Пошук статті
Кількість користувачів
Сьогодні : 26
За місяць : 278
Кількість
статей : 769
А
Б
В
Г
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Й
Ї
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ю
Я
Буктрейлер
Буктрейлер

Буктрейлер, книготрейлер (англ. booktrailer, від book – книга та trailer – тягач, причіп) – короткий відеоролик (зазвичай тривалістю до 3 хв.), створений для рекламування певної книги, її просування серед відвідувачів книгарень, книготорговельних Інтернет-магазинів, користувачів бібліотек,  з метою заохочення до читання.

Основними завданнями Б.  є: привернення уваги до книги шляхом яскравого і образного відеосюжету (візуального образу книги); створення читацької аудиторії; формування персонального бренду письменника.

Перші Б., у вигляді простих слайд-шоу з ілюстрацій до книг, з підписами або закадровим коментарем, створювалися на замовлення американських і західноєвропейських видавництв, що розглядали цю форму інформування про книги як новий ефективний інструмент та стратегію для свого бізнесу. Вважається, що першим Б. стало відео, створене в 1986 р. за романом Д. Фарріса. Згодом ідею використання Б. запозичили публічні бібліотеки задля активізації інтересу до книг, розширення кола читачів.

Масового поширення Б. набули з появою соціальних мереж в Інтернеті та популярних відеохостингів, насамперед YouTube і є дієвим додатковим засобом пропагування книг та читання. Б. у вигляді динамічного відеоролика чи кінотвору започатковано на початку ХХІ ст. у США; перша демонстрація такого Б. відбулася у 2003 р. у рамках книжкового ярмарку в штаті Луїзіана (до роману К. Фіхан «Темна симфонія» з багатотомної вампірської саги). В Україні цей спосіб просування книги започатковано у 2010 р. (першими Б. вважають відеоролики до детективів Н. та О. Шевченків «Кривава осінь у місті Лева», «Оксамитовий перевертень» та до книги І. Померанцева «Винарні»).

Сучасні Б. за способом візуального втілення тексту поділяються на ігрові (мініфільм за книгою), неігрові (у формі слайдів з цитатами, ілюстраціями, книжковими розворотами, тематичними малюнками, фотографіями тощо), анімаційні (мультфільм за книгою). За змістом розрізняють Б.: оповідні (презентують основу сюжету твору);   атмосферні (передають основні настрої книги та очікувані читацькі емоції);     концептуальні (транслюють ключові ідеї та загальну смислову спрямованість  тексту).

Видавництва створюють Б. як до книг, що плануються до виходу (за аналогією анонсів-трейлерів до кінофільмів), так і до видань, що вже вийшли друком. Бібліотечні Б. створюються як до сучасних книг, так і до тих, що є літературною класикою.

Продукування Б. є сферою, що динамічно розвивається і матеріально стимулюється. Існує багато премій, якими нагороджуються автори кращих Б.   Серед найбільш престижних зарубіжних нагород – MobyAwards (організована видавництвом Melville House Publishing, США); BookVideo (заснована лондонською книгарнею Foyles); Trailee (вручається редакцією американського часопису  School Library Journal); Scottish Children's Book Awards (SCBA) (заснована організацією Scottish Book Trust); Booktrailers Online Awards (перша премія за кращі Б. в Італії).

В Україні кращі Б. виявляють шляхом проведення конкурсів за участю бібліотек та Української бібліотечної асоціації (УБА). Серед них: Всеукраїнський конкурс «Оживають герої на екрані у рекламі», організований Державною бібліотекою України для юнацтва за підтримки УБА (перший відбувався 15 березня – 15 жовтня 2013 р.); «Читаємо з Клубом Сімейного Дозвілля», який проводить УБА спільно з партнером – видавництвом «Клуб  Сімейного  Дозвілля» (перший відбувався 15 січня – 15 березня 2014 р.); конкурс Б., ініційований  Ґете-Інститутом в Україні (перший відбувався 1 лютого – 20 травня 2014 р.), конкурси в обласних універсальних наукових бібліотеках тощо.

 

Джерела

 

 

 Словник нових бібліотечних термінів [Електронний ресурс] / ЦРБ ім. П. Г. Тичини; уклад. Осипенко В. М. – Київ, 2013 ;

Заїченко Т. Бібліотечний буктрейлер / Т. Заїченко // Вісник Книжкової палати. - 2014. – № 4. – С. 52;


———————————————

Поцілух О., Хмельовська О. Буктрейлер по-українськи: додаткова промоція книги чи забавки для видавця? [Електронний ресурс] / Олена Поцілух, Оксана Хмельовська // Читомо. – Режим доступу: http://www.chytomo.com/ news/buktreyler-po-ukrayinsky-dodatkova-promotsiya-knyhy-chy-zabavky-dlya-vydavtsya;

10 українських буктрейлерів [Електронний ресурс] // Inspired. Джерело натхнення. – Режим доступу: http://inspired.com.ua/books/ukrainian-booktrailers/; Буктрейлер  [Электронный ресурс] // Википедия. – Режим доступа: https://ru.wikipedia.org/wiki/Буктрейлер;  

 

 

Ковальчук Світлана Петрівна
Статтю створено : 21.11.2014
Останній раз редаговано : 30.01.2019