Пошук статті
Кількість користувачів
Сьогодні : 8
За місяць : 1495
Кількість
статей : 795
А
Б
В
Г
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Й
Ї
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ю
Я
Добра Дора Юделівна
Рубрики : Персоналії
Добра Дора Юделівна

Добра Дора Юделівна [1865–66, м. Київ – рік і місце смерті невідомі] – засновниця «Детской библиотеки Д. Ю. Доброй», першої в Україні, однієї з перших в Європі окремої спеціалізованої бібліотеки для дітей, підлітків та керівників дитячого читання; меценат.

Д. Ю. Добра народилася в сім'ї підприємців-промисловців, почесних громадян м. Києва. Закінчила Вищі жіночі (Бестужевські) курси в Петербурзі (роки навчання невідомі).

Бібліотека для дітей віком від 5 до 15 років була відкрита в серпні 1909 р. у приватному помешканні Д. Ю. Доброї за адресою: м. Київ, вул. Прорізна, 5 і утримувалась нею власним коштом до 1919–1920 рр. На час відкриття фонд бібліотеки складав близько 1 840 примірників книг із приватної колекції Дори Доброї. Кількість читачів становила близько 2 380 осіб, які за віком поділялися на дошкільнят, молодших, середніх, старших і дорослих. Протягом 1909–1913 рр. бібліотекою було видано понад 90 000 книг.

В 1911–1912 рр. Дора Юделівна разом із членами Фребелівського товариства запровадила в бібліотеці під час весняних канікул перегляди розгорнутих книжкових виставок, виставки-продажі дитячої літератури, під час яких проводилися зустрічі дітей, батьків, вихователів, вчителів з письменниками, поетами, художниками-ілюстраторами. Д. Ю. Добра була організатором дискусійних педагогічних та інших різноманітних бібліотечних заходів, що стали традицією для «Детской библиотеки Д. Ю. Доброй» та згодом поширилися на всі бібліотеки для дітей в Україні. Ці форми роботи можна вважати прообразом сучасних Тижнів дитячої та юнацької книги; дитячого читання.

Вперше в історії бібліотечної галузі вона провела соціологічне дослідження «Что и как читают дети», в ході котрого протягом 1909–1913 рр. здійснювалось анкетування читачів і керівників дитячого читання. Результати вивчення, отримані шляхом порівняльного аналізу анкет респондентів, були оприлюднені в журналі «Новости детской литературы» за 1914 р.

Д. Ю. Доброю вперше були застосовані наукові методи в бібліотечній практиці: вивчення, спостереження, аналіз, що давало змогу організовувати роботу з дітьми та керівниками дитячого читання (педагогами, вихователями, батьками) на основі отриманих знань щодо потреб читачів-дітей, їх вікових особливостей тощо. Такі підходи закладали підвалини організації,  розвитку та функціонування бібліотек для дітей на наукових засадах, за результатами соціологічних досліджень.

Про значення бібліотеки Д. Ю. Доброї свідчить той факт, що в 1913 р. під час проведення I Всеросійської виставки досягнень промисловості, сільського господарства, науки та культури в м. Києві «Детской библиотеке Д. Ю. Доброй» було надано окрему кімнату у відділі київських міських бібліотек.

Під час роботи Дори Юделівни на посаді інструктора сектору дитячих бібліотек бібліотечного відділу Наркомосу в 1919 р. нею були розроблені дві інструкції: з питань загальних завдань дитячої бібліотеки та з питань організації і комплектування дитячих бібліотек. Ці документи  заклали основи створення і діяльності бібліотек для дітей, політики їх комплектування, на яких базується функціонування дитячих бібліотек і на сучасному етапі.

 Дора Юделівна Добра була активним членом Бюро Комісії сприяння вихованню та навчанню Фребелівського товариства, членом Товариства бібліотекознавства, потомственною Почесною громадянкою м. Києва. За деякими даними можливе припущення, що на початку 1920-х рр. родина Добрих емігрувала до Франції (м. Париж).

Після ряду реорганізацій створена Д. Ю. Доброю бібліотека стала Київською обласною бібліотекою для дітей.

Джерела

 

Добрая Д. Ю. «Детская библиотека» Д. Ю. Доброй въ Кіеве / Д. Ю. Добрая // Новости дет. лит. – 1914. – № 9/10. – С. 1–7.

Добрая Д. Ю. [Лист до редакції] / Д. Ю. Добрая // Новости дет. лит. – 1912. – № 7. – С. 28–29.

Зніщенко М. П. Педагогічні аспекти в бібліотечній діяльності Д. Ю. Доброї : навч. посіб. / М. П. Зніщенко ; [передм. В. М. Медвєдєвої]. – К. : Смолоскип, 1999. – 138 с.

Зніщенко М. П.Д.  Ю. Добра – засновниця першої публічної бібліотеки для дітей / М. П. Зніщенко // Вісн. Кн. палати. – 1997. – № 10. – С. 33–35.

Зніщенко М. П. Бібліотеки як осередки культурно-просвітницької роботи в діяльності «Киевского Общества Грамотности» (1882–1908) / М. П. Зніщенко // Вісн. Кн. палати. – 1997. – № 11/12.

Зніщенко Микола Павлович
Статтю створено : 20.04.2015
Останній раз редаговано : 22.04.2015