Пошук статті
Кількість користувачів
Сьогодні : 28
За місяць : 581
Кількість
статей : 721
А
Б
В
Г
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Й
Ї
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ю
Я
Дати і події. Календар знаменних і пам’ятних дат
Дати і події. Календар знаменних і пам’ятних дат

image«Дати і події» – періодичне довідкове видання, календар знаменних і пам’ятних дат. Укладає і видає Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого з метою надання методичної допомоги закладам культури в організації соціокультурної діяльності; інформування населення про визначні події культурного та громадсько-політичного життя суспільства, ювілеї видатних діячів культури, освіти, громадсько-політичних діячів, закладів культури та освіти.

Розповсюджується за передплатою. Виходить двічі на рік, з фіксованим часом випуску – у квітні та жовтні; до передплатних агенцій надходить за півроку від зазначених у ньому дат. Видання має великий (журнальний) формат, обсяг – до 130 с., частково ілюстроване.

«Дати і події» засновано 2012 р., тоді ж вийшов друком перший номер, що репрезентував історичні дати, відзначення яких припадало на перше півріччя 2013 р. Започаткування цього періодичного видання стало продовженням багаторічної традиції підготовки календарів знаменних і пам’ятних дат в Національній бібліотеці України імені Ярослава Мудрого, що бере відлік з 1957 р., відколи виходить друком щоквартальник «Календар знаменних і пам’ятних дат»; упродовж 2000–2009 рр. бібліотека також укладала щорічник «Знаменні дати», що друкувався у видавництві «Україна».

Вихід у світ кожного наступного номера календаря «Дати і події» спеціально приурочується до періоду формування річного та короткострокового планів проведення соціокультурних заходів у бібліотеках, музеях, навчальних закладах, інших установах та організаціях.

Календар складається з помісячних переліків знаменних та пам’ятних дат культурно-мистецького, суспільно-політичного та наукового життя України та світу, міжнародних, державних, професійних, релігійних та народних свят, ювілеїв видатних історичних постатей, діячів культури, мистецтва, освіти, науки та інших галузей.

Ювілейні дати, здебільшого, починаються з 50-ти років, з подальшими 25-річними інтервалами для організацій чи установ (50, 75, 100, 125 років від дня відкриття/створення …). Для відомостей про ювілеї видатних осіб зазвичай застосовується 10-річний інтервал (наприклад 50, 60, 70 років від дня народження …, а також 75, 125 … років). Відомості про відзначення міжнародних та державних свят супроводжуються інформацією про документ, яким вони були встановлені.

З нагоди найбільш значущих ювілеїв, річниць та свят в кожному номері календаря вміщуються оглядові статті, укладені методом анотування та реферування відомостей з первинних документів (книжок, журнальних та газетних матеріалів) з певної теми. Статті мають узагальнювальний характер та доповнюються списками літератури, ілюстрацій, електронних ресурсів, бібліографічними посиланнями. Пересічно у номері подається 20–25 статей, які, здебільшого, готують працівники науково-бібліографічного відділу НБУ імені Ярослава Мудрого. Залучаються також працівники інших провідних бібліотек України.

Завдяки тому, що «Дати і події» містять фактографічну інформацію, календар не втрачає своєї актуальності і може використовуватись як довідкове видання.

Повнотекстовий архів випусків «Дати і події» представлено в електронній бібліотеці «Культура України»; опубліковані у виданні матеріали (за місяцями в межах певного року) розміщено в рубриці «Календар знаменних і пам’ятних дат»  на сайті НБУ імені Ярослава Мудрого.

 

Джерела

 

«Дати і події» – нове видання Національної парламентської бібліотеки України / Л. Рогальчук // Бібліотечна планета. – 2012. – № 3. – С. 7.

 

 

–––––––––––––––––

 

«Календар знаменних і пам’ятних дат»

«Дати і події»

Рогальчук Лідія Юріївна
Статтю створено : 19.10.2018
Останній раз редаговано : 13.11.2019