність призупинена. Останні опубліковані документи датовані 1995 роком.

У бібліотеці провадиться активна соціокультурна діяльність, основним спрямуванням якої є промоція книги і читання з використанням інноваційних та традиційних форм роботи: зустрічей з авторами, презентацій книг, поетичних батлів, перформансів, літературно-музичних вечорів.

Активно розвивається проєктна діяльність. Успішно реалізуються безліч різноаспектних проєктів, зокрема:

ЗаЖиве (з 2017 р.), що передбачає організацію спілкування користувачів з успішними людьми у форматі «живої бібліотеки». За цей час гостями бібліотеки стали Тарас Тополя, Мирослава Ґонґадзе, Іван Леньо та Kozak System, Марія Бурмака, Остап Дроздов, Остап Микитюк, Інеса Братущик та Орест Хома, Сергій Жадан, Олег Каданов, інді-гурт «Один в каное», Яніна Соколова, гурт «Беz обмежень», фольк-метал гурт MOTANKA;

«Театр у бібліотеці» – неформальні зустрічі з акторами та режисерами львівських театрів, камерні вистави «Шкільного театру УКУ», «Імпро», «Плейбек театру», «Театру у кошику» у просторі бібліотеки;

 «Літературно-мистецький балкон», що базується на використанні балкону бібліотеки, який виходить на пл. Ринок, для проведення інтерактивних перформансів, виступів вуличних поетів і музикантів, театралізованих дійств та створення тематичних інсталяцій меморіального та промоційного спрямування;

 «Листи до Джульєти on-line», де також задіяно балкон будинку архієпископів. Проєкт базується на традиції залишати листи до героїні В. Шекспіра під т. зв. балконом Джульєти у м. Верона. Молоді львів’яни мали змогу поділитись із Джульєтою своїми думками у форматі електронного листа. Відповіді надавав професійний психолог. Промоція проєкту відбувалася на балконі Львівської ОБЮ за партнерської участі Першого українського театру, в репертуарі якого є вистава за п’єсою В. Шекспіра «Ромео і Джульєта»;

 «Стильна бібліотека», яка має на меті використання фотозон бібліотечного простору для формування образу бібліотекаря як відкритого і комунікабельного фахівця. До реалізації проєкту залучаються відомі фотомайстри, їхні роботи демонструються поза межами бібліотеки. Так, фотопортрети С. Талочка стали лотами на благодійному аукціоні. Всі виручені кошти передані обласній лікарні ОХМАДИТ для облаштування ігрової кімнати.

У бібліотеці започаткована програма психологічної допомоги бібліотекарям у подоланні професійного вигоряння «Вижити в open space». Реалізація відбувається у форматі інтерактивних зустрічей.

image
Театр у бiблiотецi
image
Iнтерактивний балкон
image
Зустріч з Мирославою Гонгадзе
Низку проєктів Львівська ОБЮ реалізує в партнерстві з громадськими об’єднаннями: Літературно-мистецький фестиваль Кальміюс (з 2016 р., організатор – ГО «Фонд розвитку громади»), Книжкові толоки (бібліотечно-письменницькі десанти регіональних фестивалів та форумів, присвячених читанню та книзі), щорічний транскордонний фестиваль співаної поезії «Lviv music and poetry week», у якому беруть участь знані літератори і митці, а також аматори з України, Польщі та Словаччини (спільно з ГО «Центр розвитку української культури і самоорганізації»).

Львівська ОБЮ ім. Романа Іваничука стала співорганізатором Першого всеукраїнського форуму військових письменників (2019), активно співпрацює із зацікавленими інституціями на міжнародному рівні.

image
Форум вiйськових письменникiв
image
Проєкт Лiтературний десант. Вiдвiдини бiблiотеки колегами з м. Ярослав (Польща)
image
Свято музики
image
Проeкт Вижити в open spase

У партнерстві із Міською Бібліотекою Публічною ім. Александра Фредри (м. Ярослав, Польща) у межах проєкту «Літературний десант» відбувається презентація літературної Львівщини для поляків та української діаспори у Республіці Польща. 22 жовтня 2019 р. підписано угоду й розпочато співпрацю з Бібліотекою-Книгарнею Плужковською ім. Генріха Сенкевича в Плужкові (Республіка Польща) для реалізації освітніх та навчальних програм, програм обміну та організації симпозіумів і конференцій.

На основі партнерства між американським урядом та українськими бібліотеками при Львівській ОБЮ ім. Романа Іваничука працює Центр «Вікно в Америку Львів». Центр надає безкоштовний доступ для користування  інтернетом, wi-fi зоною, до віртуальної бібліотеки «eLibrary USA», колекції англомовної літератури, матеріалів з підготовки до міжнародних тестів з англійської, можливість користування електронними книжками, планшетами, програмним забезпеченням із вивчення англійської «Rosetta Stone[en]». Тут відбуваються зустрічі випускників програм, що фінансуються американським урядом (Flex, Fulbright Program, Open World Program[en]), американських фахівців, членів дипломатичної місії, громадських активістів. Діють англомовні розмовні клуби із волонтерами корпусу миру, організовуються виставки, лекції, перегляди фільмів, презентації книг та інші культурні заходи, що сприяють кращому розумінню США. На базі центру реалізується проєкт «Обличчя свободи», що відбувається у форматі коротких інтерв’ю з людьми, які побували у США. Цільовою аудиторією «Обличчя свободи» є активна молодь віком від 18 до 25 років: студенти ЛНУ ім. Івана Франка (факультет міжнародних відносин та філософський факультет), львівського осередку Української академії лідерства, випускники програми FLEX, члени молодіжних громадських організацій.

У рамках проєкту «Inside Dіplomacy» спільно з організацією Європейський Молодіжний Парламент (міжнародна молодіжна організація) та студентами факультету міжнародних відносин ЛНУ ім. Івана Франка реалізовується цикл заходів, пов’язаних з публічною дипломатією та співпрацею з міжнародними організаціями, медіаграмотністю, академічною доброчесністю.

У межах проекту «Булінг. Не будь жертвою. Не будь кривдником» спільно із волонтеркою Центру за програмою WOA Youth Leadership program розпочато організацію циклу заходів із залученням фахового психолога та представників правоохоронних органів (лекції, покази й обговорення фільмів, тренінги).

Постійними партнерами Львівської ОБЮ ім. Романа Іваничука є USAID, America Hous,  Fulbright UA, Lviv-city of literature, Peace corps, ГО «Форум видавців у Львові», Українська бібліотечна асоціація, Львівська освітня фундація, Перший український театр, компанія «Львівські ярмарки», телевізійний центр «Кадрики», мистецько-терапевтичний центр «Непротоптана стежина», книгарня «Книжковий дворик», творча студія «Лапудики», видавництва «Урбіно», «Чорні вівці», «Сова», ВСЛ, ГО Фундація регіональних ініціатив, ГО «Центр розвитку української культури і самоорганізації», ГО «Центр дослідження літератури для дітей та юнацтва».

Львівська ОБЮ ім. Романа Іваничука є постійним майданчиком для проведення заходів за програмою Львівського міжнародного бібліотечного форуму, Форуму видавців у Львові, Форуму перекладачів у Львові.

У 2017 р. створено новий сайт бібліотеки, одночасно розпочався процес брендування установи. Бібліотека активно позиціонує себе у соціальних мережах. У 2020 р. апробовано використання формату стріму, зокрема під час публічного звіту про роботу в 2019 р.

Директор бібліотеки Т. Пилипець удостоєна почесного звання «Заслужений працівник культури України» (2019), а також відзначена подяками: Департаменту культури, туризму та курортів Херсонської обласної держадміністрації (2017); міського голови Львова (2018); низки громадських організацій.

Колектив бібліотеки відзначено низкою подяк, зокрема: Львівської обласної державної адміністрації (2018); Форуму видавців (2017, 2018, 2019); Фестивалю Кальміюс (2017); Чернігівської обласної наукової універсальної бібліотеки ім. В.Г. Короленка (2018); багатьох громадських організацій.

За штатним розписом у закладі – 59 працівників, з яких 49 – бібліотечних. З вищою освітою 34 працівники, у т. ч. вищою бібліотечною – 6, з базовою вищою – 15, у т.  ч. бібліотечною – 3.

Вагомий внесок у розвиток бібліотеки зробили: Л. Голяк, П. Гоць, Д. Іванило, А. Каримова, Я. Лишега, В. Манцфільд, Я. Фаріон.

Будинок, в якому розташована бібліотека, є однією з локацій, де відбувається дія роману Р. Іваничука «Манускрипт з вулиці Руської». А власне бібліотека та її працівники стали персонажами детективної повісті В. Янкевича «Вбивство у бібліотеці на площі Ринок, 9».

Бібліотека має свій логотип.

 

imageАдреса: 79008, пл. Ринок, 9 м. Львів

Сайт: http://bibliotekanarynku.com/

 

Електронна пошта :  bibliolviv9@gmail.com

Інстаграм: biblioteka_

Фейсбук: bibliotekanarynku9

Читацький клуб на пл. Ринок, 9 

Всеукраїнський форум військових письменників 

woacenterlviv

Window on America Lviv https://www.facebook.com/woacenterlviv/

Телеграм: bibliotekanarynku

 

 

Зображення

image
Інтер_єр першого поверху
image
Бiблiохол як простiр для подiй
image
Iнтерактивна виставка Зоопарк пiд мiкроскопом
image
День орфанних захворювань у бiблiотецi
image
Акцiя в День памятi Героiв Небесної Сотнi
image
Вiдкриття виставки Анни Вдовиковської
image
Презентацiя книги Людмили Калабухи ”Навчись говорити Ні”
image
Андрiй Бондар у бiблiотецi

 

 

Джерела

Подольська І. Бібліотека – не «сіра мишка», яка мовчки чекає свого читача : [інтерв`ю з директоркою Львівської обласної бібліотеки імені Романа Іваничука Тетяною Пилипець] / І. Подольська // Дзвін. – 2017. – С. 183–190.

Рудя А. Витинанки Дарії Альошкіної / Ukraїner: Країна з середини // Аліна Рудя. – Львів, 2019.– С. 294–295. [На фото – фіранки-витинанки за мотивами творів Романа Іваничука, створені авторкою для бібліотеки].

 Хворостовська О. У гості до генія : Перенестися на півтисячоліття назад і не тільки побачити, а й випробувати тогочасні технічні новинки можна на виставці «Геній Леонардо да Вінчі» в обласній бібліотеці на пл. Ринок / О. Хвостовська // Львівська Пошта. – 2020. – С. 8–9.

 

­­­__________________

 

Директорка Львівської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Р. Іваничука Тетяна Пилипець про культуру читання, сучасну українську літературу та знакові події

 Львівська обласна бібліотека для юнацтва імені Романа Іваничука. Вікіпедія

 У Львові стартував перший форум військових письменників

 Про виставку «Геній да Вінчі» у стінах бібліотеки

 #Бібліотека_Іваничука у 2019

Білута Наталія Олегівна
Пилипець Тетяна Миколаївна
Вовнюк Ірина Миколаївна
Статтю створено : 30.07.2020
Останній раз редаговано : 30.07.2020